ترکمن‌ها

ترکمن‌ها

کتاب ترکمن‌ها به معرفی قوم ترکمن از جنبه‌های تاریخی، اجتماعی، دینی، فرهنگی، هنری و… می‌پردازد. بازی‌های سنتی، مراسم و جشن‌ها، خوراک، پوشاک، زیورآلات و صنایع دستی قوم ترکمن، از دیگر بخش‌های این کتاب هستند.

کتاب ترکمن‌ها جلد دوم از مجموعه «ایران من» است. ایران، سرزمینی است با طبیعتی متنوع و مردمانی متفاوت. در هر گوشه از این سرزمین مردمانی زندگی می کنند که هر کدام آداب و رسوم و فرهنگی خاص دارند. مجموعه این فرهنگ هاست که ایران را به سرزمینی شگفت‌انگیز تبدیل کرده است. برای شناخت بهتر کشورمان باید با مردم و قوم های ساکن در آن آشنا شویم و از فرهنگ و شیوه زندگی هر یک آگاهی‌هایی به دست آوریم. مجموعه کتاب‌های اقوام ایرانی از مجموعه «ایران من»، علاوه بر نشان دادن تنوع قوم ها و تفاوت‌های میان آن‌ها، به ما یادآور می‌شود که همگی آن‌ها ایرانی هستند و هویتی یکپارچه دارند.

در این کتاب با سابقه تاریخی، محل و شیوه زندگی، آداب و رسوم، زبان، پوشاک، خوراک و همچنین با قصه‌ها و افسانه‌ها، بازی‌ها، لالایی‌ها، شعر و موسیقی این قوم آشنا می‌شویم و در پایان کتاب نیز منابعی برای مطالعه بیشتر معرفی شده است.

 

درباره نویسنده کتاب ترکمن‌ها:

علی گلشن نویسنده کتاب ترکمن ها

علی گلشن، سال ۱۳۵۵ در تهران متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشته مهندسی علوم دامی است و تا کنون از او بیش از ۳۰ مقاله، گزارش و مصاحبه مرتبط با مسائل محیط زیست و حیات وحش در ایران و نشریات انگلیسی زبان مجامع بین‌المللی منتشر شده است. «فریاد یوزپلنگ»، «گربه سانان» و «سگ سانان و کفتارها»، ‌دو جلد از مجموعه ۶ جلدی «پستانداران ایران»، «معرفی اسب ترکمن در ایران» و مجموعه ۴ جلدی «کتاب‌شناسی گزیده برای کودکان و نوجوانان و کتابخانه‌های آموزشگاهی»، «یوزپلنگ ایرانی» (دو کتاب برای کودکان و نوجوانان) و «کوچندگان قشقایی» آثار دیگر این پژوهشگر و نویسنده است.

 

مجموعه ایران من:

«ایران من»، دری است گشوده به بیکران دانستنی‌های این سرزمین، پنجره‌ای است پر نقش و نگار به دیدنی‌ها، شهرها و طبیعت و همه آنچه در این اقلیم رشد می‌کند. پرده‌ای است که آداب و رسوم، سنت‌ها و جشن‌ها را به نمایش می‌گذارد، دیواری است پر از یادبود بزرگ‌مردان و بزرگ‌زنان این مرز و بوم و طوماری است از شعر و ادب دیرپای ایران زمین، با همه زبان‌ها و گویش‌هایش رنگین‌ترین رنگین‌کمان‌هاست. سفره‌ای است که اقوام گوناگون این سرزمین و پیروان همه دین‌هایش در کنار هم بر سر آن نشسته اند. موزه‌ای است از هنر و فرهنگ و علم، دست‌ساخته‌ها و یافته‌های مردم. نه، فراتر از اینهاست: خانه‌ای است امن برای آن که به دل راحت و آرام در آن بنشینیم، بخوانیم و بدانیم.

شناسنامه کتاب:
نویسنده
علی گلشن
ویراستار
  • مژگان کمپانی
سال نشر
۱۳۹۶
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
عاطفه عزیزی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ