مولود ایزدی (عاطفی)

مولود ایزدی (عاطفی)
مشخصات
نام: 
مولود
نام خانوادگی: 
ایزدی (عاطفی)
نام لاتین: 
Moloud
نام خانوادگی لاتین: 
Izadi

مولود ایزدی (عاطفی)، گوینده و قصه‌گوی رادیو و تلوزیون در سال ۱۳۰۸ در همدان زاده شد. تا سال دوم دبیرستان در همدان درس خواند. سپس همراه خانواده به تهران رفت. در سال ۱۳۲۶ دوره دانشسرای مقدماتی تهران را به پایان رساند و آموزگار شد. از کودکی قصه‌ها را دوست داشت. به قصه‌هایی که مادرش برایش می‌گفت، شاخ و برگ می‌داد و ماجراهایی از تخیل خود بر آن‌ها می‌افزود و برای همسالا‌نش بازگو می‌کرد.

هنگامی که در کلا‌س دوم درس می‌خواند، با دیدن عکسی از گویندگان رادیو آرزو کرد روزی گوینده رادیو شود. پس از آنکه به تهران آمد، چند بار در مدرسه سخنرانی کرد و با تشویق شنوندگان روبه‌رو شد. در سال ۱۳۲۸ پس از دیدن فراخوانی در روزنامه برای داوطلبان گویندگی در رادیو، در آزمون گویندگی شرکت کرد و در میان ۳۰۰ داوطلب، نفر نخست شد و کار خود را آغاز کرد.

در آغاز کار خود تنها برنامه‌ها را اعلا‌م می‌کرد، چون برنامه‌های رادیو اندک‌شمار بودند و بیشتر موسیقی از رادیو پخش می‌شد. اما به گفته خودش، یک تصادف امکانی پیش آورد که بتواند از پشت میکروفن، گفتاری نیم‌ساعته به شکل زنده برای شنوندگان داشته باشد. مولود ایزدی در این باره گفته است:

«تصادف» نقش عجیبی در زندگی آدم بازی می‌کند. روزی گوینده‌ای که قرار بود برنامه‌ای درباره‌ خانم‌ها داشته باشد مریض شد. مسئولا‌ن برنامه با احتیاط زیاد به من رجوع کردند و خواستند که متن را برایشان بخوانم. من با این که در اول کمی دستپاچه شده بودم اما توانستم یک برنامه نیم‌ساعته را بدون هیچ اشتباهی اجرا کنم... گفتاری در ساعت هفت ‌و ربع هر روز صبح به من واگذار شد و بعد هم که قرار شد خانم‌ها نیز در خبرخوانی با آقایان همکاری کنند، جزو نخستین خانم‌هایی بودم که در خبرخوانی شرکت کردم.

مولود ایزدی سه سال پس از آغاز کارش در رادیو، با مهندس عاطفی که بعدها مدیر کل رادیو ایران شد، ازدواج کرد. در سال ۱۳۳۸ از سوی اداره رادیو  برای پژوهش درباره برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به امریکا رفت. پس از بازگشت به ایران در کنار برنامه قصه‌های صبحی که همه از قصه‌های ایرانی بودند، به روایت افسانه ‌های ملل برای کودکان پرداخت. پس از آغاز به کار تلویزیون ملی ایران، نخستین کسی که چهره او روی صفحه تلویزیون نشان داده شد، مولود ایزدی بود. او در آغاز کارش در تلویزیون برای کودکان هفته‌ای سه روز در برنامه‌ی زیر گنبد کبود قصه می‌گفت. از سال ۱۳۵۳ از شبکه سراسری برنامه یکی بود یکی نبود را آغاز کرد که در آن هر شب قصه یا داستانی را بازگو می‌کرد. او مدتی نیز گویندگی اخبار دنیا به زبان ساده را برای کودکان بر عهده داشت.

مولود ایزدی ۲۹ شهریور ۱۳۸۱ در امریکا درگذشت.

 

مولود ایزدی

 

راهنما

ديدگاه شما