کتاب کودک و نوجوان: این مال من است

این مال من است

سه قورباغه کوچولوی خودخواه در یک جزیره زندگی می کنند. آن ها همیشه بر سر چیزی دعوا می کنند. وزغ بزرگ تمام مدت فریاد "این مال من است! آن مال من است!" آن ها را می شنود.

سرانجام روزی طوفان شدیدی می آید و همه جا را آب فرا می گیرد.

قورباغه های کوچولو از ترس ناچار با هم بر روی یک تخته سنگ می روند. وزغ از این فرصت استفاده می کند تا به آن ها درس هایی درباره ی اهمیت سهیم شدن و همکاری بدهد.

لئو لئونی از نویسندگان برجسته ادبیات کودکان است. او یک هنرمند خودآموخته است و نخستین کتابش "آبی کوچولو زرد کوچولو" را برای نوه اش در یک سفر با قطار خلق کرد. او توانست چهار بار مدال کلدکات را به دست آورد.

 

 

کاربردها و فعالیت ها

فعالیت هایی برای "این مال من است!" نوشته لئو لئونی

گروه سنی پیش دبستان و پایه اول دبستان

درباره ی کتاب "این مال من است!"
سه قورباغه ی خودخواه، هر روز بر سر هوا، آب و زمین با هم  دعوا می کردند، تا این که یک توفان شدید، از ترس آن‌ها را دور هم جمع کرد و به آن‌ها نشان داد که مشارکت و همراهی با یکدیگر چقدر اهمیت دارد.

فعالیت های پیش از بلندخوانی:

مطالعات اجتماعی
مشارکت

از کودکان بخواهید معنای به اشتراک گذاشتن را توضیح دهند. در این دوره ی سنی، شریک شدن برای آن­ ها بیش تر به معنای دادن یا گرفتن بخشی از چیزی است. از کودکان بپرسید ک چه احساسی درباره ی مشارکت دارند:

 •     آیا مشارکت مهم است؟ چرا؟
 •     وقتی کسی با تو شریک می‌شود، چه احساسی پیدا می کنی؟
 •     وقتی کسی با تو شریک نمی ­شود، چه احساسی پیدا می کنی؟

درباره موقعیت­ هایی که مشارکت در آن ها اهمیت زیادی دارد، گفت و گو کنید، برای نمونه کسی به مدرسه آمده و چیزی را که به آن احتیاج داشته (مثلا ظرف غذا یا یک کتابش) را در خانه جا گذاشته است.

کتاب "این مال من است!" را به کودکان نشان بدهید و عنوانش را بلند بخوانید. از آن ها بخواهید موضوع داستان را حدس بزنند.

پیام یا درونمایه ی کتاب" این مال من است!"

 •     ما به یکدیگر نیاز داریم.
 •     بهترین راه برای پاسخ گویی به نیازها، مشارکت و همراهی با یکدیگر است.
 •     هوا، آب و زمین مال همه است.

در این باره گفت وگو کنیم:

تفکر انتقادی

در داستان "این مال من است!" سه قورباغه به نام های میلتون، روپرت و لیدیا، از صبح تا شب با هم دعوا می کنند. زندگی آن‌ها چقدر بهتر می شد اگر یاد گرفته بودند با هم شریک شوند و مشکلات شان را در صلح و آرامش حل کنند!

از این فرصت استفاده کنید تا راه حل مسالمت­ آمیز مشکلات را به کودکان آموزش دهید. یک موقعیت را که می تواند به دعوا بیانجامد، به بحث بگذارید تا کودکان برای آن راه حل مسالمت آمیز پیدا کنند. می توانید از موقعیت‌های زیر برای گفت و گو بهره بگیرید:

 •     بیرونِ خانه یک نفر به شما تنه می ­زند. کتابی که دست تان است، در یک گودال گِلی می‌افتد.
 •     در صف آبخوری ایستاده‌اید، یک نفر می‌آید و جلوی شما در صف می‌ایستد.
 •     شما و دوست تان، هر دو یک قطعه خمیر بازی زرد می خواهید. ولی فقط یک قطعه خمیر زرد باقی‌مانده است.

فعالیت های پس از بلندخوانی

درباره ی داستان صحبت کنید
خواندن، هنر زبان

درباره ی عناصر اصلی داستان با کودکان حرف بزنید. از آن‌ها بپرسید:

 •     چرا میلتون، روپرت و لیدیا با هم زیاد دعوا می‌کردند؟
 •     چه کسی به قورباغه ­ها گفت دست از دعوا بردارند؟ چرا وزغ از آن‌ها خواست که دیگر با هم دعوا نکنند؟
 •     وقتی که توفان شد و آب رودخانه روی زمین آمد، قورباغه ها چه کار کردند؟
 •     وقتی که قورباغه‌ها با هم دوست و متحد شدند، چه احساسی داشتند؟ چرا این احساس را داشتند؟
 •     مهم‌ ترین درسی که قورباغه‌ها در این داستان یاد گرفتند، چه بود؟

پانتومیم زندگی برکه
درام، تفکر انتقادی

داستان را با صدای بلند بخوانید. سپس کلاس را به گروه‌های چهار یا شش نفره تقسیم کنید. از هر گروه بخواهید داستان را به شکل پانتومیم اجرا کند و بدون حرف زدن نشان بدهد که در داستان چه اتفاقی افتاده است. شاید لازم باشد خودتان شکل اجرای پانتومیم را با انجام کارهای ساده‌ای مثل مسواک زدن، انداختن یک جعبه ی سنگین، دست تکان دادن برای خداحافظی و جواب دادن به تلفن، به کودکان نمایش دهید.

برای این که کودکان درک کنند که پانتومیم بیش تر شبیه داستان گفتن است تا معما طرح کردن، از آن­ ها بخواهید که تنها به حرکت های شما توجه نکنند، بلکه به احساسی هم که هنگام اجرای پانتومیم دارید، توجه کنند. برای نمونه، وقتی برای خداحافظی دست تکان می‌دهید، ممکن است ناراحت باشید. این احساس می‌تواند نشان دهد یک نفر که بسیار برای شما عزیز است، دارد شما را ترک می کند. اگر کودکان تا به حال پانتومیم اجرا نکرده‌اند، اجازه بدهید هر گروه تنها یک بخش از داستان را برای اجرا انتخاب کند. بقیه ی هم­کلاسی­ ها می­ توانند پانتومیم را تماشا کنند و حدس بزنند که آن گروه در حال اجرا کردن کدام بخش از داستان است.

کشیدن تصویر برکه ی رنگین‌کمان
علم، هنر

به کودکان کاغذ نقاشی و مداد رنگی بدهید. از آن ها بخواهید که برکه ی رنگین‌کمان و جزیره را نقاشی کنند. منابعی برای نشان دادن وضعیت زندگی در برکه (کتاب‌های دارای عکس، نشریه های مربوط به جانوران، دایره ­المعارف حیات وحش) در اختیار کودکان بگذارید. آن ها با نگاه کردن به این منابع و آشنا شدن با زندگی در برکه می­ توانند نقاشی‌های شان را با افزودن چیزهایی مانند اسم گل ها، حشره های برکه و ماهی هایی که در آن پیدا می‌شوند، کامل­تر کنند.

عکس روی برگ فشرده
هنر، علم

در کتاب این مال من است! جزیره، پوشیده از سرخس و علف های برگی شکل است. کودکان را به گردش در طبیعت ببرید تا برای خودشان سرخس، علف و برگ‌ درخت پیدا کنند. سپس:

 •     از آن ها بخواهید برگ های شان را لای دستمال های کاغذی بگذارند و بین صفحه های دفترچه ی تلفن قرار دهند. کتاب‌های سنگین روی آن قرار دهند و چند هفته منتظر بمانند تا برگ ها خشک شوند.
 •      چند صفحه روزنامه و یک اتو فراهم کنید. اتو را روی درجه ی پایین و دور از دسترس کودکان بگذارید. آن ها می­ توانند یک برگه­ ی روغنی روی کاغذ روزنامه قرار دهند و برگ های خود را روی آن بچینند. ممکن است بخواهند از برگ هایی با شکل‌های مختلف برای ساختن قورباغه یا جانوران دیگر استفاده کنند.
 •     یک ورقه ی دیگر از برگه­ ی روغنی با اندازه ی مشابه را روی آن‌ها قرار دهید و تعدادی کاغذ روزنامه روی آن بگذارید و به آرامی چند دقیقه آن ‌را اتو کنید.
 •     از کودکان بخواهید نوارهایی باریک از کاغذ ماکت به شکل قاب دور کارشان بچسبانند. تصویرها را به پنجره بچسبانید تا همه از دیدن آن‌ها لذت ببرند.
   

 

برگردان: مونا فرخنده فال

www.scholastic.com

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
It’s mine!‎
ناشران
نویسنده
Leo Leoni, لئو لئونی
برگردان (متن)
 • طاهره آدینه پور
سال نشر
۱۳۸۹
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ