کتاب کودک و نوجوان: پرنده های دزد

پرنده های دزد

"چند تا پرنده بودند که موزهای تازه را می دزدیدند. آن ها توی جنگل میمون ها پرسه می زدند و هرچه سر راهشان بود خراب می کردند."

 آیا میمون ها موفق می شوند موزها را از دست دزدها نجات بدهند؟"

میمون ها برای در امان نگه داشتن  موزهای شان از دزدی پرنده ها، راه های گوناگون را آزمایش می کنند، از جمله این که موزها را به پنگوئن می دهند تا آن ها را در خانه ی یخچالی اش نگه دارد! نویسنده در این کتاب با شیوه ای خلاقانه و جذاب و مثال هایی ساده و آسان فهم، مخاطبان را با چگونگی نگه داری از مواد غذایی در گذشته و اکنون آشنا می کند.

 زبان ساده، تصویرهای رنگی و جذاب و استفاده از شخصیت های جانوری دوست داشتنی کودکان، علاقه و توجه آن ها را به خواندن این کتاب برمی انگیزد و با اهمیت نگه داری درست مواد غذایی و به طور کلی ضرورت تغذیه ی مناسب آشنا می کند.

در پایان کتاب پیشنهاد شده است کوچک ترها و بزرگ ترها درباره ی موضوع هایی همچون کنسروها، مواد افزودنی و موجودات تغییر ژن یافته با هم گفت و گو کنند و درباره ی این موضوع ها آگاهی های ساده و مختصری نیز داده شده است. یک سرگرمی هم در پایان کتاب آمده که کودکان را با ویتامین ها و کارکرد آن ها آشنا می کند.

از مجموعه ی غذایی که می خوریم، تاکنون کتاب های "موش جهانگرد" )انواع غذا در دنیا)، "کفشدوزک ریزه میزه" (نه پرخوری نه کم خوری)، "شاه آهنی" (انواع مختلف غذا) و" ببر کوچولوی تنها" (طعم های مختلف غذاها) از سوی نشر با فرزندان منتشر شده است که کودکان را با شیوه ی تغذیه مناسب و مواد غذایی سودمند یا زیان آور آشنا می کند.

 

 

کاربردها و فعالیت ها

فعالیت های پیشنهادی

نوع فعالیت: گروهی- فردی
گروه سنی: ب- ج

برگزار کنندگان: آموزشگر – مربی بهداشت
هدف: آشنایی کودکان با تغذیه ی مناسب و چگونگی نگه داری مواد غذایی
آن چه نیاز دارید: تکه های کوچک گوشت مرغ، ماهی، گوسفند یا گوساله، یک تخم مرغ، یکی- دو نوع میوه، یکی- دو نوع سبزی مانند هویج، کلم، گوجه فرنگی، پیاز، یکی دو نوع حبوبات مانند عدس، لوبیا چیتی، یکی دو نوع فرآورده که برای تهیه ی فست فود (ساندویچ و پیتزا) از آن ها استفاده می شود،
مانند کالباس و سوسیس، آجیل مثل چند پسته و بادام، میوه های خشک مانند برگه و کشمش.
لازم به توضیح است که در صورت امکان، از هر کدام از این مواد (همه یا هر چقدر که تهیه ی آن برای مدرسه و آموزشگر و مربی بهداشت راحت باشد) می تواند ما را به هدف برساند. می توان برای تدارک بعضی از آن ها از کودکان کمک خواست.

مراحل کار:

 • یکی دو روز پیش ازاجرای فعالیت، کار و زمان و چگونگی آن را با مربی بهداشت مدرسه هماهنگ کنید. از مربی بهداشت بخواهید که خود را برای توضیح در کلاس، درباره ی سود و زیان های موادی که سر کلاس خواهید برد. چگونگی نگه داری و میزان لازم مصرف آن ها برای کودکان گروه سنی کلاسی که با آن کار می کنید، آماده کند.
 • در روز مقرر، نخست یک مسابقه ی هویج خوری (مثل مسابقه ی سیب خوری که با نخ متحرک انجام می شود، بین چند گروه از بچه ها برگزار کنید. بعد از آن ها بخواهید درباره ی هویج و فایده ها (یا زیان های آن برای بدن) هر چه می دانند، توضیح دهند.
 • سپس مربی بهداشت توضیح آن ها را اصلاح یا کامل می کند.
 • بعد گروه دیگر را از کلاس بیرون بفرستید. از آن ها بخواهید نقش گربه را بازی کنند و صدای گربه در بیاورند. تکه گوشتی را به کمک کودکان دیگر گروه ها پنهان کنید. از گروه گربه بخواهید به کلاس برگردد و تکه گوشت پنهان شده را پیدا کند. این مسابقه ها باید زمان کوتاهی داشته باشند تا بتوان همه ی مراحل را اجرا کرد.
 • حالا مربی بهداشت درباره ی اهمیت خوردن گوشت برای رشد کودکان و چگونگی نگه داری گوشت توضیح می دهد.
 • از کودکان گروه دیگر بخواهید فکر کنند با ترکیب  کدام مواد که به کلاس آورده اید، چگونه می توانند یک غذای خوش مزه بپزند؟ ( پاسخ: نیمرو- املت – خوراک لوبیا چیتی- عدسی- خوراک مرغ) در صورتی که نتوانند درست پاسخ بدهند، به آن ها راهنمایی کنید و یاد بدهید که مثلا چطور می توانند نیمرو بپزند.
 • از کودکان بخواهید هر کدام سوسیس و کالباس را از همه ی غذاها بیش تر دوست دارند، به جلو کلاس بیایند. از آن ها بپرسید آیا می دانند سوسیس و کالباس از چه موادی و چگونه تهیه می شوند؟
 • سپس مربی بهداشت درباره ی مواد و چگونگی تهیه ی سوسیس و کالباس برای کودکان توضیح می دهد.
 •  آن گاه می گوید که می توانند سوسیس ها و کالباس های روی میز را بخورند. امیدواریم که کودکان پس از شنیدن توضیحات مربی بهداشت با همان میل و اشتیاق گذشته، سوسیس و کالباس ها را نخورند!
 • از کودکان رای گیری کنید که دوست دارند کدام یک از موادی که سر کلاس آورده اید، هفته ای یک روز در بوفه ی مدرسه فروخته شوند.
 • پس از شنیدن پیشنهاد های کودکان ، مربی بهداشت  توضیح آن ها را اصلاح یا کامل می کند.
 • سپس شما و مربی بهداشت می توانید از کودکان بخواهید نماینده (نمایندگانی) پیش مدیر مدرسه بفرستند و پیشنهاد آن ها را برای بوفه با او در میان بگذارند. مربی بهداشت می تواند در تهیه ی مواد سالم، تازه، استاندارد و مفید برای بوفه نقش موثری داشته باشد.

                                                                   

  عاطفه سلیانی
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Trop bon!‎ : bien se nourrir pour bien grandir‬‪‬
ناشران
نویسنده
سیلوی ژیرارده
ویراستار
 • مرضیه طلوع اصل
برگردان (متن)
 • مرجان حجازی فر
سال نشر
۱۳۸۹
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
عاطفه سلیانی

ديدگاه شما