به فرزندتان در مهارت‌های پیش از دبستان کمک کنید!

ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی پیش دبستانی  

پنج سالِ نخست زندگی کودکان، دوران بسیار مهمی در رشد جسمی، احساسی، ادراکی و اجتماعی به شمار می‌آید. دانشمندانی که فعالیّت مغز انسان را بررسی می‌کنند، بر این باورند که یادگیری کودکان از هنگام تولد بسیار گسترده‌ رخ می‌دهد. کودکان از هنگام تولد تا پنج سالگی، مهارت‌های زبانی، فکری، جسمی، احساسی و اجتماعی را که برای ادامه‌ی زندگی نیاز دارند، به‌دست می‌آورتد.

یک نوزاد برای رشد، نیازهای فراوانی دارد: مهربانی، تغذیه، سلامتی، امنیّتِ اجتماعی و روانی، و همچنین انگیزه برای یادگیری مهارت‌های لازم که پشتوانه‌ی موفقیّت او در دبستان است. یک نوزاد ظرفیت‌های گسترده و فراوانی برای یادگیری دارد.

این کتاب دربرگیرنده‌ی فعالیت‌هایی برای خانواده‌ها، مربیان پرورشی و مراکز نگه‌داری کودکان نوزاد تا پنج ساله است. فعالیت‌ها و مهارت‌هایی که در این کتاب آمده است به مادران و پدران و مربیان کمک می‌کند که هر کنش یا موقعیتی در زندگی روزانه فرصتی برای یادگیری باشد. افزارها و موادی که برای این فعالیت‌ها پیشنهاد شده در هر خانه و مرکزی مانند مهد و پرورشگاه یافت می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد پشتیبانیِ فعّال پدران و مادران در موفقیّتِ کودک برای یادگیری، بسیار مؤثر است. بررسی خانواده‌هایی که فرزندان‌شان را به گفت‌وگو، تجربه، کاوش و تخیل تشویق می‌کنند، نشان می‌دهد یادگیری برای چنین کودکانی، ارزشمند و دلپذیر است. آن‌ها فرزندان خود را به لذّت بردن از یادگیری و آموختن بیش‌تر تشویق می‌کنند. چنین خانواده‌هایی کودکان‌شان را برای موفقیّت در آموزش و زندگی، آماده می‌کنند.

میان روند رشد و یادگیری کودک در دوران دبستان و زندگی او، با میزان موفقیّت کودک در مرحله‌های بعدی زندگی، پیوند بسیار پایداری است. کودک برای به‌دست آوردن پیش‌زمینه‌های مهارت خواندن، نیاز دارد از آغاز تولدش در محیطی سرشار از تعامل‌های گفتاری، ادبی و موقعیّت‌های گوناگون برای شنیدن و به‌کارگیری پیوسته از زبان، رشد کند. کودکانی که چنین پیش‌زمینه‌ای ندارند، شاید در دبستان از دیگر همسالان‌شان جا بمانند.

بیش‌تر این فعالیّت‌ها چنان طراحی شده است که رویدادهای زندگی خردسال در خانواده، به موقعیّت‌هایی برای یادگیری او تبدیل شود. وسایلی که در این فعالیّت‌ها به‌کار می‌رود، به‌آسانی در هر خانه یافت می‌شوند. هدف این فعالیّت‌ها، سرگرم شدن کودک و خانواده همراه با به‌دست آوردن مهارت‌های لازم برای ورود کودک به دبستان است.

 

 

برگردان
بهرنگ خسروی
سال نشر
1399
نویسنده
مارگارت اسپیلینگز
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on