کتاب کودک و نوجوان: قصری در مه

قصری در مه

حوادث وحشتناک و دنیای وهم آلود تم اصلی بسیاری از قصه ها، از گذشته تا به حال، بوده اند. شاید به این دلیل که وجود معما به راحتی خواننده را به دنبال خود می کشاند تا به قصه ای تازه گوش دهد.

قصری، با ساکنینی مرموز، که در یک گوشه ی دور افتاده از شهر قرار گرفته و اتفاقانی عجیب در آن می افتند، یادآوری فضاهای رمان های کلاسیک است؛ به خصوص که با ورود یک غریبه همه چیز دستخوش تغییر شود.

اورزولا ایسبل، نویسنده ی قصری در مه نیز، با دانستن علاقه ی مخاطب به قصه های وهم آلود، قصه و شخصیت هایش را به قصری در اسکاتلند می برد و آن جا آن را روایت می کند. جنی دختر نوجوانی است که برای تدریس به کالین وارد قصر ران نوک، در کوهستان های اسکاتلند می شود. کالین در کودکی مادر خود را از دست داده است و اکنون با پدر، همسر پدر، و برادری کوچک در ران نوک زندگی می کند. ماجرا از ترس های شبانه ی کالین شروع می شود.

قصه هایی که از حضور یک نفر در اتاقش می بافد باعث می شود در قصر همه او را بچه ای خیال باف بدانند که به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کند، اما جنی می تواند اعتماد او را جلب کند و کم کم پرده از راز بزرگی در قصر بردارد که باعث رفتارها ی پرخاشگرانه ی کالین می شود. جنی تنها کسی است که کالین را به دروغ گویی متهم نمی کند. ورود عموی جوان کلاین به قصر، هم ماجراهای تازه ای برای جنی رقم می زند و هم در شناخت هویت روحی که شب ها در قصر به اتاق کالین می آید و او را می ترساند، کمکش می کند.

قصری در مه رمانی است که با قواعد رمان های کلاسیک نوشته شده است و در بعضی صفحات خواننده را به یاد آن رمان ها و شخصیت های شان می اندازد. نوجوانانی که دنبال خواندن یک داستان دلهره آور، پر از معما، و با ته مایه ای عاشقانه اند، از خواندن قصری در مه لذت می برند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Stimmen im nebel : 3 romantik - thrller
ناشران
نویسنده
Ursula Isbel, اورسلا ایسبل
برگردان
  • گیتا رسولی
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۹۰
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال چهاردهم- شماره ۴

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.