لوئیس لوری

Lois Lowry
لوئیس لوری
مشخصات
نام: 
لوئیس
نام خانوادگی: 
لوری
نام لاتین: 
Lois
نام خانوادگی لاتین: 
Lowry

لوییس آن هامرزبرگ که آثارش را با نام لوییس لوری منتشر می‌کند، نویسنده آمریکایی و پدید آورنده آثار بی‌شماری برای کودکان و نوجوانان است. او آثار درخشانی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان دارد و دو بار برنده مدال نیوبری شده است. مدال نیوبری یکی از بزرگ‌ترین جوایز ادبی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان در امریکاست.

لوری یک بار در سال ۱۹۹۰ برای کتاب «ستاره ها را بشمار» و بار دیگر در سال ۱۹۹۴ برای کتاب Giver که در ایران با عنوان «بخشنده» چاپ و منتشر شده است، برنده جایزه نیوبری شده است.

لوییس لوری در ۲۰ مارس ۱۹۳۷ در هونولولو در هاوایی زاده شد. او فرزند دوم از سه فرزند کاترین و رابرت هامرزبرگ است. پدر لوییس دندانپزشک ارتش بود. پیشه پدر سبب شد سفرهای در دوران کودکی بسیار سفر کند. خواهر بزرگ لوییس در سن ۲۸ سالگی در سال ۱۹۶۲ درگذشت و این رویداد موضوع کتاب اول وی با عنوان A Summer to Die شد. 

لوری در سال ۱۹۵۴ وارد دانشگاه براون در نیویورک شد ولی در همان سال‌های اولیه و پس از آشنایی و ازدواج با دونالد لوری دانشگاه را رها کرد. صاحب ۴ فرزند شد و پس از بزرگ شدن فرزندانش برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی وارد دانشگاه Maine در پورتلند رفت و در سال ۱۹۷۲ در این رشته دانش‌آموخته شد.

لوئیس لوری به عکاسی علاقه داشت و به رایگان عکس‌های خود را در اختیار روزنامه‌ها و مجلات می‌گذاشت. کار رایگان در مجله Red Book و نوشتن مقاله در این مجله نظر مثبت سردبیر مجله را به کار او جلب کرد و این سرآغازی برای داستان نویسی‌اش شد. اولین داستانش برای بزرگسالان بود، ولی از نگاه یک کودک روایت شده بود و همین موضوع سبب شد سردبیر مجله او را برای نوشتن اولین کتابش A Summer to Die تشویق کند. این کتاب در سال ۱۹۷۷ به چاپ رسید.

در سال ۱۹۹۵ پسرش در یک سانحه هوایی کشته شد و به گفته او مرگ فرزندش بدترین رویداد زندگی‌اش بوده است، اما این موضوع او را از نوشتن باز نداشته است. او می‌گوید برای گرامی داشتن یاد فرزندم دوست دارم بنویسم و به نوعی با کسانی که آسیب ‌هایی از این دست می‌بینند، همراهی و همدلی کنم.

لوری هم اکنون ۴ نوه دارد و از بودن با آن‌ها، باغبانی، بافندگی و کتاب خواندن لذت می‌برد. او می‌گوید: «من یک مادربزرگ هستم و سعی می‌کنم با نوشتن، به مخاطبانم بگویم ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه با هم ارتباط داریم. باید برای یکدیگر ارزش قائل باشیم و به زندگی هم اهمیت بدهیم و به خاطر ساختن دنیایی بهتر برای همه تلاش کنیم.»

درباره کتاب‌های « لوئیس لوری »

داستان‌های لوری هم شاد و سرگرم‌کننده هستند و هم جدی و تأمل برانگیز و دارای دیدگاه‌های انتقادی درباره دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و دنیایی که در حال ساختن آن هستیم. به باور او، گرچه موضوعات کتاب‌هایش متفاوت‌اند، همگی دارای یک محور اصلی یعنی ارتباط انسانی هستند.

برخی از کتاب‌های لوری از جمله «بخشنده» بسیار بحث‌انگیز بوده‌اند و بسیاری آن را دارای نگرش دیستوپیایی به آینده بشریت دانسته‌اند. در ادامه این داستان، سه کتاب بحث‌انگیز دیگر از او با عنوان‌های «در جستجوی آبی ها» در سال ۲۰۰۰، «پیام رسان» در سال ۲۰۰۴ و «پسر» در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید و کتاب بخشنده به یک چهارگانه تبدیل شد.

کتاب «بخشنده» در سال ۱۳۸۰ از سوی نشریه «سلام بچه ها» و به انتخاب بچه‌ها مورد تقدیر قرار گرفت و کتاب «پرنیان و پسرک» در سال ۱۳۸۷ جایزه کتاب فصل، زمستان ۱۳۸۶ را از آن خود کرد. کتاب «ستاره ها را بشمار» نیز اثر دیگری از این نویسنده است که به فارسی ترجمه شده است. مجموعه گونی برد هم از این نویسنده به فارسی ترجمه شده است. 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.