اشغالگران (مجموعه زمین عزیز من)

اشغالگران (مجموعه زمین عزیز من)

" یکی بود، یکی نبود...

 اشغال گران با ماشین های مسخره ی چهار گوش به زمین ما حمله کردند.

 آن ها می خواستند زمین را اشغال کنند و بعد از ویران کردن آن، با هزاران اشغال گر مثل خودشان در آن جا زندگی کنند.

 آیا آن ها موفق می شوند زمین را ویران کنند؟"

اشغال گران نمی توانستند با ماشین های چهار گوش مسخره در جنگل های انبوه پر برگ و درخت جای بگیرند! آن ها در مدت خیلی کوتاهی همه ی درختان را سوزاندند یا آن ها را اره کردند... رودخانه ها و برکه ها را خشک کردند، بدون آن که نگران ماهی ها و قورباغه ها باشند و خیلی کارهای دیگر که "زمین عزیزمن " را با تمام نعمت ها – گیاهان و جانوران گوناگون- رو به نابودی می برد.

آن ها که بودند؟ که هستند؟ چه کسانی می توانند "زمین عزیزمن" را از آسیب و نابودی نجات بدهند؟

این کتاب با داستانی کوتاه، زبانی روان و تصویرهایی جالب، مخاطب را به شیوه ای خلاق و ساده با خطرهایی که "زمین عزیزمن" را تهدید می کنند، آشنا می سازد و در ذهن او این پرسش ها را ایجاد می کند که: آیا اشغال گران موفق خواهند شد زمین را ویران کنند؟ اگر آن ها موفق شوند، بر سر سیاره ی ما چه خواهد آمد؟ و آن ها در برابر اشغال گران، برای حفاظت از زمین چه می توانند بکنند؟

در پایان کتاب پیشنهاد شده است که کوچک ترها و بزرگ ترها در باره ی موضوع های مهمی همچون تخریب محیط زیست، پناهگاه ها و... باهم گفت و گو کنند. چند راهکار برای حفاظت از محیط زیست  نیز برای مخاطبان آمده است.

از مجموعه ی «زمین عزیز من» تاکنون چهار کتاب دیگر به نام‌های «درخت بزرگ» (با موضوع اهمیت درختان و جنگل)، «جشن ماهی‌ها» (با موضوع آلودگی دریاها)، «سفر مرغابی‌ها» (با موضوع کمبود و اهمیت آب» و «پرنده‌های بی‌پر» (با موضوع آلودگی هوا)، از سوی انتشارات با فرزندان منتشر شده است.                                                                                          

کاربردها و فعالیت ها

نوع فعالیت: گروهی
گروه سنی مخاطب: ۷-۹ سال
هدف: آشنایی با مفهوم محیط زیست وضرورت حفاظت از آن ، اهمیت جانوران و گیاهان و بقای آن ها برای زنده ماندن زمین،شناخت دوستان و دشمنان محیط زیست، آشنایی با مسئولیت انسان برای نجات کره ی زمین
آن چه نیاز دارید: مقوای رنگی و کاغذ سفید به اندازه ی کافی برای کار گروهی کودکان کلاس یا کارگاه، کاغذ رنگی، مداد رنگی، گواش، خرده ریزهایی همچون تکه پارچه، دگمه های بی مصرف پولک، کامواهای رنگی، نوار چسب، قیچی های مخصوص کودکان

فعالیت های پیش از خواندن کتاب

 •  نخست از کودکان بپرسید آیا معنای محیط زیست را می دانند ؟ اگر می دانند برای دیگران توضیح بدهند .
 •  سپس خود شما بازبان ساده، توضیح های پاسخ دهندگان را اصلاح یا کامل کنید. انواع محیط زیست را به آن ها بشناسانید و به پرسش های شان درباره ی موضوع پاسخ دهید و اهمیت و ضرورت حفظ محیط زیست را در برابر خطرهایی که آن را تهدید می کنند، گوشزد کنید.
 • عکس ها و تصویرهایی از جنگل ، پارک ، رودخانه ، انواع درختان ، گل ها و جانوران را که پیش تر  تهیه کرده اید، به عنوان نمونه هایی از موضوع به آن ها نشان دهید.

فعالیت های پس از بلند خوانی کتاب

 •  پس از بلند خوانی کتاب، با کودکان درباره ی موضوع آن گفت و گویی ترتیب دهید.
 •  سپس کودکان را گروه بندی کنید.
 •  از هر گروه بخواهید یک نقش برای خود انتخاب کند ، مثل  یک درخت، یک جانور ، یک پارک، یک جنگل، یک رودخانه هر گروه داستانی تصویری درباره ی زندگی موجود یا مکانی که انتخاب کرده است، با موادی که در اختیار دارد، بسازد. در هنگام کار به پرسش های آن ها پاسخ دهید و راهنمایی شان کنید.
 • حالا کارها را جمع کنید و روی تابلوی کلاس بچسبانید. از نماینده ی هر گروه بخواهید داستان تصویری خود را برای اعضای دیگر گروه ها تعریف کند.
 •  کاغذ های رنگی را که روی هر کدام، یک یا چند جمله یا واژه را که پیش تر انتخاب کرده و نوشته اید، گلوله کنید و به میان کودکان پرتاب کنید. (کاغذهای گلوله شده باید به تعداد گروه ها باشند) جمله ها یا واژه ها را از میان خطر هایی که موجودات و مکان های انتخابی گروه های کودکا ن را تهدید می کنند،برگزینید( همچون قطع درختان،آتش روشن کردن در جنگل ،ریختن زباله در پارک ،شکارزیاد و...)
 • حالا هر گروه، گلوله ی رنگی خود را باز می کند و می خواند. اگر جمله یا واژه ها با نقشی که اعضای گروه انتخاب کرده اند، همخوانی دارد، گلوله ی رنگی را برای خود نگه می دارد تا در پایان کار بخواند.
 •  اگر جمله یا واژه با نقشی که گروه برگزیده است، جور در نیاید، آن گروه باید تشخیص دهد که گلوله رنگی به کدام گروه مربوط است و آن را برای آن گروه پرتاب کند. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا همه ی گروه ها گلوله ی رنگی مربوط به خود را به دست بیاورند.
 •  سپس نقش خود را نام می برند و آن جمله ها یا واژه ها را برای دیگران می خوانند. (یا آموزشگر و برگزار کننده ی کارگاه می خواند.)

 

عاطفه سلیانی

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
‏‫‬‭Planète, mon amour,c2006
نویسنده
Sylvie Girardet, سیلوی ژیرارده
ویراستار
 • مرضیه طلوع
برگردان
 • مرجان حجازی فر
تصویرگر
 • Fernando Puig Rosado
 • پوئیگ روسادو
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.