پلاستیک های مزاحم در دریا

پلاستیک های مزاحم در دریا

کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» با ترکیب داستان و نکات علمی، مشکلاتی که مصرف بالای پلاستیک برای طبیعت به وجود می‌آورد را روایت می‌کند.

سالانه هشت میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود و مقداری از این پلاستیک‌ها توسط جانورانی که در دریاها یا کنار دریاها زندگی می‌کننده خورده می‌شوند و باعث مرگ جانوران می‌شوند. کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» مشکل تعدادی از این جانوران با پلاستیک‌ها را به کودکان نشان می‌دهد و در کنار آن نکته‌هایی را برای فهم بهتر بحران زباله‌های پلاستیکی در دنیا ذکر می‌کند.

 

کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» با مقدمه مترجم آغاز می‌شود. مترجم تلاش کرده است با ذکر برخی آمارها، بحران زباله‌های پلاستیکی در دنیا و لزوم انتشار این کتاب را شرح دهد. در انتهای کتاب بخشی با عنوان «برای تاثیرگذار بودن چه کاری می‌توانید بکنید؟» آمده است که به راه‌هایی برای کاهش ورود پلاستیک به محیط زیست اشاره کرده است. در صفحات بعدی دستور کار ساخت یک کیسه خرید پارچه‌ای و راهنمای آموزشی معلم و خانواده آورده شده است. صفحه‌ی آخر کتاب نیز طرحی برای رنگ‌آمیزی توسط کودکان در نظر گرفته شده است.

 

«لتیشیا دی مهیاس» نویسنده‌ی کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» فعال محیط زیست و مدیرعامل موسسه‌ای محیط زیستی است که در زمینه بهره‌وری انرژی فعالیت می‌کند. انتشار کتاب‌های کودکان با موضوعات محیط زیستی یکی از فعالیت‌های اوست.

 

«تامارا ویسکو» تصویرگری تازه‌کار است و تاکنون دو کتاب از او منتشر شده است که هر دو کتابی با موضوع محیط زیست به نویسندگی «لتیشیا دی مهیاس» بوده‌اند.

کاربردها و فعالیت ها

۱- گفت‌وگو کنید.

پس از خواندن کتاب، درباره روش‌های کاهش مصرف پلاستیک گفتگو کنید. از کودکان بپرسید روازنه کدام محصولات پلاستیکی را استفاده می‌کنند و چه راه حلی برای جایگزین کردن آن‌ها به ذهنشان می‌رسد. تعدادی ار راه‌ها را انتخاب و اجرایی کنید.

 

۲- محاسبه کنیم.

دانش‌آموزان مدرسه لقمه‌های روزانه‌شان را در کیسه فریزر می‌آورند؟ با کودکان میزان کیسه فریزری که در یک سال تحصیلی در مدرسه مصرف می‌شود را محاسبه کنید. اول تعداد کیسه فریزر مصرفی یک کلاس در یک ماه و بعد یک سال را حساب کنید و بعد سراغ کل مدرسه بروید. عددها همه‌تان را شگفت‌زده خواهد کرد. کیسه فریزر بازیافت نمی‌شود و مانند بسیاری از زباله‌های پلاستیکی سر از طبیعت در می‌آورد و آن را آلوده می‌کند. به کودکان پیشنهاد دهید از این به بعد لقمه‌های خود را در ظروف قابل شستشو بیاورند.

 

۳- پوستر بسازید.

از کودکان بخواهید پوسترهایی هشدار دهنده درباره بحران زباله‌های پلاستیکی در دنیا بسازند و آن‌ها را به نمایش عمومی بگذارید.

 

۴- به کمپین (پویش) نه به کیسه‌های پلاستیک بپیوندید و کیسه پارچه‌ای بدوزید.

کمپین را به دانش آموزان معرفی کنید و پوسترها را در اختیار آنان بگذارید. از کودکان بخواهید کمپین را به خانواده‌های خود نیز معرفی کنند.

الگوی دوخت کیسه پارچه‌ای را نیز در اختیار آنان قرار دهید که یا در مدرسه یا در خانه کیسه پارچه‌ای برای خرید بدوزند و به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Pesky plastic: an environmental story
ناشر
نویسنده
Leticia Colon de de mejias, لتیشا دی مهیاس
برگردان
  • مریم رسولی
تصویرگر
  • Tamara Visco
  • تامارا ویسکو
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما