المر

المر

المر با دیگر فیل ها فرق دارد. همه فیل‌ها خاکستری هستند، اما او چهارخانه و رنگارنگ است و به هر کجا می‌رود، همه او را می‌شناسند. المر از این که با دیگران تفاوت دارد، چندان راضی نیست. برای همین خود را به رنگ خاکستری در می‌آورد تا شبیه دیگران شود. ولی حالا هیچ کس او را نمی‌شناسد. 

کتاب »المر» به کودکان کمک می‌کند که خود را همان گونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند. کودکان با خواندن این داستان به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند.

این داستان برای بلندخوانی و اجرا نمایش مناسب است.

درباره نویسنده کتاب «المر»

دیوید مک کی از نویسندگان و تصویرگران برجسته ادبیات کودک انگلستان است که در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد. مک کی داستان «المر» را در سال ۱۹۶۸ منتشر کرد، سپس در سال ۱۹۸۹ آن را با کمی تغییر داد و دوباره منتشر کرد و از آن پس چهل عنوان کتاب دیگر با هنرنمایی این شخصیت نوشت. کتاب «المر» به پنجاه زبان ترجمه شده است و از داستان‌های محبوب کودکان است. براساس این کتاب کارتون و اسباب بازی ساخته شده است.

المر فیلی است که با دیگر فیل‌ها فرق دارد. همه‌ فیل‌ها خاکستری هستند، اما او چهارخانه و رنگارنگ است و به هر جا می‌رود، همه او را می‌شناسند. المر فیل شوخ و بامزه‌ای است و همیشه باعث شادی و خنده دیگران می‌شود. اما المر از این‌که شبیه دیگران نیست، چندان راضی نیست و سعی می‌کند راهی بیابد که همانند دیگران شود. کودکان با خواندن این داستان و همراه شدن با این فیل شوخ‌طبع و دوست‌داشتنی به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند.

ناشر کتاب «المر» ۲۶ می سال ۲۰۱۶ را روز المر نامگذاری کرد و کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها این روز را با اجرای برنامه‌هایی در رابطه با این فیل دوست‌داشتنی جشن گرفتند. گروه «با من بخوان» موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نیز در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ روز «المر» را جشن گرفت.

کتاب «الان نه برنارد» اثر دیگر این نویسنده و تصویرگر است که از آثار ماندگار ادبیات کودکان به شمار می‌رود. از دیگر آثار او که به فارسی ترجمه شده است «سه غول» و «شش مرد» را می‌توان نام برد.

کتاب المر احترام به تفاوت‌ها را به کودکان می‌آموزد

تجربه‌های روز المر در برنامه با من بخوان

جشن روز المر در مراکز «با من بخوان» در کرمانشاه

کودکان روستای گورانکش روز جهانی المر را جشن گرفتند

 

کتاب المر

ویدئوها
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
‭Elmer, [1989]‎, 1968
نویسنده
David Mckee, دیوید مک کی
تصویرگر
  • David Mckee
  • دیوید مک کی
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • هورزاد عطاری
سال نشر
۱۳۹۵
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
خرید کتاب

دیدگاه ها

چه جالبه. خیلی خوبه که توی ایران هم این به این مفاهیم اهمیت میدن و همپای بقیه دنیا براش روز مخصوص دارن. تفاوت چیزیه که بچه ها باید از سنین پایین باهاش آشنا بشن و توی بزرگسالی تاثیر شگرفی روی رفتار و شخصیتشون داره.
من عروسک المر رو از دیجیکالا سفارش دادم برای بچه خواهرم که توی ایرانه.
https://www.digikala.com/product/dkp-3926098
خیلی ازش استقبال کرد و خواهرم هم از کیفیتش راضی بود و هم می گفت که همراه با کتاب که براش میخونه، عروسک هم توی بغلشه و میبینه که با چه هیجانی به فیله نگاه میکنه و میره توی فکر.


سلام
بله، المر یکی از کتاب‌های محبوب است و کپی‌رایت‌اش را موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (تاک) خریداری کرده است.
در کتاب هدهد هم نمونه‌ای از عروسک المر را موجود داریم که کودکان دوست‌اش دارند.

https://hodhod.com/product/%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9-%D8%A7%D9%84%D.‎.‎.‎


ديدگاه شما