خر کوچولو و تولد یاکی

خر کوچولو و تولد یاکی

«بله، خر کوچولو کیک دوست دارد. اما آن بادبادک، آن بادبادک قشنگ با آن دم بلند...» دوراهی‌های ذهنی و عاطفی از همان سال‌های نخستین زندگی کودک آغاز می‌شوند. وابستگی و دلبستگی به چیزی، علاقه به داشتنش برای همیشه، ناتوانی در دل‌کندن از وسایل مورد علاقه و چالش‌های بخشیدن و هدیه دادن... کتاب «خر کوچولو و تولد یاکی» به این موضوعات می‌پردازد.

تولد یاکی دوست خر کوچولوست. خر کوچولو با همراهی مامان برای او یک بادبادک هدیه می‌خرد و با خود به خانه می‌آورد اما آن‌قدر از بادبادک خوشش می‌آید که «دل‌اش نمی‌خواهد بادبادک را به کسی بدهد. یاکی می‌تواند چیز دیگری هدیه بگیرد.» خر کوچولو از بین اسباب‌بازی‌هایش دنبال هدیه مناسبی برای یاکی می‌گردد، بادبادک را پنهان می‌کند، برای نرفتن به تولد بهانه می‌آورد، برای یاکی گل می‌چیند، اما مامان هر بار برای او توضیح می‌دهد که چرا باید بادبادک را به یاکی بدهند. سرانجام به تولد می‌رسند و با دیدن بادبادک «چشمان یاکی گرد و گونه‌های‌اش سرخ می‌شوند.» خر کوچولو و یاکی تا پایان جشن بادبادک بازی می‌کنند و بعد خر کوچولو در حالی‌که با نگاهش بادبادک را دنبال می‌کند که «آن بالا بالاها با وزش باد می‌رقصد»، به خانه باز می‌گردد. اما این همه ماجرا نیست و در تصویر صفحه پایانی کتاب، شگفتی کوچکی وجود دارد! بادبادکی که مامان برای تولد خر کوچولو خریده و آن ‌را پنهان کرده است.

بخشندگی حتی گاهی برای بزرگترها هم دشوار است چه برسد به کودکان. اما بخشندگی آموختنی است و این کتاب بستر مناسبی است برای یاد گرفتن آن در قالب یک داستان تاثیرگذار و پر از فراز و فرودهای عاطفی. مادر خر کوچولو در هیچ کدام از تلاش‌های خر کوچولو به او برچسب خسیس بودن و حسود بودن و چیزهایی از این دست نمی‌زند، در عوض هربار با شکیبایی او را دعوت می کند تا کار درست را انجام دهد و قدم به قدم همراهی‌اش می‌کند تا توانایی دل کندن از بادبادکی که این همه به آن علاقمند شده را پیدا کند. اما مامان خر کوچولو در عین حال متوجه دشواری یادگرفتن این درس‌ها برای خر کوچولو هست، برای همین در پایان کتاب شگفتی در انتظار خر کوچولوست. نویسنده هلندی کتاب «ریندرت کرم هاوت» به نگارش کتاب‌های کودک و فانتزی نوجوانان شهرت دارد. یکی از کتاب‌های او در ۲۰۱۱ برنده بهترین رمان نوجوانان هلند شده است. تصویرگری چشم‌نواز کتاب، کار «آنه‌ماری فان هاراینگن» تصویرگر هلندی، برنده سه جایزه تصویرگری کتاب کودک در هلند، است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خر کوچولو و تولد یاکی

گزیده‌هایی از کتاب

لک‌لک بادبادک را کادوپیچ می‌کند و خر کوچولو و مامان خر کوچولو به خانه بر می‌گردند.

چه بادبادک قشنگی! کاش امروز تولد خر کوچولو بود!

حیف است که این بادبادک را به یاکی بدهد.

خر کوچولو دل‌اش نمی‌خواهد بادبادک را به کسی بدهد. یاکی می‌تواند یک چیز دیگری هدیه بگیرد.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Kleine Ezel en jarige Jakkie
نویسنده
Rindert Kromhout , ریندرت کرم هاوت
ویراستار
  • گروه ویرایش موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تصویرگر
  • Annemarie van Haeringen
  • آنه ماری فان هار اینگن
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • هورزاد عطاری
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ