ضحی کاظمی

ضحی کاظمی
مشخصات
نام: 
ضحی
نام خانوادگی: 
کاظمی

ضحی کاظمی متولد ۱۳۶۱، تهران، دوران دبستان خود را در تهران و راهنمایی و دبیرستان را در لندن گذرانده است. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی مواد (دانشگاه علم و صنعت ایران) و سپس کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی (تهران- مرکز) ادامه داده است. ترجمه را به صورت حرفه‌ای پیش از داستان آغاز نموده. داستان‌های ترجمه شده از زبان انگلیسی او در نشریاتی مانند همشهری داستان و چوک منتشر شده است.

داستان‌نویسی را به صورت حرفه‌ای از سال ۸۷ آغاز کرد. اولین رمان او «آغاز فصل سرد» سال ۹۱ از سوی نشر افراز روانه بازار شد. این رمان نامزد نهایی جایزه واو (رمان متفاوت سال) شد. بعد از آن مجموعه داستانک «کفشهاتو جفت کن» را از سوی انتشارات همشهری منتشر کرد. داستانک‌های مجموعه به خصوص داستانک «گیتار» در شبکه‌های اجتماعی مدام بازنشر می‌شود و چند داستانک از این مجموعه به زبان‌های انگلیسی، لهستانی و عربی ترجمه شده.

رمان «سین‌شین» دو سال بعد از اولین رمان او در سال ۹۳ منتشر شد. همان سال رمان دیگری از او به چاپ رسید: «سال درخت» که مورد توجه خوانندگان و منتقدین قرار گرفت. ترجمه انگلیسی آن با عنوان: «Year of the Tree» با ترجمه خانم کارولین کراسکری در سال ۹۵ در انگلستان منتشر شد. بعد از آن رمان «اینجا کسی مرده؟» از سوی نشر مروارید در سال ۹۴ وارد بازار شد. از آن به بعد کاظمی که به عنوان نویسنده‌ای فرم‌گرا و تجربه‌گرا شناخته شده است به نوشتن آثار ژانر فانتزی و علمی تخیلی رو آورد.

رمان علمی‌تخیلی «کاج‌زدگی» (نشر چشمه)، رمان فانتزی-تاریخی «خاک آدم‌پوش» (نشر هیلا) و مجموعه علمی‌تخیلی نوجوان «دنیای آدم‌نباتی‌ها» (نشر هوپا) حاصل سال‌ها مطالعه، تحقیق و تلاش این نویسنده در این ژانرهاست. همچنین دو رمان علمی تخیلی دیگر از او به بازار خواهد آمد. رمان علمی تخیلی «آدم‌نما» به زودی از سوی نشر هیلا منتشر خواهد شد. در کنار نوشتن، ضحی کاظمی فعالیت‌های اجرایی متعددی در حوزه ادبیات داستانی انجام داده است از جمله: نقد ادبی، ستون‌نویسی برای روزنامه‌ها (آرمان و فرهیختگان)، داوری جوایز داستان، برگزاری جلسات نقد ادبی و غیره. کاظمی در حال حاضر دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی داستان‌نویسان تهران است.

ضحی کاظمی

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.