مدرسه های جنگل ، مدرسه هایی در دل طبیعت

مدرسه های جنگل ، مدرسه هایی در دل طبیعت

Forest Schools In Canada: What Are They And What Are The Benefits
«مدرسه های جنگل» مدرسه هایی در کشور کانادا هستند که ایده تشکیل آن‌ها از اروپا آمده و در کانادا نیز گسترش یافته است، حتی در مناطقی که آب‌وهوای چندان مناسبی ندارد.

به زبان ساده مدرسه های جنگل قصد دارند فضای یادگیری را به فضای بیرون منتقل کنند. در این مدرسه ها تقریبا فعالیت‌هایی مشابه با دیگر مراکز آموزشی کودکان خردسال انجام می‌شود، اما همه فعالیت‌ها در فضای بیرون از کلاس درس اجرا می‌شوند. در این مراکز آموزشی، کودکان با شمردن قار‌چ‌ها، مشاهده گیاهان یا بلند کردن یک سنگ برای آن‌که ببینند زیر آن چه خبر است می‌آموزند.

مدرسه های جنگل

موضوع‌های مورد توجه مدرسه های جنگل همان موضوعاتی است که از نظر والدین ارزشمند است. شوق کودکان با تعامل با طبیعت برانگیخته می‌شود تا مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند، فعالیت فیزیکی داشته باشند، از سلامت احساسی برخوردار باشند، اعتماد به نفس‌شان افزایش یابد، احترام به انسان‌های دیگر و طبیعت را بیاموزند و به شکلی ایمن و مناسب همراه با کودکان دیگر گروه سنی خود از طبیعت لذت ببرند.

اولین مدرسه های جنگل در دهه ۱۹۵۰ میلادی در دانمارک تاسیس شدند. این مدرسه ها از سال ۱۹۹۳ به رسمیت شناخته شده‌اند و امروزه با پژوهش‌های رو به گسترش به عنوان روشی درست و ارزشمند برای یادگیری کودکان شناخته می‌شوند.

مدرسه طبیعت

برخی از فواید این مدرسه های جنگل برای کودکان

اعتماد به نفس

داشتن توانایی کاوش آزادانه در محیط بیرون در محیطی ایمن و زیر نظر کارشناسان آموزشی به کودک اجازه می‌دهد با ضرباهنگ خود در یادگیری پیش رود و به هر شکلی که خودش راحت است به جست‌وجو بپردازد.

همچنین کودکان تجربه‌هایی در مستقل بودن و در عین حال به عنوان عضوی از تیم فعالیت کردن کسب می‌کنند. پژوهشی در سال ۲۰۰۶ نشان داد بازی در فضای بیرون می‌تواند به افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان کمک کند.

توسعه حواس

به سختی بتوان از به کارگیری حواس در فضای بیرون جلوگیری کرد. در فضای بیرون کودکان نه تنها فرصت مشاهده طبیعت با چشم‌های خود را دارند، بلکه دیگر حواسشان نیز درگیر می‌شود.

بازی‌های حسی برای رشد مغزی کودکان مهم است و به رشد کودکان و معنا بخشیدن رابطه کودکان با جهان اطرافشان کمک می‌کند.

کودک و طبیعت

مهارت‌های فیزیکی

در «مدرسه های جنگل» کودکان افزون بر گذراندن زمانی طولانی در فضای بیرون، فرصت فعالیت‌های بدنی متنوعی را نیز دارند. ممکن است از یک کنده درخت بالا روند یا نیم‌خیز شوند تا چیزی را روی زمین کاوش کنند. پژوهش‌ها نشان داده است گذراندن زمان در فضای بیرون در رشد سالم کودکان تاثیرگذار است.

خلاقیت و حل مسئله

کودکان می‌توانند آزادانه در طبیعتی که به طور مداوم در حال تغییر است کاوش کنند. در این فضا آن‌ها باید برای کنار آمدن با انواع آب‌وهوا، موانع طبیعی و دیگر شرایط فضای بیرون، از خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله خود استفاده نمایند.

پژوهشی در سال ۲۰۰۵ نشان داد بازی در طبیعت برای توسعه ظرفیت حل مسئله، خلاق بودن و رشد فکری کودکان مهم است.

مدرسه های جنگل در حال گسترش در سراسر کشور کانادا هستند، حتی مناطقی که ممکن است به خاطر آب و هوایشان چندان محبوب نباشند.

طبیعت

درباره لزوم ارتباط کودک و طبیعت بیشتر بخوانید:

ديدگاه شما