ناهوکو اوهاشی

nahoko uehashi
ناهوکو اوهاشی
مشخصات
نام: 
ناهوکو
نام خانوادگی: 
اوهاشی
نام لاتین: 
nahoko
نام خانوادگی لاتین: 
uehashi

ناهوکو اوهاشی (زاده ۱۵ جولای ۱۹۶۲ / ۲۴ تیر ۱۳۴۱ ش. در شهر توکیو، ژاپن) نویسنده کتاب‌های فانتزی است و جایزه‌های فراوانی را برنده شده. او همچنین پروفسور قوم‌نگاری در دانشگاه زنان کاوامورا گاکوئن است.

اوهاشی نویسندگی را از سال ۱۹۸۹ / ۱۳۶۸ ش. آغاز کرد و نخستین کتاب او «درخت مقدس» نام دارد. پس از آن رمان «خداوند، خواب در جنگل ماه» را نوشت و با این رمان جایزه «انجمن نویسندگان کودک ژاپن» را دریافت کرد و او را در گروه نویسندگان صاحب نام ژاپن قرار داد.

اوهاشی در سال ۱۹۹۶ / ۱۳۷۵ ش.، نخستین کتاب از مجموعه کتاب‌های موریبیتو (Moribito) را با نام «نگهبان روح» نوشت. این رمان جایزه «چهره جدید ادبیات کودک نوما» و جایزه «فرهنگ و چاپ کودکان سانکِی» را دریافت کرد. برگردان انگلیسی این رمان نیز جایزهٔ «میلدرِد آل. بچلِر» را در سال ۲۰۰۹ / ۱۳۸۸ ش. به‌دست آورد.

اوهاشی در سال ۱۹۹۹ / ۱۳۷۸ ش.، دومین کتاب از مجموعه موریبیتو با نام «نگهبان تاریکی» را منتشر کرد. او با این رمان، جایزهٔ ادبی «انجمن نویسندگان کودک ژاپن» را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۲ / ۱۳۸۱ ش. مجموعه نگهبانان جایزهٔ ادبی «ایوایا سازانامی» (IwayaSazanami) را به‌دست آورد. او در سال ۲۰۰۳ / ۱۳۸۲ ش. کتاب «فراتر از سوت روباه» را نوشت و توانست جایزه «ادبیات کودک نوما» را دریافت کند، و در همین سال، کتاب دیگرش «نگهبان خدا»، جایزه دیگری از انتشارات Shogakukan دریافت کرد.

ناهوکو اوهاشی در سال ۲۰۰۶ / ۱۳۸۵ ش. دوجلدی «نوازندهٔ جانور» را نوشت، و سه سال بعد، آن را با دو جلد دیگر کامل کرد.

از مجموعه کتاب «نگهبان روح» و از نخستین دو جلدی «نوازندهٔ جانور»، در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ اقتباس انیمیشنی انجام شد. موریبیتوی «نگهبان روح» در یک درام رادیویی و «بازیکن جانور» در یک مانگا (کمیک استریپ).

سرانجام آخرین بهره اوهاشی در جایگاه نویسنده ادبیات کودک، برنده شدن او در دوسالانه بین‌المللی هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۱۴ / ۱۳۹۳ ش. است.

ناهوکو اوهاشی

نام برخی از رمان‌های مجموعه «نگهبان»:

نگهبان روح (۱۹۹۶)/ نگهبان تاریکی (۲۰۰۷)/ نگهبان رؤیاها (۲۰۰۰)/ نگهبان خدا (۲۰۰۳)/ مسافر جاده (۲۰۰۵)/ نگهبان بهشت و زمین (۲۰۰۷)

دربارهٔ کتاب «نوازندهٔ جانور»:

این فانتزیِ حماسی‌اسطوره‌ای درباره دختری است به نام «الین» با توانایی ویژه در برقراری ارتباط با جانوران جادویی. خانوادهٔ الین مسئولیت مهمی دارند: مراقبت در برابر مار و ابلیس‌های ترسناک آب که هستهٔ لشکریان پادشاهی آن‌ها را می‌سازند. از این رو، هنگامی که شماری از جانوران به شکل مرموزی می‌میرند، مادر الین برای مجازات به مرگ محکوم می‌شود. سرانجام مادر در آخرین لحظه، موفق می‌شود ترتیب کارها را بدهد تا دخترش به‌جای امن فرستاده شود. الین بسیار زود درمی‌یابد خودش تنها کسی است که با تک‌تک مارهای وحشتناک آب و جانوران تنومند بالدار که ملکه‌شان را محافظت می‌کنند، می‌تواند گفت‌وگو کند. این آگاهی به او قدرت می‌دهد، اما از سوی دیگر، او را در توطئه‌های مرگباری گرفتار می‌کند که می‌تواند به بهای جان او بیانجامد.

دربارهٔ کتاب «درخت مقدس»:

در آینده‌ای دور، هنگامی که زمین کامل آلوده شده و مردم دیگر بر آن زندگی نمی‌توانند بکنند، انسان‌ها به سیارات دیگر می‌روند. درباره سیاره «نیرا»، جایی که «شین یامانو» با انسان‌های دیگر زندگی می‌کند، دویست سال از هنگامی که برای نخستین بار آن‌جا ساکن شده‌اند، می‌گذرد. اما ناگهان پیش‌آمدی رخ می‌دهد: «لیسیا» پسر عموی شین، ناگهان با توانایی شگفت‌آوری از خواب بیدار می‌شود و می‌تواند ...

دربارهٔ کتاب «خداوند، خواب در جنگل ماه»:

«کی‌شی‌مِی» دختر جوان خردمند، میان عشق به خدای جنگل ماه و نیاز قبیله‌اش برای کُشتن یک شبه‌خدا، مضطرب و درمانده است. قبیله دختر از کشتن خدای جنگل و از میان بردن جنگل مقدس برای برداشت بیش‌تر، سخن می‌گویند. آیا کی‌شی‌می باید به خواسته قبیله‌اش رفتار کند یا باید وظیفه پژوهشگر خداوند جنگل بودن را انجام دهد؟

دربارهٔ کتاب «فراتر از سوت روباه»:

«سایو» دختر جوان، توانایی ذهن‌خوانی آدم‌ها را از مادرش به ارث بُرده‌است. سایو در دوران کودکی‌اش می‌تواند یک توله روباه را از دست شکارچیان آزاد سازد. اما این روباه، انسان روباه‌نمایی است که میان جهان خدایان و جهان زمینی زندگی می‌کند انسان‌ها او را می‌فرستند تا یکی از خدایان را بکشد. سایو برخلاف خواسته‌اش به جنگی زشت میان دو سرزمین کشانده می‌شود.

مترجم: غزل برهانی

راهنما

ديدگاه شما