قورباغه و وزغ تمام سال

عنوان لاتین
Frog and Toad all Year

کتابی شامل پنج داستان کوتاه، مصور و فانتزی حیوانات است که به موضوع دوستی، گذشت و طبیعت می پردازد. شخصیت های داستانی قورباغه و وزغ، با یکدیگر تجربه های متفاوتی را از سر می گذرانند و پس از اندک زمانی ویژگی های شخصیتی هریک به طور غیرمستقیم و ظریف آشکار می شود.

آرنولد لوبل با نگاهی تیزبین و ظریف، نکات قشنگی را به مخاطبان دبستانی این داستان های آموزشی گوشزد می کند. راوی سوم شخص، حوادث داستان ها را از یک زمستان تا زمستانی دیگر در جنگل، کنار رودخانه یا خانه حیوانات نقل می کند و از دوستی ها و کمک رسانی ها و حمایت های قورباغه و وزغ از یکدیگر می گوید و نیز نسبت به فصل های سال به مخاطب شناخت می دهد. برای مثال در داستان "کریسمس"، حس دلشوره و نگرانی حاصل از انتظار کشیدن دو رفیق برای هم، به زیبایی توصیف شده است. در واقع نوع رفتار و گفتار قورباغه و وزغ چنان ملموس است که گویی دو انسان با دو تیپ شخصیتی در موقعیت های مختلف رو درروی هم قرار گرفته اند. لوبل در این قصه قورباغه را شخصیتی باخرد و منطق برای مخاطب به تصویر می کشد و وزغ را موجودی به نسبت ساده لوح که با صداقت پذیرای خطاهایش است.

این کتاب از مجموعه ای چهارجلدی با عنوان "قورباغه و وزغ" است و نام جلدهای دیگر عبارت است از "قورباغه و وزغ دوست هستند"،"روزهایی با قورباغه و وزغ" و "قورباغه و وزغ با هم". دو کتاب "قورباغه و وزغ دوست هستند" و "قورباغه و وزغ با هم" به ترتیب جایزه کالدیکات و نیوبری سال ۱۹۷۳ را به خود اختصاص داده اند. آرنولد لوبل با تصویرگری و تالیف متن کتاب هایش، روح و حس مورد نظر خود را به کودکان منتقل می کند و دنیای دو دوست صمیمی و یکرنگ را به تصویر می کشد. تصاویر و زبان گاهی شعرگونه ی کتاب همراه با واژه ها و جمله های تکرارشونده و طنزی زیبا کتاب را دلپذیرتر می سازد.

گزیده‌هایی از کتاب

 وزغ فریاد زد: " اگر قورباغه گیر یک حیوان بزرگ
با دندان های نیز افتاده باشد چی؟
اگر آن حیوان او را خورده باشد چی؟
من و دوستم کریسمس دیگری را با هم نخواهیم بود!"

برگردان
فرمهر منجزی
تهیه کننده
شهلا انتظاریان
سال نشر
۱۳۸۵
ناشران
نویسنده
Arnold Lobel, آرنولد لوبل
Submitted by admin on