کتاب کودک و نوجوان:  کانگوروی آبی

مجموعه کانگوروی آبی

لی لی دختر کوچکی است که با کانگوروی آبی دوست داشتنی اش دو دوست جدانشدنی هستند. لی لی قهرمان مجموعه ی شش جلدی ای است که در آن هر بار بر یکی از مسایل خاص کودک تاکید می شود. گاهی کودک ترس از دست دادن دارد، گاهی دروغ می گوید، یا گاهی شروع به نمایش دادن می کند. هر کدام از این اتفاق ها هر بار می تواند فرصتی برای آشنا شدن کودک با رفتارهایش در نظر دیگران باشد.

هر بار ماجراها از یک اتفاق ساده شروع می شوند؛ از آن جا که لی لی تصمیم می گیرد، کاری را آغاز کند یا انجام دهد. در این مجموعه، پدر و مادر امیلی، در کنار عمو جرج و مادربزرگش، شخصیت های دور و بر لی لی هستند.

کانگوروی آبی در واقع بخشی از شخصیت لی لی را تشکیل می دهد. او، در مواجهه با هر مسئله و مشکلی، پای کانگوریش را وسط می کشد: گاهی اتفاق ها را به گردن او می اندازد، گاهی به کمک او مسئله هایش را حل می کند و با این که از هم جدانشدنی هستند، گاهی هم او را فراموش می کند. گاهی هم کانگوروی آبی از لی لی غمگین می شود؛ مثلا هنگامی که لی لی برای تولدش اسباب بازی های زیادی می گیرد.

این کتاب بر تصویرگری هایی ساده و جذاب تکیه دارد که خواندن کتاب و برقراری ارتباط با آن را برای کودکان آسان تر می کنند؛ تصویرها با کودکان رابطه ی خوبی برقرار می کنند و دنیای خیال کودک در این تصاویر دیده می شود. نوع کتاب سازی نیز از ویژگی های مثبت آن است.

قبل تر نیز، در سال ۸۶ ، انتشارات مبتکران کتاب کانگوروی آبی دوستت دارم را از این مجموعه منتشر کرده بود.

شناسنامه کتاب:
ناشر
نویسنده
Emma Chichester Clark , اما چیچستر کلارک
ویراستار
  • محبوبه نجف خوانی
برگردان
  • مریم رزاقی
سال نشر
۱۳۹۱
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال پانزدهم- شماره ۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.