نسرین خسروی

نسرین خسروی
مشخصات
نام: 
نسرین
نام خانوادگی: 
خسروی

نسرین خسروی نقاش و تصویرگر كتاب كودكان در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد.

او تصویرگری را از سال ۱۳۵۵ هنگامی كه دانشجوی سال دوم رشته ی گرافیك دانشكده ی هنرهای زیبا بود آغاز كرد. نخستین كار او تصویرگری كتابی به نام "قصه دوستی" نوشته ی قدمعلی سرامی بود كه از سوی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان منتشر شد. به غیر از قصه دوستی خسروی تا پیش از انقلاب دو اثر دیگر به نام "بچه ها شما در هر کاری آزادید" و "سنجاب آشپز" منتشر کرد. او از ۱۳۶۹ با تصویرگری کتاب "عکاس در حیاط خانه ی ما منتظر بود" نوشته احمد رضا احمدی در انتشارات همگام دوباره به عرصه تصویرگری کتاب کودک بازگشت و تجربه متفاوتی از سه اثر گذشته خود را آغاز کرد. تصویرهای او بر روی کتاب "سفید برفی" نوشته منیرو روانی پور (۱۳۷۰) را می توان حد فاصلی میان آثار گذشته خسروی و بقیه آثار او دانست. نسرین خسروی در کتاب "زیباترین ستاره جهان" تجربه جدیدی را آغاز می کند که تا سال ها در کتاب های دیگرش دنبال می کند. شخصیت ها در این آثار به راحتی در فضا شناور شده اند و فضا سازی با رعایت قوانین پرسپکتیو را کنار زده شده است. به گفته خودش،‌ در این اثر یا "کدو قلقله زن" نوشته منیرو روانی پور و چندین اثر دیگر او تحت تاثیر مارک شاگال و پل کله بوده است.

او در سال ۱۳۷۹ به خاطر تصویرگری کتاب "دختر باغ آرزو" جایزه ی کنکور نوما را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۲ نامزد ایرانی جایزه ی هانس کریستین اندرسن برای مجموعه آثارش بود.این هنرمند نسل دوم از تصویرگران کتاب کودک، برای بسیاری از آثارش از سوی یونیسف، شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز دیپلم‌‌های افتخار و لوح تقدیر دریافت کرده است.

از دیگر تجربه های نسرین خسروی در کنار تصویرگری و نقاشی، طراحی و نقاشی در زمینه ف‍ِر‌ِسك (نقاشی دیواری) و تدریس در رشته تصویرگری در دانشگاه هنر در مقطع فوق لیسانس می توان نام برد. او هم چنین  بیش از ۱۶ نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از جمله موزه هنرهای معاصر، گالری خانه هنرمندان تهران، سالن حجاب، نوما، براتیسلاوا، سارمده و ... برگزار کرده است.

نسرین خسروی اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ به سبب بیماری سرطان در کانادا درگذشت.

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.