تق تق، بیا بیرون

تق تق، بیا بیرون

کتاب «تق تق، بیا بیرون» داستان چهار تخم است، سه پرنده و یک تمساح که در آخر با هم دوست می‌شوند.

چهار تخم صورتی، زرد، آبی و سبز در تصویر دیده می‌شوند که نمی‌دانیم درون آن‌ها چه موجوداتی هستند. زمان می‌گذرد و از سه تخم صورتی، زرد و آبی سه جوجه پرنده به همان رنگ بیرون می‌آیند. اما خبری از تخم سبز نمی‌شود. پرندگان به تخم سبز نوک می‌زنند تا بالاخره موجود داخل آن بیرون می‌آید: یک بچه تمساح. جوجه‌ها ابتدا می‌ترسند و از تمساح کوچک فرار می‌کنند. بچه تمساح غمگین و تنها می‌شود تا این‌که پرنده‌ها بر می‌گردند و با او دوست می‌شوند. آن‌ها با هم به گردش می‌روند و خورشید را یک تخم نارنجی می‌بینند که شاید از آن جوجه‌ای نارنجی بیرون بیاید.

کتاب «تق تق، بیا بیرون» کتابی تصویری است که بیش از چند جمله‌ی نوشتاری ندارد و کودک با دنبال کردن تصاویر داستان را دنبال می‌کند. تصاویر کتاب هم‌چون داستان آن لطیف و جذاب است.

«کوین هنکس» نویسنده و تصویرگر بیش از ۵۰ کتاب تصوری، کتاب برای نوآموزان و رمان است. او جوایز مختلفی از جمله کلدکات را برای کتاب‌های خود دریافت کرده است.

کتاب برای بلندخوانی مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱- گفتگو کنید

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفتگو کنید:

 • چهار تخم چه رنگی بودند؟ از کدام رنگ‌ها جوجه پرنده بیرون آمد؟ از کدام یکی تمساح بیرون آمد؟
 • چرا جوجه پرنده‌ها از تمساح ترسیدند؟
 • بچه تمساح چرا غمگین شد؟
 • وقتی جوجه‌ها و تمساح با هم دوست شدند چه کارهایی انجام دادند؟ شما و دوستانتان چه کارهایی همراه هم انجام می‌دهید؟
 • تا به‌حال با کسی که با شما تفاوت داشته باشد دوست شده‌اید؟
 • تا به‌حال کسی را دیده‌اید که به خاطر تفاوتش بقیه با او دوست نشوند؟ به نظر شما آن فرد چه حسی دارد؟

 

۲- پوستر بسازید

 • پرندگان و تمساح از جانوران تخم‌گذار هستند. دیگر چه جانوران تخم‌گذاری می‌شناسید. همراه کودکان فیلم و عکس از جانوران تخم‌گذار ببینید و درباره‌ تفاوت آن‌ها با جانوران بچه‌زا گفتگو کنید. سپس پوستری از جانوران تخم‌گذار بسازید.
 • شکل تخم جانوران مختلف تخم‌گذار با هم متفاوت است. چند نمونه تخم متفاوت در دسترس، مثل تخم مرغ محلی و پرورشی و تخم اردک را به کودکان نشان دهید. تصاویر تخم‌های مختلف را نیز پیدا کنید و بعد از نشان دادن آن‌ها درباره‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها گفتگو کنید. در آخر پوستری از انواع تخم‌های جانوران مختلف بسازید. تصویر جانور را نیز کنار تخمش بچسبانید.

 

۳- کلمات مترادف

برای کودکان معنای کلمات مترادف را به زبان ساده توضیح دهید و چند مثال ساده بزنید. بعد در کتاب به کلمات مترادفی که برای توضیح احساس تمساح آمده است اشاره کنید. سپس چند کلمه مثال بزنید و از کودکان بخواهید کلمات مترادف آن‌ها را بگویند. می‌توانید از این کلمات یک پوستر بسازید.

 

۴- کاردستی بسازید

تصویر یک تخم را به کودکان بدهید و از کودکان بخواید به سلیقه خود را آن را رنگ و تزیین کنند.

 

۵- آشنایی با مراحل رشد

تصاویر مراحل رشد جوجه پرنده یا جانوران دیگر در تخم را پیدا کنید و به کودکان نشان دهید. سپس تصاویر را پرینت کرده و ببرید. از کودکان بخواهید آن‌ها را به ترتیب بچسبانند. درباره مراحل رشد و تغییراتی که جنین می‌کند با کودکان گفتگو کنید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Egg
ناشر
نویسنده
Kevin Henkes, کوین هنکس
تصویرگر
 • Kevin Henkes
 • کوین هنکس
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
 • ساناز آیتی
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما