هوا و هواشناسی

هوا و هواشناسی

کتاب « هوا و هواشناسی » یک کتاب غیر داستان علمی اطلاعاتی است که با اطلاعات علمی و فعالیت‌های عملی کودکان را با آب و هوا و اقلیم آشنا می‌کند.

چرا هوای شهرها از اطراف آن‌ها گرم‌تر است؟ فصل‌ها چگونه به وجود می‌آیند؟ آب و هواهای مختلف چگونه به وجود می‌آیند؟ چگونه بادنما بسازیم؟ نام انواع ابرها چیست؟ قطرات باران چگونه شکل می‌گیرند؟ گردباد چیست و چگونه به وجود می‌آید؟ ما چه کارهایی می‌توانیم برای کاهش تغییرات اقلیمی انجام دهیم؟ چگونه می‌توان وضع هوا را پیش‌بینی کرد؟ کودکان پاسخ این سوالات و سوالات بسیار دیگری درباره‌ی آب و هوا و اقلیم را در این کتاب خواهند یافت.

کتاب «هوا و هواشناسی» شامل ۱۳ بخش است: هوا در حرکت، الگوهای هوا (اقلیم‌ها)، فصل‌های سال، انرژی خورشید، گرما و سرما، فشار هوا، هنگامی که باد می‌وزد، آسمان ابری، روزهای بارانی، برف و یخ، هوای ناآرام و توفانی، تغییرات آب و هوا (اقلیمی)، پیش‌بینی وضع هوا.

هر بخش شامل توضیح علمی درباره‌ی موضوع و یک فعالیت عملی یا مشاهده‌ی پیشنهادی است. کتاب در ابتدا دارای فهرست و در انتها دارای نمایه است.

تصویرگری کتاب با عکس و نقاشی انجام شده است. تصاویر جذاب و تکمیل کننده متن هستند.

ترجمه‌ی کتاب روان است، اما یک اشتباه رایج در ترجمه در آن دیده می‌شود. مترجم واژه‌ی Climate را آب و هوا ترجمه کرده است، در حالی‌که معادل درست این واژه «اقلیم» است. به عنوان مثال، به جای تغییرات آب و هوایی ‌باید از عبارت تغییرات اقلیمی استفاده نمود. آب و هوا پدیده‌ای است که در کوتاه مدت و حتی روزانه تغییر می‌کند. اما اقلیم به شرایط آب و هوایی حاکم بر یک منطقه در زمانی طولانی گفته می‌شود.

کتاب «هوا و هواشناسی» یکی از جلدهای مجموعه کتاب «کاشفان جوان» است. «نقشه و نقشه‌کشی»، «کوه‌ها و آتشفشان‌ها»، «رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها»  سه جلد دیگر این مجموعه کتاب هستند. مجموعه‌ی کاشفان جوان به آشنایی کودکان با موضوعات مختلف مربوط به جغرافیا می‌پردازد.

کتاب «هوا و هواشناسی» برای استفاده‌ی آموزگاران در تدریس مباحث جغرافی کاربرد دارد. کودکان علاقمند خود به تنهایی نیز از مخاطبان این کتاب هستند.

درباره‌ی نویسنده کتاب « هوا و هواشناسی »

باربارا تیلور از نویسندگان علمی‌نویس پرکار کودک و نوجوان است که در بیش از ۲۰ سال فعالیت خود تاکنون بیش از ۱۰۰ کتاب در حوزه‌ شناخت جانوران، طبیعت و جغرافیا برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. تیلور تاکنون جوایز متعددی از جمله جایزه نویسندگی انجمن علوم فیزیکی آمریکا و جایزه‎ی طلای انجمن جغرافی را به دست آورده است.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Weather and Climate: Geography Facts and Experiments ‪(Young Discoverers)‬
نویسنده
Barbara Taylor, باربارا تیلور
ویراستار
  • شاهده سعیدی, مرتضی حاجعلی فرد
برگردان
  • آذین بهزادی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ اول ۱۳۸۴

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.