فیل ماکارون

فیل ماکارون

کتاب «فیل ماکارون» داستانی است درباره یک فیل و دوستانش که با هم متحد می‌شوند تا کانگوروهایی که بر شهر آن‌ها حکومت می‌کنند را شکست بدهند. کتاب درباره این است که چه کسی قانون‌ها را تعیین می‌کند، و چه کسی باید آن‌ها را بشکند. درباره رشته و تغییر است، قوانین و لازانیا. کتاب «فیل ماکارون» به ما نشان می‌دهد که قوانین از سنگ ساخته نشده‌اند، درست مثل پاستا، قوانین هم یکی دیگر از ساخته‌های ما هستند.

کانگوروها به فیل زور می‌گویند چون او عاشق پاستا و ماکارونی است. او تصمیم می‌گیرد همراه دوستانش یک مهمانی ماکارونی ترتیب دهد. آن‌ها همه از قانون «فقط برای کانگوروها» ناراحت هستند و می‌خواهند با کمک هم کاری کنند که زندگی‌شان در شهرشان بهتر شود. اما دیگر وقتی کانگوروها ماکارونی خوردن را برای فیل ممنوع می‌کنند، تحمل همه تمام می‌شود. فیل تصمیم می‌گیرد تا با کمک یک دستگاه ماکارونی‌ساز همه چیز حتی وسایل خانه را به ماکارونی تبدیل کند. او درحالی‌که مشغول تبدیل وسایل مختلف به ماکارونی است، توسط کانگوروها بازداشت می‌شود و به دادگاه فرستاده می‌شود. با این‌که او در دادگاه به زیبایی از خود دفاع می‌کند؛ اما مجرم شناخته می‌شود و به باغ‌وحش فرستاده می‌شود. او در باغ وحش حاضر نمی‌شود غذاهایی که به او می‌دهند بخورد و به شدت لاغر می‌شود. دوستانش که به شدت نگران حال او هستند به او کمک می‌کنند تا با استفاده از دستگاه جادویی‌اش خوراک خود را تهیه کند. فیل ماکارون خود را از قفس نجات می‌دهد و همراه دوستانش درست روبروی دادگاه یک مهمانی ماکارونی ترتیب می‌دهد. وقتی کانگوروها برای بر هم زدن مهمانی می‌‌‌آیند، فیل ماکارون به سرعت کتاب قانون آن‌ها که نوشته «ماکارونی فقط برای کانگوروها مجاز است» را از دست آن‌ها می‌قاپد و توس دستگاه ماکارونی‌ساز می‌اندازد. کتاب قانون آن‌ها تبدیل به لازانیا می‌شود و حالا که خود کانگوروها از همان لازانیا می‌خورند، همه چیز عوض می‌شود و آن قانون برای همیشه از بین می‌رود.

«جیکوب کریمر» در داستان «فیل ماکارون» به زیبایی و ظرافت یکی از موضوعات پیچیده جوامع انسانی از گذشته تا امروز را بیان می‌کند، داستان گروهی که با قوانین تبعیض‌آمیز و ظالمانه بر گروهی دیگر حکمرانی می‌کنند و کنش‌هایی که گروه تحت ستم نشان می‌دهند. آیا مبارزه می‌کنند یا به قوانین ظالمانه تن می‌دهند؟ چرا تن می‌دهند؟ چگونه مبارزه می‌کنند؟ آیا مبارزه‌شان موفقیت‌آمیز است؟ نمونه‌های بسیار متنوعی برای پاسخ دادن به این سوال در دنیای واقعی هم وجود دارد، چه در سطح جهان و چه حتی در یک جامعه کوچک و حتی یک خانواده. داستان «فیل ماکارون» داستانی جذاب، با تصاویری دوست‌داشتنی است که می‌تواند سرآغاز گفت‌وگویی جالب با کودکان باشد.

«جیکوب کریمر» نویسندگی و فیلمسازی خوانده است. او به کارهای اجتماعی و نویسندگی برای کودکان مشغول است. او در توضیح داستان‌هایش می‌گوید که دوست دارد داستان‌هایی را بگوید که افراد با یکدیگر کار می‌کنند و تغییراتی را ایجاد می‌کنند که هرگز به تنهایی قادر به انجام آن نیستند.

«کی فی استیل»، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودکان است. او همیشه عاشق هنر و کتاب بوده است و سابقه کار در موزه‌‌ها و کتابخانه‌ را دارد. او متولد امریکا و ساکن سوییس است.

«رضی هیرمندی» از مترجمان شناخته شده کودک و نوجوان است. رضی هیرمندی تاکنون بیش از ۸۰ اثر ترجمه یا تألیف کرده و برای این آثار جوایز گوناگونی دریافت کرده است.

گزیده‌هایی از کتاب

کانگوروها چپ و راست قانون تازه می‌گذاشتند. قانون می‌گذاشتند که چه کسانی می‌توانند در دریا شنا کنند، (فقط کانگوروها). چه کسانی از باغ پروانه‌ها دیدن کنند (فقط کانگوروها). چه کسانی حق دارند قانون بگذارند (باز هم فقط کانگوروها).

کاربردها و فعالیت ها

  پیش از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • گاهی قوانینی وجود دارند که برای بعضی از افراد جامعه ناعادلانه هستند و فقط به نفع آن‌هایی هستند که قانون را گذاشته‌اند. آیا شما قانون‌هایی مثل این سراغ دارید؟
  • اگر شما با چنین قانون‌هایی روبرو شوید چه می‌کنید؟
  •  چگونه می‌توانیم قانون‌های ناعادلانه را تغییر دهیم؟ چه کسانی لازم است با هم همکاری کنند؟

                  ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب فیل ماکارون بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Noodlephant
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Jacob Kramer, جیکوب کریمر
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • فرناز وفایی دیزجی
تصویرگر
  • K-Fai Steele
  • کی فی استیل
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • رضی هیرمندی
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ