مجموعه بیا با هم

عنوان لاتین
Shopping cooking gardning

«بیا با هم» مجموعه‌کتابی درباره‌ی مهارت‌های ساده‌ی زندگی است که هر کودک باید با همراهی والدین یا مربی و آموزگار آن‌ها را انجام دهد و تمرین کند. در این کتاب‌ها، کودک در کنار خانواده، آشپزی، باغبانی، بازیافت، تمیزکاری، ساختن چیزهای تازه، کاشتن سبزیجات و خرید کردن را می‌آموزد و از آموختن این مهارت‌ها لذت می‌برد. این کتاب‌ها، درس‌هایی ساده و کاربردی برای فرا گرفتن، تعامل اجتماعی، مسئولیت‌پذیری و گفت‌وگو و همکاری است. کودک با خواندن و دیدن این کتاب‌ها می‌آموزد که چگونه با دیگران بهتر و مؤثرتر ارتباط بگیرد و مهارت‌های آموخته را به‌خوبی در کنار یکدیگر انجام دهد. ماجرای هر کتاب به صورت شعر نوشته شده است.

در «بیا با هم خرید کنیم» دختربچه به همراه پدرش برای خرید بیرون می‌رود و ما ابتدا آشپزخانه و خانه و سپس محیط بیرون از خانه را می‌بینیم. مردان و زنانی که در ایستگاه اتوبوس منتظر هستند، مردی که نابینا است و عصا دارد، آدم‌هایی با چهره‌های متفاوت. همه چیز از زاویه‌ی دید کودک روایت می‌شود و او مرکز تصویرهاست و همه چیز از او بزرگ‌تر است. برای نمونه به دلیل قد کوتاه او، در یکی از تصویرها، پدر را تا شانه می‌بینیم یا فقط نیم‌تنه‌ی پایین یا بالای آدم‌ها را می‌بینیم. دختر در خرید، پیدا کردن خوراکی‌ها و گذاشتن‌شان در کیسه‌ی خرید به پدرش کمک می‌کند. و پس از خرید همراه با پدرش به یک غذاخوری می‌روند و در کنار یکی از دوستانش و مادر او، غذا می‌خورند. سپس به فروشگاه نوشت‌افزار می‌روند و به میوه‌فروشی؛ حتی از داروخانه داروهای همسایه را برایش می‌خرند و در پایان با اتوبوس دوباره به خانه برمی‌‌گردند. یک روز شاد و پر از تجربه‌های شیرین و تازه برای کودکان، که کودک در آن به سادگی، همکاری، مسئولیت‌پذیری، احترام به بزرگ‌ترها، دوستی و همدلی را می‌آموزد.

«بیا با هم بکاریم» یک روز باغبانی در حیاط و باغچه‌ی خانه است. پسربچه‌ همراه با پدرش، گلدان‌ها و بذر گل‌ها را می‌آورد و همراه با مادرش آن‌ها را در خاک می‌کارد و با آب‌پاش به آن آب می‌دهند؛ حتی آن‌ها با هم آب‌بازی می‌کنند و برگ‌های اضافی باغچه را جمع می‌کنند. در صفحه‌های بعد، بزرگ شدن گل‌ها و گیاهان را می‌بینیم و پسربچه‌ را که از خیار و گوجه و کاهوی باغچه به همسایه می‌دهد و دور هم سالادی را که با گیاهان باغچه درست کرده‌اند، می‌خورند. کتابی زیبا درباره‌ی لذت با هم بودن!

کتاب «بیا با هم آشپزی کنیم» همکاری زیبایی برای پختن یک شام است. دختر و پدر با دوچرخه به فروشگاه می‌روند و قارچ، فلفل، خیار و سیب‌زمینی، پنیر، زیتون و آرد... می‌خرند. سپس به خانه می‌آیند و دست‌هایشان را می‌شویند و با هم یک پیتزای ساده‌ی سبزیجات می‌پزند و همراه با پدربزرگ و مادربزرگی که به مهمانی آمده‌اند، آن را می‌خورند و در پایان هم ظرف‌ها را می‌شویند. این کتاب آشپزی را به فعالیتی دل‌انگیز و شادی‌آور تبدیل می‌کند و در عین حال نشان می‌دهد که کودکان می‌توانند در همراهی با بزرگ‌ترها لحظه‌های زیبایی بیافرینند.

«بیا با هم بازیافت کنیم» آموزش جدا کردن و اهدا کردن وسایل اضافی خانه و جدا کردن چیزهای خشک و تر و نگهداری‌ آن‌هاست. یک آموزش شیرین و داستانی و ساده و کودکانه که به کودکان یاد می‌دهد چه چیزهایی زباله است و چه چیزهایی را می‌توان دوباره استفاده کرد و هدیه داد. کودک در این داستان شیرین، همراه با شخصیت‌های کودک کتاب، سطل‌های بزرگی را می‌بیند که هرکدام برای بازیافت چیزهای مختلف است؛ یکی برای چوب و فلز و شیشه، یکی کاغذ و یکی هم برای پلاستیک. کودکان داستان به همراه مادر و پدرشان یاد می‌گیرند که حتی باید لباس‌ها و قوطی‌ها را هم در سطل‌های بازیافت جدا بریزند. در ادامه دو کودک داستان به همراه مادر، که همیشه کیسه‌ای پارچه‌ای به همراه دارد، به خرید می‌روند. سپس با هم به خانه می‌روند و غذا می‌پزند و پوست‌های میوه و آشغال‌سبزی‌ها را در سطل‌های‌ جداگانه می‌ریزند و بعد توی باغچه چال می‌کنند. بعد از آن، بچه‌ها به کتابخانه می‌روند و کتاب‌های قدیمی را هدیه می‌دهند و لباس‌های بدون استفاده‌شان را به مراکزی اهدا می‌کنند تا به نیازمندان هدیه ‌دهند.

کتاب‌ «بیا با هم بسازیم» درباره‌ی ساختن چیزهای جدید با کمک دست‌هاست. «بیا با هم کمک کنیم» درباره‌ی همکاری کردن و کمک کردن به یکدیگر و «بیا با هم تمیز کنیم» داستان همکاری و تعامل کوچک‌ترین عضو تا بزرگ‌ترین عضو یک خانواده‌‌ی ۴نفره است که باعث می‌شود هم خانه تمیز و مرتب شود و هم اهالی خانه یک روز خوب و دوست‌داشتنی را تجربه کنند.

«بیا با هم» مجموعه‌ای زیبا برای تمرین همکاری و با هم بودن و کنار هم بودن است. این کتاب‌ها را با کودکان بخوانید و تمرین‌های ساده‌ای را برای همکاری‌های شیرین با کودکان در خانه و بیرون از خانه طراحی کنید.

گزیده‌هایی از کتاب

 برای شام امشب یه فکر خوبی دارم

فقط باید کتاب آشپزی رو بیارم

یه روز خوب و عالی تو باغچه‌ی خونه‌مون

ایستاده‌ام رو تپه، خوشحال و شاد و خندون

برگردان
بنفشه رسولیان‌ربوجنی
تصویرگر
Birkett, stockhem, جورجی بریکت, جس استاکهم
سال نشر
1398
ناشر
نویسنده
Birkett, stockhem, جورجی بریکت, جس استاکهم
نگارنده معرفی کتاب
گروه سنی
معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب برای کودک ۳ تا ۵ سال معرفی کتاب برای کودک ۵ تا ۷ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب برای کودک ۷ تا ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۳ تا ۵ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۵ تا ۷ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۷ تا ۹ سال شعر برای کودکان ۳ - ۶ سال شعر برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب برای کودک ۳ تا ۵ سال معرفی کتاب برای کودک ۵ تا ۷ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب برای کودک ۷ تا ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۳ تا ۵ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۵ تا ۷ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال کتاب ترجمه شده برای کودک ۷ تا ۹ سال شعر برای کودکان ۳ - ۶ سال شعر برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by skyfa on