تبادل امتیاز نشر کتاب‌هایی از ایران و چین در نمایشگاه کتاب «یک کمربند و یک جاده»

تبادل امتیاز نشر کتاب‌هایی از ایران و چین در نمایشگاه کتاب «یک کمربند و یک جاده»

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، در نخستین نمایشگاه کتاب «یک کمربند و یک جاده» حق امتیاز نشر دو عنوان از کتاب‌های خود را با دو کتاب از انتشارات فردا در چین تبادل کرد.

نمایشگاه کتاب «یک کمربند و یک جاده»

برنامه‌ «یک کمربند و یک جاده» یا «جاده‌ ابریشم جدید» (The belt and road initiative) برنامه‌ توسعه‌ای است که دولت چین برای گسترش همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کشورهای دیگر جهان طرح‌ریزی و اجرا کرده است.

در راستای این برنامه‌ توسعه، امسال نخستین نمایشگاه کتاب «یک کمربند و یک جاده» (BRBF) ۱۹ تا ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ برابر با ۲۸ تا ۳۰ اَمردادماه ۱۳۹۶ در شهر جینان واقع در کشور چین برگزار شد که هدف اصلی آن ترجمه‌ آثار نویسندگان چینی و ورود آن‌ها به کشورهای غیرانگلیسی‌زبان و هم‌چنین وارد کردن آثار نویسندگان کشورهای گوناگون به دنیای ادبیات چین است. مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نیز امسال از سوی دولت چین به دعوت انتشارات فردا (Tomorrow Publishing House) برای نمایش کتاب‌های چاپ‌شده‌ خود در این نمایشگاه شرکت کرد.

 

یک کمربند و یک جاده

 

پس از انجام مذاکراتی در این نمایشگاه، دو مؤسسه برای تبادل حق نشر دو عنوان از کتاب‌های خود به توافق رسیدند. بنا بر این تبادل، انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان امتیاز نشر کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» و کتاب «بنفشه‌های عمو نوروز» را که بازنویسی خلاقی از افسانه عمو نوروز است و مخاطب ۱۰ تا ۱۲ سال را با افسانه‌های ایرانی و آداب و رسوم کهن آشنا می‌کند، به نویسندگی محمدهادی محمدی و تصویرگری نوشین صفاخو به انتشارات فردا در چین واگذار کرد و حق امتیاز نشر دو کتاب از چائو ونشوان، نویسنده‌ چینی برنده‌ جایزه‌ هانس کریستین اندرسون را از این انتشارات دریافت کرد. قرارداد این تبادل نیز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن که از ۱ تا ۵ شهریورماه ۱۳۹۶ در شهر پکن برگزار شد، به امضا رسید.

 

بنفشه های عمو نوروز

 

 

ديدگاه شما