کتاب کودک و نوجوان: خروس جهانگرد

خروس جهانگرد

در یک روز آفتابی خروس به راه می افتد تا دور دنیا سفر کند. اما به زودی احساس تنهایی می کند. بنابراین هنگامی که در راه به دو تا گربه، سه تا قورباغه، چهار تا لاک پشت و پنج تا ماهی بر می خورد پیشنهاد می کند با او همراه شوند.

اما با غروب خورشید و سرد شدن هوا همسفرهایش از ادامه ی سفر و همراهی با او دست می کشند. سرانجام خود خروس هم دلتنگ خانه اش می شود و به لانه اش بر می گردد. اما همان شب در خواب و رویا به دور دنیا سفر می کند.

در این داستان کودکان با روشی خلاق با اعداد یک تا پنج و دو عملیات ساده ی ریاضی جمع و تفریق و اصل برگشت پذیری در ریاضی آشنا می شوند و می فهمند دو عددی که با هم جمع می شوند می توانند از هم کم شوند.

 

کاربردها و فعالیت ها

در داستان "خروس جهانگرد، اریک کارل با کمک خروسی که می خواهد دنیا را ببیند و چهارده جانوری که به او می پیوندند، مفهوم اعداد را به کودکان آموزش می دهد.

پیش از خواندن داستان:

کتاب را به کودکان معرفی کنید و کمی درباره ی آن توضیح دهید. این کار را با جمله یا پرسشی که مربوط به داستان است، آغاز کنید، مانند: "کی می تواند بگوید که خروس چه صدایی دارد؟"
کودکان را به بحث و گفت و گو تشویق کنید، تا نظر بدهند، بپرسند و احساسات خود را بیان کنند. پرسش هایی بسازید که با عبارت "می خواهم بدانم" شروع می شوند و بر پایه ی تصویرهای کتاب هستند.
مانند: می خواهم بدانم چرا خروس ها با طلوع خورشید قوقولی قوقو می کنند؟

هنگام خواندن داستان:
کودکان را تشویق کنید درباره ی تصویرها توضیح بدهند، سوال کنند و حدس بزنند چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ به این ترتیب، از این که می توانند خود، ماجراها و پایان داستان را حدس بزنند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند. واژه هایی که در گفت و گوهای روزانه چندان کاربرد ندارند را مشخص کنید و به کودکان کمک کنید که معنای آن ها را ساده تر و آسان فهم تر بیان کنند.

پس از خواندن داستان:
درباره ی داستان گفت وگو کنید و بپرسید:

 • خروس کی تصمیم گرفت به مسافرت برود؟
 • چرا خروس تنها بود؟
 • چند گربه در راه دید؟ گربه ها وقتی خوشحال می شوند چه صدایی از خودشان در می آورند؟
 • می توانید بگویید خروس چند قورباغه در راه دید؟ قورباغه ها چه صدایی دارند؟ چطور راه می روند؟
 • حالا می توانید بگویید چند لاک پشت دید؟ لاک پشت ها تند حرکت می کنند یا آرام؟
 • چند ماهی در جوی آب شنا می کردند؟
 • آفتاب کی غروب کرد؟ حیوان ها شام چه خوردند؟ کجا خوابیدند؟
 • ماهی ها وقتی غذا و سرپناه نداشتند، کجا رفتند؟ لاک پشت ها، قورباغه ها، گربه ها و خروس چطور؟
 • وقتی خروس به خانه برگشت، چه خوابی دید؟

فعالیت های دیگر

 • از کودکان بخواهید هر یک با روش کلاژ یکی از جانوران داستان را درست کند. آن ها می توانند مانند اریک کارل، کاغذهای رنگی را خودشان آماده کنند. از آن ها بخواهید با کمک قلم موهای گوناگون و چکاندن و ریختن رنگ روی کاغذ یا با کمک اثر انگشت شان و ...  کاغذهای رنگی بافت دار بسازند و یکی از جانوران داستان را با بریدن و چسباندن روی کاغذ نقاشی کنند.

سپس از آن ها بپرسید آیا به یاد می آورند خروس به ترتیب کدام جانورها را دید؟ از آن ها بپرسید خروس، اول چه جانوری را دید؟ از کودکانی که شکل آن جانور را در دست دارند، بخواهید که بایستند. بقیه روی صندلی ها بمانند. گربه ها نخستین حیوان ها بودند. پس، تمام کودکانی که تصویر گربه را در دست دارند، باید بایستند و در یک گروه قرار بگیرند، این پرسش ها را ادامه دهید تا تمام کودکان، پنج گروه ایستاده را تشکیل دهند (هر گروه برای یک حیوان به اضافه خود خروس)

 • یک بازی با دانش آموزان کلاس انجام دهید. نموداری به بزرگی یک پوستر با عکس هر یک از جانوران داستان بسازید. چند مکعب را در یک کیف بگذارید (چند عدد از هر کدام برای نشان دادن جانوران داستان و یک مکعب سیاه برای نشان دادن خروس.)

بگذارید کودکان، هم زمان یک مکعب را از کیف بیرون بیاورند. از یک کاغذ یادداشت کوچک برای نوشتن نام جانوران استفاده کنید و آن را روی نمودار بچسبانید. وقتی مکعب سیاه بیرون آمد، کودکان با هم می خوانند: "خروس جهانگـــــــرد داره میره، کی می خواد با این خروس بره؟" سپس نمودار خوانده می شود: برای نمونه، دو گربه، یک قورباغه و سه ماهی. پاسخ ها  همانند  داستان نخواهند بود ولی دانش آموزان عاشق این بازی خواهند شد.

 

برگردان شراره باباشکوری
منبع:www.lindaslearninglinks.com

 

 

 

 

با خروس جهانگرد به دور دنیا سفر کنید.

یک پژوهش برای کودکان کلاس های دوم و سوم دبستان
مقدمه
از دانش آموزان تان بپرسید:
آیا تا حالا به این فکر کرده اید که سفر به یک کشور دیگر چگونه است؟ به آن ها بگویید خوب، الان وقتش است که این کار را انجام دهید. شما، دوست تان و خروس به چهار مکانی که همه ی شما دوست دارید ببینید، سر می زنید،برای نمونه: چین، افریقا، استرالیا و کانادا. کار شما این است که یک کشور را برای بازدید انتخاب کنید. سپس در باره ی جانوران گوناگون بسیاری که در آن کشور زندگی می کنند، جست وجو، و اطلاعاتی را گرد آوری کنید. پس از این که پژوهش تان کامل شد، عکس سه جانوری را که در جست وجوی خود پیدا کرده اید،چاپ کنید. بعد ،می توانید درباره ی جانوران کشوری که برای پژوهش انتخاب کرده اید، کتاب بسازید و برای همکلاسی های خودتوضیح دهید.
آنچه که نیاز دارید

 • کامپیوتر و اینترنت
 • نسخه ای از داستان" خروس جهانگرد" نوشته ی اریک کارل و اطلاعاتی درباره ی او (می توانید این اطلاعات را در سایت کتابک پیدا کنید)
 • برگه ی کاغذ

آنچه که باید انجام دهید

 • نخست، داستان خروس جهانگرد را در کلاس بخوانید. سپس ،دانش آموزان را به گروه های دونفره تقسیم کنید.
 • از دانش آموزان بخواهید یک کشور را برای پژوهش انتخاب کنند.
 • آن گاه، نقشه ی کشوری را که برای پژوهش انتخاب کرده اند، به کمک اینترنت یا کتاب ها پیدا ،و نسخه ای از آن  راچاپ کنند ، روی کاغذ سفیدی بچسبانند و نام آن کشور را روی کاغذ بنویسند.
 • اکنون از آن ها بخواهید درباره ی سه جانور آن کشور اطلاعاتی به دست بیاورند. برای این کار، آن ها را به کتابخانه ببرید یا امکان استفاده از کامپیوتر و اینترنت را  برای شان فراهم کنید.
 • سپس، در برگه های جداگانه، اطلاعاتی مانند آنچه در زیر آمده است ، در باره ی هر جانور به دست بیاورند و بنویسند:

الف: نام جانور

ب: جای زندگی جانور، نام کشور و اطلاعات دیگر مانند محیطی که جانور در آن زندگی می کند (بیابان، جنگل، جنگل های گرمسیری و بارانی، اقیانوس و ...)

پ: وزن جانور

ت: قد جانور

ث: رنگ جانور

ج: غذای جانور

 • تصویری از آن جانور را در برگه ی فعالیت خود بکشند.
 • تصویر هر سه جانور را چاپ کنند و آن ها را بر دیوار کلاس بچسبانند تا همه ببینند.
 • وقتی همه ی دانش آموزان مراحل مختلف کار را کامل کردند، از آن ها بخواهید دانسته های خود را در اختیار دیگر افراد کلاس قرار دهند.

برگردان: شراره باباشکوری

منبع:www.bgsu.edu

 

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Rooster’s off to see the world
نویسنده
Eric Carle, اریک کارل
برگردان (متن)
 • نورا حق پرست
سال نشر
۱۳۸۸
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
شبنم عیوضی

ديدگاه شما