جیمز ماتیو بری

James Matthew Barrie
جیمز ماتیو بری
مشخصات
نام: 
جیمز ماتیو
نام خانوادگی: 
بری
نام لاتین: 
James Matthew
نام خانوادگی لاتین: 
Barrie

جیمز ماتیو بری رمان نویس و درام نویس اسکاتلندی بیشتر به سبب شاهکارش «پیتر پن، پسری كه نمی خواست بزرگ شود» شهرت دارد.

جیمز ماتیو بری در سال ۱۸۶۰ در فورشایر به دنیا آمد. فرزند دیوید بری بافنده و مارگارت اوگلوی (Margaret Ogilvy) دختر یک سنگ تراش بود.

مرگ برادر بزرگترش دیوید، هنگامی كه جیمز فقط شش سال داشت تاثیر چشمگیری در زندگی جیمز گذاشت. مادرش هرگز از غم مرگ پسرش رهایی نیافت. جیمز كه تصور می‌كرد دیوید پسر مورد علاقه‌ی مادرش است كوشش می‌كرد جای او را در قلب مادرش بگیرد. تاثیر روانی رابطه‌ی جیمز با مادرش و نیازش به پذیرش از سوی مادر، در زندگینامه‌ی مادرش كه او در سال ۱۸۹۶ منتشركرد، دیده می‌شود. شاید به این سبب كشف هویت زنانه از مشخصه‌های آثار اوست و طردشدگی و جاودانگی از درونمایه‌های همیشگی نوشته‌هایش.

بری آرزو داشت كه نویسنده شود ولی به اصرار والدینش دانشگاه رفت و در آنجا با تئاتر آشنا شد. تئاتر اندیشه‌های روشنفكرانه‌ی او را شكوفا كرد. در ۱۸۹۴ بری با مری انسل هنرپیشه ازدواج كرد، اما این ازدواج دیری نپایید. در طول این سال‌ها بود كه او  قصه‌های «پیتر پن» را برای خوشنود ساختن فرزندان دوستش، لیوین دیویس نوشت.

«پیتر پن» نخست به شکل یک داستان دنباله‌دار در آمریكا به چاپ رسید و سپس در ۱۹۰۱ در لندن در یک جلد منتشر شد. مشهورترین و ماندگارترین اثر بری «پیتر پن یا پسری كه نمی‌خواست بزرگ شود» در ۲۷ دسامبر ۱۹۰۴ برای اولین بار به روی صحنه رفت.

از آن هنگام این نمایشنامه بارها اجرا شده است. در ۱۹۱۱ بری داستان آن را گسترش داد و آن را  «پیتر و وند» نام نهاد و با همکاری دیگران برای فیلم و نمایش موزیكال آماده کرد. این اثر به ظاهر زنگ تفریحی برای كودكان ولی در واقع نمایشنامه‌ای است برای بزرگسالان . در ۱۹۲۹ بری حق تآلیف «پیتر پن» را به بیمارستان كودكان در لندن واگذار كرد. او اجراهایی را كه از نظر درآمد ناموفق بودند پشتیبانی مالی می‌كرد و در سال‌های ۱۹۰۹ و ۱۹۱۱ با دیگر نمایشنامه نویسان به مبارزه با سانسور در تئاتر برخواست. سال‌های ۱۹۰۲-۱۹۲۱ موفقیت آمیزترین سال‌ها برای او بود. دراین سال‌ها جیمز ماتیو بری نزدیک به ده نمایشنامه كه از نظر اقتصادی پرسود بودند، پدید آورد. او به لقب بارونت در۱۹۱۳ ملقب شد و در ۱۹۲۲ نشان مریت را دریافت کرد.

جیمز ماتیو بری در ۱۹ جون ۱۹۳۷ در اثر بیماری سل در گذشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد. او تمام دارایی خود به جز آنچه را كه پیشتر به بیمارستان سپرده بود، به دفتردار خود سینتیاآسكوایت بخشید. سازمان ملی اسكاتلند خانه‌ی پدری اش در خیابان بریکین را به عنوان موزه سرپرستی می‌کند.

 

 

 

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام