قصه های من و بابام

قصه های من و بابام

قصه های من و بابام مجموعه‌ای از داستان‌های تصویری است که ماجراهای جالب و خنده‌دار یک پدر چاق و سیبیلو و پسر دوست‌داشتنی‌اش را به تصویر کشیده است که معمولاً مشکلاتشان را به شیوه‎های ‌عجیب‌وغریب حل می‌کنند.

قصه های من و بابام را اریش ازر، تصویرگر آلمانی پس از درگذشت همسرش برای سرگرم کردن پسر خردسالش خلق کرده است. در فاصله دسامبر ۱۹۳۴ و دسامبر ۱۹۳۷ نزدیک به ۱۵۷ طرح از داستان‌های پدر و پسر هفتگی در مجله مصور برلین (BIZ) منتشر شدند. این داستان‌ها به سرعت به موفقیت رسیدند و با استقبال مخاطبان روبرو شدند.

اولین مجموعه تصویری «قصه های من و بابام» که مشتمل بر ۵۰ داستان می‌شد انتشارات «اول اشتاین» در سال ۱۹۳۵به چاپ رساند که تا آغاز جنگ جهانی به ۹۰ هزار نسخه رسید. در سال‌های ۱۹۳۶ و ۱۹۳۸ دو جلد دیگر از این مجموعه به چاپ رسید. در ماه مارس ۲۰۱۴ این داستان‌ها از سوی انتشارات Südverlag برای نخستین بار به صورت رنگی روانه بازار می‌شوند.

قصه های من و بابام

مجموعه قصه های من و بابام در ۳ جلد به نام‌های بابای خوب من، شوخی‌ها و مهربانی‌ها و لبخند ماه در سال ۱۳۶۱ با داستان‌هایی که ایرج جهانشاهی بر اساس تصاویر اریش ازر نوشته بود در ایران منتشر شد و توانست جایزه شورای کتاب کودک را به دست آورد. ایرج جهانشاهی همچنین بخشی به این کتاب افزوده است و در آن اطلاعات سودمندی را درباره کتاب‌های تصویری و نقش آن‌ها در سوادآموزی برای کودکان خردسال و نوآموز آورده است که می‌تواند برای پدر و مادر بسیار روشنگر باشد.

درباره نویسنده داستان‌های مجموعه «قصه های من و بابام»

ایرج جهانشاهی نویسنده، مترجم، ویراستار و از پایه‌گذاران ساده‌نویسی برای کودکان و بنیان‌گذار و مدیر مسئول مجله‌های کمک‌آموزشی پیک بود که در سال ۱۳۵۳ جایزه جهانی گسترش فرهنگی را دریافت کرد.

او و تنی چند از همکارانش نخستین کتاب درسی اول دبستان را در سال ۱۳۴۶ نوشتند. افزون بر این ایرج جهانشاهی در زمینه آموزش بزرگ‌سالان و انتشار کتاب‌های ویژه نوسوادان نیز خدمت شایانی به آموزش‌ و پرورش ایران کرد.

او از سال ۱۳۵۷ سرپرستی شورای ویراستاری فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را در شورای کتاب کودک به عهده گرفت و از سال ۱۳۶۱ همکاری خود را به‌عنوان مشاور در زمینه تألیف، ترجمه و ویرایش با بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی (واژه) آغاز کرد و این همکاری تا آخرین روز حیاتش ادامه داشت.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Vater und sohn: 38 bildgeschichten
ناشر
نویسنده
ایرج جهانشاهی
تصویرگر
  • Erich Ohser
  • اریش اُزِر
سال نشر
۱۳۹۵
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
شبنم عیوضی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ