پینوکیو

پینوکیو

کتاب «پینوکیو» از آثار کلاسیک و ماندگار ادبیات کودکان جهان است که با تصویرگری‌های روبرتو اینوچنتی جانی تازه گرفته است.

کتاب «پینوکیو» داستان نجار پیر و فقیری به نام پدر ژپتو است که عروسکی را از یک تکه چوب گیلاس می‌تراشد تا او را بفروشد و نانی برای خوردن بخرد. اما عروسک زنده می‌شود او آن را پینوکیو می‌نامد. طبیعت سرکش او و دو شخصیت ناباب به نام‌ها روباه و گربه نره دردسرهای بسیاری را برایش به وجود می‌آورد. اما سرانجام پس از ماجراهای بسیار یاد می‌گیرد که می‌تواند با انجام کارهای خوب به انسان واقعی تبدیل شود.

اینوچنتی این اثر کلاسیک ادبیات کودکان جهان را با نگاهی تازه عرضه کرده است و مانند همه آثارش تلاش کرده است در عین وفادار ماندن به متن کارلو کلودی، چیزی به متن اضافه کند. «او در این اثر فضایی دقیق و زیبا از روستاهای توسکانی محلی که داستان پینوکیو در آنجا رخ می‌دهد ارائه می‌کند و خواننده را به دوران سده نوزدهم می‌برد. با تصویرگری‌های اینوچنتی پینوکیو خانه واقعی خود را در سرزمین اصلی‌اش یافته است، سرزمینی که هیچ‌گاه توصیف نشده و حتی کلودی هم در کتابش خیلی کم درباره آن نوشته است» (برگرفته از مقاله درون جزئیات تصاویر نوشته سحر ترهنده).

درباره تصویرگر کتاب «پینوکیو»

روبرتو اینوچنتی از تصویرگران برجسته ادبیات کودکان ایتالیاست. از ویژگی‌های تصویرگی او پرداختن به جزئیات است. کتاب «پینوکیو» به همراه «سرود کریسمس» چارلز دیکنز و «فندق شکن» هانس کریستین اندرسن از آثار موفق او در تصویرگری ادبیات کلاسیک کودکان است. او در سال ۱۹۹۲ لوح افتخار جایزه هانس کریستین اندرسن را به خاطر تصویرگری این کتاب دریافت کرد و در سال ۲۰۰۸ نیز برنده جایزه هانس کریستین اندرسن شد.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Pinocchio
ناشر
نویسنده
Carlo Collodi , کارلو کلودی
ویراستار
  • مهدی حجوانی
برگردان
  • بهروز غریب پور
تصویرگر
  • Roberto Innocenti
  • روبرتو اینوچنتی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.