به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!

ویژه پدران و مادران گروه سنی 10 تا 14 ساله   

«نوجوانی» برای فرزندان و پدران و مادران، دوران چالش‌برانگیزی می‌تواند باشد. بیش‌تر مادرها و پدرها احساس می‌کنند برای این دوره از زندگی فرزندشان، آمادگی ندارند و شاید به سال‌های ده تا چهارده سالگیِ آن‌ها تنها به‌عنوان دوره‌ای گذرا نگاه کنند که با شکیبایی باید پشت سر بگذارند. با این همه، پژوهش‌ها و البته عقل سلیم، می‌گوید که این نگاه بسیار کوته‌بینانه است.

این کتاب کوششی است در راستای فراهم آوردن به‌روزترین پژوهش‌ها و دانستنی‌های کاربردی برای مادران و پدران، مربیان و آموزگاران تا بتوان با به‌کارگیری این توصیه‌ها یا فعالیت‌هایی که پیشنهاد شده است، نوجوانان را برای گذاری آرام از کودکی به نوجوانی و از نوجوانی به جوانی یاری داد.

پدران و مادران و خانواده‌ها، در سال‌های نخست نوجوانی، تأثیر چشمگیری بر رشد و پیشرفت فرزندان‌ نوجوان‌شان می‌توانند داشته باشند. اگر در این دوره، از فرزندان‌مان انتظارات اندکی داشته باشیم، برای آ‌ن‌ها ارزش اندکی قائل شده‌ایم؛ هم‌چنین در جایگاه پدر و مادر، اگر بر این باور باشیم که در دوران نوجوانیِ فرزندان‌مان تأثیری بر زندگی آنان نداریم، به خودمان بها نداده‌ایم.

پرورش یک نوجوان کار ساده‌ای نیست. بسیاری از تأثیرهای بیرون از فضای خانه، فرزند نوجوان ما را پریشان و کوشش‌های‌مان را نافرجام می‌سازد. خستگی، اضطراب، دریافت نکردن پشتیبانی لازم و دسترسی اندک به منابع، وضعیت را برای این که از نقش‌ پدر یا مادر بودن خشنود باشیم، دشوار می‌کند؛ اما با همه‌ی این چالش‌ها، یک هدف را باهم سهیم می‌شویم: در جایگاه یک پدر یا مادر، بیش‌ترین کوشش‌مان را برای فرزندمان انجام دهیم.

 

 

 

 

برگردان
فاطمه بدری
سال نشر
1399
نویسنده
مارگارت اسپیلینگز
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on