گل‌های ختمی بر دیوار

گل‌های ختمی بر دیوار

مری دختری تنهاست كه همبازی ندارد و با مادرش در طبقه‌ی بالای ساختمانی زندگی می‌كند. او همبازی خود را در باغ كوچكی كه در ماهیتابه‌ آشپزخانه‌شان درست كرده است، می‌یابد. در پایان مری در باغ كنار خانه‌ی مادربزرگش با پسركی به نام تام آشنا و دوست می‌شود كه هم سن و سال او و همنام با پسرك گلی باغ كوچك خودش است.

این داستان فانتزی و كوتاه به موضوع تنهایی كودكان و نیاز آن‌ها به دوست‌یابی می‌پردازد و به بچه‌ها می‌آموزد كه با خلاقیت خود، تنهایی‌شان را پر كنند. زبان كتاب روان و ساده و روایتی همراه با توصیف‌های خیال‌انگیز و تصویرهای آن رنگی زیبا و هنرمندانه است.

گزیده‌هایی از کتاب

برای همین هم دخترک با چوب کبریت، نخ نازک و قسمتی از یک
سوزن یک چوب ماهی گیری کوچک برای تام درست کرد.
به نظر دخترک که این چوب ماهیگیری خیلی واقعی می آمد،
و تام هم که چیز بهتری نمی شناخت. چون اصلا هیچ وقت
ماهی گیری نکرده بود.

کاربردها و فعالیت ها

مربیان خانه کودک محمود آباد کتاب "گل های ختمی بر دیوار" را در یکی از نشست های کتابخوانی خود برای گروهی از کودکان گروه سنی ۷ ـ ۹ سال خوانده اند و فعالیت های جالبی را بر پایه این داستان انجام داده اند. آن ها این تجربه را برای سهیم شدن با دیگر مخاطبان به همراه چند تصویر برای کتابک فرستاده اند که در زیر می خوانید. این مرکز یکی از مراکزی است که به طرح "با من بخوان" موسسه ی پژوهشی تاریخ ادبیات پیوسته است. هدف این طرح رساندن کتاب های با کیفیت به دست همه ی کودکان است.

پیش از خواندن داستان، درباره ی گل ها از کودکان سوال هایی پرسیدم. برای مثال آیا گل ها به جز زیبایی خواص دیگری هم دارند و یا خیر؟ سپس موضوع پرسش ها بر روی گل ختمی متمرکز شد. کودکان هیچ اطلاعاتی در مورد این گل نداشتند. سپس اطلاعاتی را که درباره ی این گل گردآوری کرده بودم، در اختیار کودکان قرار دادم؛ برای مثال از خواص دارویی این گل برای آن ها صحبت کردم. یکی از کودکان گفت که بهتر است به مادرم بگویم که از عطاری برایمان گل ختمی بخرد و وقتی ما مریض شدیم دم کند تا ما بخوریم و خوب شویم.
سپس شروع کردم به خواندن داستان، بچه ها مشتاق بودند داستان را بشنوند و نام باغچه شخصیت اول داستان را به خاطر زیبایی آن "باغ بهشت" گذاشتند و تصمیم گرفتند یک باغ زیبا به صورت کاردستی درست کنند.

کودکان در حال ساخت باغچه ی گل در حیاط مرکز محمودآباد

احسان کاظم زاده

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The hollyhock wall
ناشران
نویسنده
Martin Waddle, مارتین وادل
ویراستار
  • رویا خوشنویس
برگردان (متن)
  • نسرین وكیلی، پدرام مهین‌پور
سال نشر
۱۳۸۵

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ