کتاب کودک و نوجوان: تقصیر من بود!

تقصیر من بود!

باز هم همان ماجرای همیشگی، توپ بازی در اتاق و شکستن یکی از وسیله های گرانبها یا محبوب بزرگترها. حالا موشی چه کار باید بکند؟ هر چه با برادرش موش موشی فکرهای شان را روی هم می گذارند، چیزی به عقل شان نمی رسد، یا اگر هم می رسد، فایده ای ندارد.

تند تند خرده شیشه ها را از روی زمین جمع می کنند که ناگهان مادر از راه می رسد.... کدام یکی باید خبر بد را به مامان بدهند؟

چه طور این خبر را بدهند بهتر است؟ بالاخره یکی از آن ها به مادر می گوید که چه شده است. مادر...

موشی و موش موشی خیلی ناراحت شده اند. می خواهند اشتباه شان را جبران کنند، اما چگونه؟

کتاب "تقصیر من بود" داستان بازیگوشی و خرابکاری های کودکانه، با زبانی ساده و روان و تصویرهای رنگی و شاد است. داستان در عین توجه به طبیعی بودن این بازیگوشی ها در دوران کودکی، راه ساده و هوشمندانه ای برای جبران اشتباه پیش پای کودکان می گذارد تا با اشتباه خود مسئولانه و خلاقانه برخورد کنند و به علایق بزرگترها احترام بگذارند. همچنین به بزرگترها می آموزد که چگونه در برابر اشتباه کودکان خود واکنش درست نشان دهند.

   

 

گزیده‌هایی از کتاب

توپ کوچولو هوا رفت وبه سقف هم رسید! اما وقتی به خورد
دوباره هوا رفت واین بار درست به طرف گلدان نازنین مامان موشی پرواز کرد:
همان گلدان زردی که خال های قرمز داشت.جیرینگ!
رنگ از روی موشی پرید وفریاد زد:" وای، نه!"

کاربردها و فعالیت ها

توجه: پیش از خواندن کتاب با کودکان، کتاب را چندین بار با صدای بلند بخوانید تا کاملا بر متن مسلط شوید.

فعالیت گروهی

  • کودکان را گروه بندی کنید.
  •  هر گروه شامل پدر، مادر، برادر و خواهر است. (می توانید به جای خانواده، اعضای مدرسه را بگذارید که شامل، مدیر، ناظم، آموزگار و دانش آموزان خواهد بود.)
  • به کودکان فرصت بدهید تا درباره ی کار اشتباهی که قرار است در این فعالیت در خانه یا مدرسه انجام دهند، فکر کنند و به نتیجه ی مشترک نهایی برسند.
  • به آن ها پیشنهاد کنید که در ارائه ی کارشان، رفتار واقعی خود را در برخورد با اشتباهی که کرده اند، نشان دهند، نه آن رفتاری را که دیگران و جمع می پسندند و تایید می کنند.
  • همچنین رفتار و واکنش واقعی اعضای خانواده و مسئولان مدرسه و هم مدرسه ای های شان را در برخورد با اشتباهی که از آن ها سر زده است، در کارشان نشان دهند.
  • سپس هر گروه درباره ی اجرای یک نمایش، نوشتن یک داستانک، یا نقاشی از موضوعی که انتخاب کرده اند، تصمیم بگیرند.
  • پس از پایان کار گروه ها، هر گروه کار خود را برای جمع به نمایش بگذارد یا بخواند یا نشان دهد، دلایل اشتباه خود را بگوید و درباره ی واکنش خانواده یا مدرسه به آن، نظر بدهد. 
  • آن گاه گروه ها، درباره ی کار یکدیگر و موضوع این فعالیت، یعنی اشتباه های کودکان و واکنش بزرگترها نظر بدهند و بحث و گفت و گو کنند.

 فعالیت فردی
 برای کودکان کوچک تر، می توان فعالیت را به شکل بازگویی خاطره ی یک اشتباه او، واکنش بزرگترها به آن و نظر کودک درباره ی رفتار خود و آن ها و نیز نقاشی یا قصه سازی ماجرا، انجام داد.
 

عاطفه سلیانی

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
It was me mom
ناشران
نویسنده
Brigitte Weninger, بریگیته ونینگر
برگردان
  • فراز پندار
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۸۸

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.