کتاب کودک و نوجوان:پنگوئن

پنگوئن

کتاب پنگوئن داستانی است درباره‌ی دوستی و محبت. پسرکی به نام بن هدیه‌ای دریافت می‌کند. درون جعبه یک پنگوئن می‌یابد. خیلی خوشحال می‌شود. به او سلام می‌کند، اما پاسخی نمی‌شنود. برای او شکلک در می‌آورد، برایش آواز می‌خواند، می‌رقصد، روی سرش می‌ایستد، اما پنگوئن هیچ واکنشی به او نشان نمی‌دهد. تا آن که یک شیر در این ماجرا دخالت می‌کند و بن در آخر می‌فهمد که او برای پنگوئن تا چه حد اهمیت دارد.

کتاب پنگوئن اثر پلی دان بار، ترجمه‌ی معصومه انصاریان کتابی تصویری برای کودکان نوپا تا پیش دبستانی است. دوستی اصلی‌ترین مفهومی است که این کتاب می‌خواهد از راه تصویرهای ساده و زیبای خود به کودکان منتقل کند. اما در مسیر داستان کودکان با کنش‌های گوناگون همچون قلقلک دادن، شکلک در آوردن، آواز خواندن و رقصیدن، همچنین جانورانی چون پنگوئن و شیر آشنا می‌شوند.

درباره نویسنده وتصویرگر کتاب پنگوئن

پلی دان بار تصویرگر انگلیسی کتاب‌های زیادی را برای کودکان پیش‌دبستان تصویرگری کرده است. ویژگی آثار او سادگی و کودکانه بودن تصاویر و طنز نهفته در آن‌هاست. دانبار بر این باور است که رنگ موثرترین راه برای شاد کردن خود یا دیگری است. او نوشتن و تصویرگری از سن ۱۶ سالگی آغاز کرد. او دختر جویس دانبار نویسنده برجسته انگلیسی است. دانبار کتاب بابای پرنده من و پسری که به ماه صعود کرد از آثار دیوید آلموند را نیز تصویرگری کرده است. دانبار در سال ۲۰۰۷ جایزه بوک تراست را از آن خود کرد. کتاب پنگوئن او مدال نستله و جایزه ردهاوس را از آن خود کرده است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

بن پنگوئن را به شیری که از آنجا می گذشت داد تا بخورد.
پنگوئن هیچی نگفت.
شیر دلش نمی خواست پنگوئن را بخورد.
بن ناراحت شد.
پنگوئن هیچی نگفت.

کاربردها و فعالیت ها

هنگامی که این کتاب را برای کودک خود می خوانید او را تشویق کنید که کنش های گوناگون "بن" را بازشناسی کند و خود نیز همچون بن این کنش ها را انجام دهد. پس از پایان کتاب خوانی می توانید خود در نقش پنگوئن در آمده و از کودک خود بخواهید که شما را قلقلک دهد، برای شما شکلک در آورد، بخندد، آواز بخواند و یا برقصد. کودک خود را تشویق کنید که بخش هایی از داستان را نقاشی کند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
penguin
ناشران
نویسنده
Polly Dunbar, پلی دان بار
ویراستار
  • آتوسا صالحی
برگردان
  • معصومه انصاریان
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۱
خرید کتاب

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.