کتاب کودک و نوجوان: قورباغه قورباغه است

قورباغه قورباغه است

هنگامی که قورباغه تصویر خود را در آب می بیند احساس رضایت و خوشبختی می کند. اما اردک از راه می رسد و توانایی های خود را به رخ او می کشد: از پرهای سفیدش و توانایی پرواز کردن می گوید.

قورباغه با دیدن پرواز اردک اعتماد به نفس خود را ازدست می دهد و تلاش می کند پرواز کند ولی بال های ساختگی او چندان دوام نمی آورد و درهم می شکند و با سر به درون رودخانه سقوط می کند. او نمی تواند به خوبی خانم سگه کیک بپزد و آن را می سوزاند یا با مهارت خانم خرگوشه کتاب بخواند، چون اصلاً خواندن نمی داند. او ناامید به این باورمی رسد که هیچ کاری ازدست او ساخته نیست و یک قورباغه سبز احمق است. خرگوش به او دلداری می دهد که هر کس باید خودش باشد و او هم خیلی از کارها را بلد نیست. قورباغه این بار بیشترفکرمی کند و زمانی که خود را در رودخانه می بیند از اینکه قورباغه است نه چیز دیگرخوشحال است. او متوجه می شود که می تواند کاری شبیه پرواز انجام دهد یعنی بجهد که فقط قورباغه ها قادر به انجام آن هستند.

 کودکان هم دارای چنین ویژگی هستند، نخست اعتماد به نفس فوق العاده ای دارند ولی با دیدن برخی از ضعف های خود در برابر دیگران خود را می بازند. این داستان روحیه خود باوری را در آنان تقویت می کند و می گوید خودت باش و سعی کن توانایی های خودت را پیدا کنی. کتاب برای گروه سنی ۴ تا ٩ سال مناسب است که با همانند سازی با قورباغه به توانایی ها و ویژگی های خود پی ببرند. ماکس ولتهاوس نویسنده و تصویرگر آن در سال  ٢٠٠٤ برنده جایزه هانس کریستین اندرسن است.
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Kikker is kikker
ناشران
نویسنده
Max Velthuijs, ماکس ولتهاوس
برگردان
  • پیمان عدالتی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۰

ديدگاه شما