دیوید مک‌کی خالق شخصیت دوست‌داشتنی المر درگذشت

دیوید مک‌کی خالق شخصیت دوست‌داشتنی المر درگذشت

دیوید مک‌کی خالق کتاب‌های «المر»، هنرمندی که جهان کتاب کودک را با فیل رنگارنگ‌اش شادتر و زیباتر کرد، درگذشت. این نویسنده و تصویر‌گر برجسته‌ی انگلیسی که نامزد جایزهی هانس کریستین اندرسن و خالق آثاری ماندگار در ادبیات کودکان است، در سال ۲۰۲۰ جایزهی دستاورد یک عمر BookTrust را دریافت کرد. هنگام دریافت این جایزه کتاب‌ها را ستایش‌برانگیز خواند چرا که یار کودکان در خلق دیدگاه‌شان نسبت به جهان هستند. به‌راستی که چنین است. دست‌کم کتاب‌هایی که او تصویر کرد و نوشت این‌گونه‌اند. کتاب‌های دیوید مک‌کی روایت‌هایی ساده‌اند که با زبانی شیرین و تصاویری گیرا مفاهیمی عمیق و بنیادین را پیش‌روی مخاطب، خواه کودک باشد یا بزرگسال، می‌گذارد. مفاهیمی هم‌چون صلح، مدارا، دوستی و پذیرش دیگری.

دیوید مک‌کی در سال ۱۹۳۵ متولد شد و نوشتن برای کودکان را در سال ۱۹۶۴ با کتاب «Two Can Toucan» آغاز کرد. با خلق مجموعه‌ی «آقای بن» در دهه‌ی ۱۹۷۰ به شهرت رسید. روایتی از ماجراجویی‌های آقای بن که با پوشیدن لباس‌های گوناگون به جهان‌های تازه‌ سفر می‌کند. انیمیشن‌های «آقای بن» با اقتباس از اثر مک‌کی یک از مجموعه‌های محبوب تلویزیونی بود.

مجموعه آقای بن از دیوید مک کی

انیمیشن آقای بن، دیوید مک کی

از دیگر داستان‌های محبوب دیوید مک‌کی مجموعه‌ی ۴۰ جلدی داستان‌های «المر» است. نخستین جلد این مجموعه‌ به نام «المر» در سال ۱۹۸۹ منتشر شد. داستان فیلی که برخلاف فیل‌های دیگر رنگارنگ است و شخصیتی به نام المر خلق شد. کتاب «المر» به سبب احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش آن ستایش شده است. پیامی چنان فراگیر که به جان همه‌ی کودکان می‌نشیند و بازتاب‌دهنده‌ی یکی از دیرینه‌ترین دل‌مشغولی‌ها بشر است: حفظ فردیت و هم‌زمان عضوی از گروه بودن. از سال ۲۰۱۶ به‌این‌سو، ناشر کتاب «المر» آخرین شنبه‌ی ماه می را به نام روز جهانی المر نام‌گذاری کرده است و هر سال، کتاب‌فروشی‌ها و نهادهای مرتبط با آموزش و ادبیات کودکان در نقاط مختلف جهان این روز را با اجرای برنامه‌هایی در ستایش و پذیرش تفاوت‌ها جشن می‌گیرند. کتاب «المر» به ۵۰ زبان از جمله فارسی ترجمه شده است.

انتشارات موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، تاکنون ۶ عنوان از مجموعه کتاب‌های المر را به فارسی ترجمه و منتشر کرده است که با استقبال کودکان و خانواده‌ها مواجه شده است.

آثار دیوید مک کی

خرید کتاب‌ها و دیگر محصولات المر در سایت کتاب هدهد

«شش مرد» و «پیروزمندان» از دیگر کتاب‌های مک‌کی هستند که به فارسی ترجمه شده‌اند. هر دو کتاب از چرایی آغاز جنگ‌ها می‌پرسند و بی‌هودگی آن را به تصویر می‌کشند. کتاب «الان نه برنارد» اثر دیگر این نویسنده و تصویرگر است که از آثار ماندگار ادبیات کودکان به شمار می‌رود.

آثار دیوید مک‌کی در تصویر گوناگون‌اند. او سبک‌های مختلف را آزموده است. در بیش‌تر آثارش رنگ‌‌های درخشان به چشم می‌خورد اما گاهی با چند خط سیاه ساده مخاطب را به دنیای کتاب دعوت می‌کند.

گرچه دنیای ادبیات کودک دیگر شاهد کتاب جدیدی از دیوید مک‌کی نخواهد بود، اما شخصیت‌های ماندگار و کتاب‌های گیرایی که او خلق کرده راه خود را در سراسر دنیا به کتابخانه‌های کودکان گشوده‌اند، کتاب‌هایی که قرار است بارها و بارها خوانده شوند و با هر بار خوانش جان بگیرند.

درگذشت خالق المر دیوید مک کی

بیش‌تر بخوانید:

فعالیت‌های در پیوند کتاب المر

مصاحبه با دیوید مک‌کی خالق شخصیت المر

معرفی کتاب سه غول

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۱۵:۴۶
متن سفارشی:

ديدگاه شما