مجموعه 8 جلدی کتاب‌های «به فرزندتان کمک کنید!» منتشر شد

«به فرزندتان کمک کنید» عنوان یکی از موفق‌ترین مجموعه‌هایی است که در دهه اخیر برای کمک به خانواده‌ها منتشر شده است، تا جهت یادگیری کودکان و نوجوانان را از مدرسه به سوی خانواده برگرداند. فلسفه تدوین این کتاب‌ها به گفته‌ی خود دبیر مجموعه که یکی از موفق‌ترین مجموعه کتاب‌های کمک به یادگیری کودکان و دانش‌آموزان را در جهان تدوین کرده است، چنین است: «داشتن آموزگاران خوب، آموزش و برنامه‌هایی که بر پایه‌ی پژوهش پایه‌گذاری شده‌اند، بهترین رویکرد و برنامه را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا مطمئن شویم «هیچ دانش‌آموزی جا نمانده است».

ولی در دبستان فرصت کم است و آموزگار وقت اندکی دارد تا برای هر دانش‌آموز به‌کار گیرد. پژوهش‌ها نشان داده است کودکان با پشتیبانی فعّال خانواده‌ها در یادگیری، موفقیّت بیش‌تری به دست می‌آورند. هنگامی که اعضای خانواده همراه با فرزندان می‌خوانند، با آموزگار‌های‌شان گفت‌وگو می‌کنند، در دبستان یا هر گونه فعالیّت یادگیری همکاری دارند و به بچه‌ها در انجام دادن تکلیف‌های درسی کمک می‌کنند، بهره‌ی بسیاری به کودکان می‌رسانند.»

اگرچه مخاطب اصلی مجموعه کتاب‌های «به فرزندتان کمک کنید» خانواده‌ها هستند، اما جابه‌جا پر از فعالیت‌هایی است که برای مراکز پیش دبستانی یا دبستان‌ها و در برخی زمان‌ها در سال‌های نخست دبیرستان مناسب است و به‌کار می‌آید. این مجموعه از کمک به یادگیری ریاضی کودکان تا کمک به یادگیری علوم به کودکان را دربرمی‌گیرد، تا به موضوع‌های مهم‌تری می‌پردازد، مانند کمک به کودکان و نوجوانان  تا شهروند مسئولی باشند و هم‌چنین کمک به نوجوانان در دوره‌ای که معروف به دوره بحرانی گذر از نوجوانی به جوانی است.

هم‌چنین عنوان‌های دیگر این مجموعه مانند کمک به کودکان برای این که کتاب‌خوان شوند، نشان می‌دهد که رویکرد نویسندگان و دبیر این مجموعه فراتر از کتاب‌های درسی و آموزش مدرسه‌ای بوده است، در حقیقت این مجموعه کتاب، به خانواده‌ها کمک می‌کند تا فرزند یا فرزندان خود را چنان در فضای یادگیری قرار دهند که تنها برای آمادگی امتحان علوم و ریاضی نکوشند، بلکه نگاهی فراتر از آن داشته باشند.

بحران‌های دوره نوجوانی چیست و چگونه باید با آن برخورد کرد؟ چگونه باید در خانواده و در کنار کودکان به انجام تکلیف درسی آن‌ها کمک کرد؟ معنای دانش‌آموز موفق چیست و به چه دانش‌آموزی موفق می‌گویند؟ در این مجموعه و این رویکرد، به خانوده‌ها اندرز داده نمی‌شود که چگونه از کودکان خود دانش‌آموزان موفق بسازند، بلکه با راه‌کارهای عملی که در بطن همه آن‌ها گفت‌وگو خوابیده است، مادران و پدران راهنمایی می‌شوند که شیوه برخورد و رفتارشان را در ارتباط با یادگیری فرزندشان تغییر دهند.

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با توجه به نقش این کتاب‌ها و تاثیر شگرف‌شان در جامعه آموزش و پرورش دیگر کشورها، تصمیم گرفت در کاری گروهی آن‌ها را به زبان فارسی برگرداند. با توجه به این که حق انتشار این کتاب‌ها به هر زبان دیگری آزاد است، این نکته کار موسسه را در انتشار این آثار آسان کرد. آن زمان که کار ترجمه این کتاب‌ها شروع شده بود، هنوز ویروس کرونا و بیماری کوید 19 وجود نداشت، اما امروزه که کودکان و نوجوانان مجبور هستند به ناگزیر در خانه بمانند، این کتاب‌ها بسیار بیش‌تر می‌توانند در کمک به خانواده باشند تا در موقعیت‌هایی با بحران این چنینی بدانند که چگونه روند یادگیری را با فرزند خود پیش ببرند، و حتا فراتر از آن به شخصیت آن‌ها در این دوره به درستی و با مهارت شکل بدهند.

عنوان‌های این مجموعه هشت‌گانه چنین هستند:

به فرزندتان در ریاضی کمک کنید!

معرفی کتاب به فرزندتان در ریاضی کمک کنید!

خرید کتاب به فرزندتان در ریاضی کمک کنید!

ویژه گروه سنی پیش از دبستان تا پنجم دبستان
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه بهزاد خسروی
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب درباره فعالیت‌هایی است که شما در نقش مربی یا والدین برای افزایش مهارت‌های ریاضی و پدیدآوردن رویکردی مثبت در رویارویی با دانش ریاضی در کودکان و نوجوانان می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید و به آن‌ها کمک  کنید تا سختی‌های ریاضی برای‌شان آسان شود. برای این کار نیاز نیست که ریاضی‌دانی زبردست باشید، تنها وقت، علاقه و لذت کار با کودک و نوجوان در انجام این فعالیت‌ها اهمیت دارد

به فرزندتان در علوم کمک کنید!

معرفی کتاب به فرزندتان در علوم کمک کنید!

خرید کتاب به فرزندتان درعلوم کمک کنید!

ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی پیش از دبستان تا پنجم دبستان
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: مه گل محمدی
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب دربرگیرنده‌ی فعالیت‌ها برای خانواده‌هایی است که فرزند یا فرزندانی در رده‌ی سنی کودکستان تا پنجم دبستان دارند. این فعالیت‌ها با به کارگیری افزارهایی که در بیش‌تر خانه‌ها پیدا می‌شود، طراحی شده است تا تجربه‌ی یادگیری همراه با افزایش مهارت‌های علمی در کنار لذت بردن از آن‌ها سبب پرورش کودکان و نوجوانانی خلاق و پویا شود 

به فرزندتان در تکالیف درسی کمک کنید!

معرفی کتاب به فرزندتان در تکالیف درسی کمک کنید!

خرید کتاب به فرزندتان در تکالیف درسی کمک کنید!

 ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی  پیش از دبستان تا پنجم دبستان
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه نگار نادرپژوه
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب به بخشی از پرسش‌های پدران و مادران، مربیان و آموزگارانی پاسخ می‌دهد که به‌گونه‌ای درگیر نظارت بر تکلیف‌های درسی دانش‌آموزان هستند. هم‌چنین در این کتاب ایده‌هایی عملی برای انجام و پایان درست تکلیف‌های درسی دانش‌آموزان پیشنهاد شده است

به فرزندتان کمک کنید دانش‌آموز موفقی باشد!

معرفی کتاب به فرزندتان کمک کنید دانش‌آموز موفق باشد!

خرید کتاب به فرزندتان کمک کنید دانش‌آموز موفق باشد!

 ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی دبستان و سال‌های اول دبیرستان
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: نرگس پرسنده خیال
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب به شما در نقش مادر و پدر یا مربی و آموزگار کمک می‌کند که دانستنی‌هایی لازم در اختیار داشته باشید تا کودکان و نوجوانان دبستانی بتوانند دانش‌آموزانی موفق بار بیایند. اطلاعات، انجام فعالیت و چگونگی کسب مهارت سه‌بخش مهم از این دانستنی‌ها هستند که در این کتاب به شما کمک می‌کنند، راه درست کمک به دانش آموزان دبستانی را بشناسید

به فرزندتان کمک کنید کتابخوان شود!

معرفی کتاب به فرزندتان کمک کنید کتاب‌خوان شود!

خرید کتاب به فرزندتان کمک کنید کتاب‌خوان شود!

ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی نوزادی تا کودکان شش ساله 
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: ترانه خداویردی 
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب دربرگیرنده فعالیت‌هایی برای خانواده‌هایی است که فرزند یا فرزندانی در رده‌های سنی نوزاد تا شش ساله دارند. بیش‌تر فعالیت‌ها، تجربه یادگیری را از دل کارها و کنش‌های روزانه‌ای که شما و فرزندان‌تان با آن درگیر هستید، بیرون می‌کشند. هم چنین بیش‌تر مواد و افزارهای نام برده شده در این فعالیت‌ها در خانه‌ها یافت می‌شود

به فرزندتان کمک کنید شهروندی مسئول شود!

معرفی کتاب به فرزندتان کمک کنید شهروندی مسئول شود!

خرید کتاب به فرزندتان کمک کنید شهروندی مسئول شود!

ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی دبستان و سال‌های اول دبیرستان  
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: هورزاد عطاری  
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب دانستنی‌های لازم را درباره ارزش‌ها و مهارت‌هایی که شخصیت ‌کودک را شکل می‌دهند و به شکل‌گیری یک شهروند مسئول و آگاه می‌انجامد در دسترس شما به عنوان، پدر و مادر، مربی و آموزگار می‌گذارد. با کمک از آن‌ها می‌توانید ارزش‌ها و مهارت‌های شهروندی را به کودکان و نوجوانان منتقل کنید. و آن‌ها نیز می‌توانند این ارزش‌ها و مهارت‌ها را در زندگی روزانه خود به کار بگیرند.

به فرزندتان در مهارت‌های پیش از دبستان کمک کنید!

معرفی کتاب به فرزندتان در مهارت‌های پیش از دبستان کمک کنید!

خرید کتاب به فرزندتان در مهارت‌های پیش از دبستان کمک کنید!

ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی پیش دبستانی   
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: بهرنگ خسروی  
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب دربرگیرنده‌ی فعالیت‌هایی برای خانواده‌ها، مربیان پرورشی و مراکز نگه‌داری کودکان نوزاد تا پنج ساله است. فعالیت‌ها و مهارت‌هایی که در این کتاب آمده است به مادران و پدران و مربیان کمک می‌کند که هر کنش یا موقعیتی در زندگی روزانه فرصتی برای یادگیری باشد. افزارها و موادی که برای این فعالیت‌ها پیشنهاد شده در هر خانه و مرکزی مانند مهد و پرورشگاه یافت می‌شود.

به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!

معرفی کتاب به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!

خرید کتاب به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!

ویژه پدران و مادران گروه سنی 10 تا 14 ساله    
دبیر مجموعه: مارگارت اسپیلینگز
ترجمه: فاطمه بدری  
انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان . 1399

این کتاب کوششی است در راستای فراهم آوردن به‌روزترین پژوهش‌ها و دانستنی‌های کاربردی برای مادران و پدران، مربیان و آموزگاران تا بتوان با به‌کارگیری توصیه‌ها یا فعالیت‌هایی که پیشنهاد شده است، نوجوانان را برای گذاری آرام از کودکی به نوجوانی و از نوجوانی به جوانی یاری داد.

نویسنده
گروه کتابک
پدیدآورندگان:
Submitted by skyfa on