کتاب کودک و نوجوان: نامه های فلیکس: خرگوش کوچولو به سفر دور دنیا می رود

نامه های فلیکس: خرگوش کوچولو به سفر دور دنیا می رود

سوفی هنگام بازگشت از تعطیلات، خرگوش عروسکی اش، فلیکس، را در فرودگاه گم می کند. جستجوی سوفی و خانواده اش برای پیدا کردن او نتیجه نمی دهد. سوفی تا آن زمان هرگز از فلیکس او جدا نشده است علاوه بر آن او همه ی درددل هایش و هر آنچه که در مدرسه بر او می گذشت را برای فلیکس تعریف می کرد. سوفی از گم شدن فلیکس بسیار غمگین است و نگران اوست.

سرانجام نامه ای از او به دستش می رسد و سپس نامه های بعدی و بعدی و هر کدام از یک جای این کره زمین. نخستین نامه از لندن و پس از آن پاریس، رم، قاهره، کنیا و سرانجام از نیویورک از راه می رسند. فلیکس در نامه هایش جنبه های تاریخی و دیدنی سرزمین ها را برای سوفی شرح می دهد.

 در این کتاب مخاطب افزون بر این که یک داستان لطیف درباره ی دوری دو دوست از یکدیگر و احساس آن دو به هم می خواند، با سرزمین های دیگر و چگونگی نامه نگاری آشنا می شود. ویژگی جالب دیگر کتاب شکل ظاهری آن است. نامه های فلیکس هر یک درون یک پاکت جداگانه درون کتاب قرار دارد یا کارت هایی که فلیکس برای سوفی به ارمغان آورده، در چمدان فلیکس قرار داده شده است.

فلیکس به گذشته سفر می‌کند، فلیکس به کشف کره زمین می‌رود‏‫: همراه با شش نامه از فلیکس و نقشه جهان، فلیکس به سیرک می‌رود، فلیکس و ماجرای چمدان پرنده، فلیکس و ماجرای کریسمس در سراسر دنیا کتاب های دیگر از این مجموعه است که با ترجمه محبوبه نجف خانی منتشر شده است. 


نامه های فیلکس یک کتاب تصویری، با شمایل خوشایند و دوست داشتنی است. جلد سخت، کاغذ مرغوب و کتاب سازی مناسب آن، با تصویرگری های کنستانزادروپ، باعث می شود کودکان مشتاق شوند تا آن ها را ورق بزنند و قصه اش را بدانند. قصه چیست؟ این کتاب ماجرای سوفی و خرگوش عروسکی اش را بیان می کند که ناگهان در فرودگاه غیبش می زدند وچند وقت بعد، برای سوفی نامه می نویسد و خبر می دهد توی فرودگاه گم  شده واشتباهی سوار یک هواپیمای دیگر شده است. اشتباه فلیکس باعث می شود او از شهر لندن، در کشور انگلستان، سردر بیاورد. فیلکس به شهرهای پاریس، رم، قاهره، کنیا و نیویورک سفر می کند و هر بار نامه ای باری سوفی می نویسد درباره ی زبان و فرهنگ، طبیعت، آثار باستانی، و نقاط دیدنی شهرهای مختلف با او سخن می گوید.

در واقع خانم آنت لنگن، با استفاده از ماجراجویی های فلیکس، خواننده را ترغیب می کند تا قصه ی ساده اش را دنبال کند واطلاعاتی درباره ی مناطق مختلف جهان کسب نماید. برای همین، نامه های فلیکس هم کودک را سرگرم می کند  وهم به او آموزش می دهد. پدر و مادرها یا مربی ها و معلم ها می توانند به کمک خط داستانی این کتاب، زمینه ی مناسب را فراهم کرده و بچه ها را به وانمود سازی ترغیب کنند. نامه نگاری های فلیکس ایده ی خوبی است برای معرفی شهرهای مختلف ایران و جهان، به کودکان. هم چنین، بزرگ تر ها می توانند درباره ی سفر، ضرورت آن و وسایل لازم برای سفر با بچه ها گفت و گو کنند و از آن ها بخواهند سفرنامه ای تخیلی یا واقعی بنویسند. این فعالیت ها، غیر از جذب کودکان به کتاب خوانی، فایده های دیگری هم دارد. مثلا به پرورش خلاقیت و تقویت مهارت های نوشتاری آن ها کمک می کند.

نامه های فلیکس پیشنهاد خوبی است برای دانش آموزان کلاس های دوم تا پنجم دبستان.


فلیکسوپولو

فلیکس خرگوش عروسکی کوچک و همراه سوفی است که مثل مسافر معروف تاریخ، مارکوپولو، در چهار کتاب به چهار سفر شگفت‌انگیز می‌رود و از هر شهری برای سوفی، نامه و کارت‌پستال می‌فرستد. در یکی از کتاب‌ها، کوکو شامپانزه سیرک فلیکس را با خود می‌برد تا سفر تازه‌ای آغاز کنند و فلیکس از تجربه‌هایش برای سوفی بنویسد. در کتابی دیگر، فلیکس، سوفی را وسوسه می‌کند با یک سبد و چند بادکنک، بالنی درست کنند، اما ناگهان سرنخ از دست سوفی در می‌رود و فلیکس سفر تازه‌ای آغاز می‌کند و از مناطق گوناگون کره‌ی زمین برای سوفی نامه می‌نویسد.

در این مجموعه، کودک علاوه بر اینکه از خواندن داستان و باز کردن و دیدن نامه‌های فلیکس لذت می‌برد، با اطلاعات گوناگونی روبه‌رو می‌شود مثل اقلیم‌های متفاوت کره زمین، حیواناتی که در این اقلیم‌ها زندگی می‌کنند، شهرهای گوناگون کره زمین و...

روبه‌رو کردن مخاطب کودک با این اطلاعات در قالب داستانی جذاب با همراهی تصاویری با رنگ‌های گرم و کتاب‌سازی خوب باعث می‌شود مخاطب آموزش را فرایندی لذت‌بخش بداند. در چنین فرایندی کودک چیزهایی را که یاد گرفته فراموش نخواهد کرد.

مجموعه‌ی چهار جلدی فلیکس بیش از هر چیز نمونه‌ای مثال‌زدنی برای شیوه‌ی مناسب تولید کتاب کودک است. برای تهیه‌ی این مجموعه زحمت زیادی کشیده شده است. تمام نامه‌های فلیکس جداگانه در پاکت‌هایی که در برخی صفحات تعبیه شده‌اند، قرار دارند و این احساس را در مخاطب ایجاد می‌کنند که فلیکس برای آن‌ها نامه نوشته. این خوش‌سلیقگی و دقت ناشر در تولید کتاب ستودنی است و می‌تواند الگوی مناسبی برای تهیه کتاب مخصوص کودکان باشد.

جلد اول این مجموعه به نام نامه‌های فلیکس بیش از این در فهرست ششم لاک‌پشت پرنده معرفی شده بود. دیگر جلدهای این مجموعه در راه است که انتشارات زعفران آن را منتشر خواهد کرد.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Letters from felix : a little rabbit on a world tour
ناشران
نویسنده
Annette Langen, آنت لنگن
برگردان
  • محبوبه نجف خانی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۱
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
قسمت نخست: فاطمه مرتضایی فرد. قسمت‌های دوم و سوم:پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان

ديدگاه شما