کتاب مهمان‌های ناخوانده، برای ناشنوایان

مهمان ناخوانده داستان پیرزن مهربانی است که در خانه کوچکی در روستایی کوچک، تنهای تنها زندگی می کند. پیرزن مهربان در یک شب سرد و بارانی زمستان، گنجشک کوچولو، مرغ پاکوتاه، سگ پاسبان، گاو سیاه و حیوانات دیگر را از سرمای شدید و باران تند نجات می دهد و در خانه کوچک خود پناه می دهد.

حیوانات آنقدر به پیرزن علاقه‌مند می شوند که با اصرارفراوان در خانه او می مانند. پیرزن از آن ها قول می گیرد که اتاق دیگری در خانه اش بسازند. آن ها به قول خود عمل می کنند و سال های سال با خوبی و خوشی کنار پیرزن زندگی می کنند. داستان با درون مایه عاطفی– روانشناختی و اجتماعی تعامل میان پیرزن و حیوانات را بازگو می کند. داستان شیرین و جذاب این کتاب برای کودکان ناشنوا مناسب سازی شده و در قطعی مناسب به چاپ رسیده است.

در طول داستان کودک ناشنوا به شکلی غیرمستقیم با اسم حیوانات، صدایشان، محل زندگی، شکل ظاهری و ویژگی های آن‌ها آشنا می شود. کودک ناشنوا شکل ظاهری کلمات را همزمان با زبان اشاره آن ها می بیند و به تطبیق این دو می‌پردازد.. مناسب سازی این کتاب به شکلی است که تمام واژگان داستان، یک به یک، با زبان اشاره نمایش داده می شوند. گرچه تصاویرکتاب سیاه و سفید است و تنها اشاره کوچکی به داستان دارد، اما تصویرگر در بخش نمایش واژگان به زبان اشاره بسیار خلاق عمل کرده است. هر کدام از شخصیت های داستان کلامشان را به زبان اشاره بازگو می کنند. بدیهی است که برای کودک بسیار جذاب است وقتی گربه، جوجه یا سگی با زبان اشاره حرف می زند و بخشی از داستان را بازگو می کند. مربیان می توانند هنگام خواندن کتاب، از کودک بخواهند هر بار در نقش یکی از حیوانات ظاهر شود و کلام داستان را با زبان اشاره بازگو کند.

تهیه کننده
روشنک بهاریان نیکو
سال نشر
۱۳۵۹
ویراستار
دبورا سوزان هلم
گروه سنی
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by admin on