یک سال بدون او

کتاب «یک سال بدون او» را لیز کسلر در سال ۲۰۱۱ نوشته و فاصله‌ی انتشار تا ترجمه‌ آن بسیار کم است. کتاب حکایتی است درباره‌ی روزگار خودمان؛ روزگاری که تکنولوژی بر روابط انسانی بین افراد تاثیر گذاشته است. نویسنده تلاش کرده است، در داستان خود، هم گوشه چشمی به تکنولوژی داشته باشد وهم از منظری انسانی به ماجراهایش بنگرد.

او فضایی فانتزی را تصویر کرده که وحشت از واقعی بودن آن مو بر تن خواننده سیخ می‌کند؛ فضایی که دوستانه و عاشقانه است، ولی با یک سهل‌انگاری شکل دیگری به خود می‌گیرد.

اتمن وجِنی دو دختر نوجوان کاملا متفاوت هستند که می‌دانند چگونه خوش بگذرانند. خانواده‌های اتمن و جنی با هم دوست هستند. در یک سفر تابستانی، که به روال سال‌های قبل برنامه‌ریزی شده است، اتمن سوار آسانسوری می‌شود که او را در زمان جلو می‌برد و او از اتفاق وحشتناکی که در آینده رخ خواهد داد با خبر می‌شود.این اتفاق مسیر زندگی آن ها را عوض می‌کند و بر هر دو خانواده تاثیر می‌گذارد. پسر خانواده از اسب بر زمین افتاده است و دچار کما شده؛ حادثه‌ای که کمی کوتاهی مسبب آن است. همه‌ی خانواده خود را می‌بازند و شادی از زندگی این دو خانواده می‌رود. حالا اتمن است و این فضای غریب، هر یک از اعضای خانواده در برابر این اتفاق واکنشی دارند. عجیب‌تر این که برای او باز هم این اتفاق ادامه دارد. وقتی او دوباره سوار آسانسور می‌شود و دو سال به جلو می‌رود، شگفتی‌اش بیش‌تر می‌شود: بحران بیش‌تر و بیش تر شده است. حالا اوست و ماجرایی که توان فرار کردن از آن را ندارد. او فکر می‌کند و فکر می‌کند و تصمیم می‌گیرد که فضای پیش‌آمده را تغییر دهد.

اما، در کتاب «یک سال بدون او»، این فضای فانتزی بهانه‌ای شده است تا درباره‌ دختر بودن، مشکلات، نگرانی‌ها و خواسته‌ها گفته شود. پس از اتفاق‌های پیش آمده، دختران درگیر ماجراهای خود هستند: از حمله‌های عصبی مادران تا جدا شدن پدر و مادر و از هم پاشیدن خانواده‌ها.

فضای پیش‌رو رعب‌آمیز و متفاوت است، ولی اتمن به تنهایی باید آن را تغییر دهد. دختر تنهاست و این برایش آزمونی متفاوت است؛ آزمونی که او نباید در برابرش به زانو در بیاید. 

کتاب «یک سال بدون او» برای توصیف فضای فکری، آشنا شدن با تجربه‌های متفاوت و چگونگی حل مشکل نوجوان ۱۲ تا ۱۵ساله می‌تواند مفید باشد. در عین حال، فرصت خوبی است که دختران نوجوان خود را در این فضا قرار دهند و توانایی‌های خود را بسنجند.

درباره نویسنده کتاب «یک سال بدون او»

لیز کسلر، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان انگلیسی است. او مدتی به عنوان خبرنگار فعالیت داشته و مدتی هم معلم بوده است. از او تاکنون چهار کتاب «جسیکار کجاست؟»، «شمال ناکجا»، «یک سال بدون او» و «همیشه با من بمان» به فارسی ترجمه شده است.


در این چند سالی که درس می‌دهم، رمان «یک سال بدون او»، از کتاب‌هایی بوده که همیشه بین بچه‌ها‌ چرخیده و دوستش داشته‌اند. این کتاب با چاشنی تخیل کمک می‌کند بچه‌ها به مفهوم دوستی و انتخاب دوباره فکر کنند و در موقعیتی قرار بگیرند که مدام از خودشان بپرسند اگر من بودم چه می‌کردم؟

این کتاب با پنج لاک‌پشت به فهرست لاک‌پشت پرنده راه پیدا کرده است.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
‭A year without Autumn
ناشران
نویسنده
Liz Kessler , لیز کسلر
برگردان
  • شهلا انتظاریان
فهرست کتاب های ماه
پدیدآورندگان
سال نشر
١٣٩١
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
بخش اول: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال پانزدهم- شماره ۷, بخش دوم: مریم محمدخانی
کلیدواژه:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.