گروفالو

عنوان لاتین
The gruffalo, 1999

کتاب «گروفالو» که هفده سال پیش منتشر شد، هم اکنون یکی از آثار کلاسیک ادبیات مدرن کودکان به شمار می‎رود و در میان کودکان بسیار محبوب است.

کتاب «گروفالو»، داستان موش کوچولویی است که در جنگل به ترتیب با روباه، جغد و مار رو به رو می‌شود و برای ترساندن آن‌ها ادعا می‌کند با موجودی به نام «گروفالو» قرار ملاقات دارد و وقتی از ظاهر ترسناک و غذاهای مورد علاقه گرفالو صحبت می‌کند، هر سه فرار می‌کنند.

اما موجود بعدی که موش با او رو به رو می‌شود یک گروفالوست و غذای مورد علاقه‌اش هم موش است! حالا موش کوچولو باید چه کار کند؟

موش کوچولوی زیرک با سر هم کردن قصه‌ای دیگر گروفالو را هم فراری می‌دهد و صحیح و سالم به خانه برمی گردد.

کتاب گروفالو داستانی است پرکشش با زنجیره‌ای از کنش‌های تکرارشونده و تصاویری که مخاطبان پیش دبستانی خود را راضی می‌کند.

درباره کتاب «گروفالو»

«گروفالو» یکی از غول‎های محبوب ادبیات کودکان است و کودکان می‌توانند آن را در بسیاری از داستان‌های جولیا دونالدسون با تصویرگری اکسل شفلر ببینند. استفاده و حضور شخصیت گروفالو در داستان‎های دیگر، نخستین بار چند سال پس از موفقیت گروفالو وقتی که شفلر داستان «حلزون و نهنگ» دونالدسون را تصویرگری می‌کرد به ذهنش رسید. در این داستان شفلر یکی از شخصیت‌های داستان را در حال کشیدن تصویری از گروفالو بر روی شن‌های ساحل نشان می‌دهد. از آن زمان به بعد علاقمندان کتاب‌های دونالدسون-شفلر می‌توانند گروفالو را لابه لای تصاویر کتاب مثلا به شکل یک ماهی یا تزئینات کریسمس یا عروسکی بغل شخصیت‌های داستان‌های دیگر جولیا- اکسل ببینند.

در سایت gruffalo.com هم که برای کتاب گروفالو درست شده است دوستداران گروفالو می‌توانند بازی‌ها و سرگرمی‌هایی را براساس داستان و شخصیت گروفالو در آن‌جا پیدا کنند و از آخرین اخبار گروفالو باخبر شوند.

انیمیشنی هم براساس این داستان ساخته شده است که می توانید در اینجا اطلاعات بیشتری درباره آن به دست آورید.

درباره نویسنده و تصویرگر کتاب «گروفالو»

جولیا دونالدسون نویسنده و نمایشنامه‌نویس و بازیگر انگلیسی است او از کودکی به نوشتن و خلق شخصیت‌های خیالی علاقه داشت و در رشته تئاتر و زبان فرانسوی تحصیل کرده است. او به خاطر داستان‌های آهنگینی که برای کودکان می‌نویسد شهرت دارد به ویژه آثاری که اکسل شفلر تصویرگری آن‎ها را انجام داده است. او از سال ۲۰۱۱ تا  سال ۲۰۱۳ مقام افتخاری ادبیات کودکان انگلستان را برعهده داشت و برای علاقمند کردن کودکان به خواندن آن را تشویق به اجرای نمایش و بلندخوانی کتاب می‌کرد. اکسل شفلر تصویرگر گروفالو تصویرگر و انیماتور آلمانی است که در انگلستان زندگی می‌کند که تصویرگری کتاب «گروفالو» سبب شد شهرت پیدا کند.

نویسنده و تصویرگر کتاب گروفالو

برگردان
آتوسا صالحی
تصویر اضافی
تصویرگر
Axel Scheffler, اکسل شفلر
تهیه کننده
شبنم عیوضی
سال نشر
۱۳۸۷
نویسنده
Donaldson Julia, جولیا دونالدسون
ویراستار
علی خاکبازان
Submitted by editor3 on