نجات دنیا در چند ساعت

نجات دنیا در چند ساعت

یک روز صبح جرج تصمیم می‌گیرد تا ظهر دنیا را نجات دهد. اما او چندان مطمئن نیست چگونه باید این کار را انجام دهد. پدربزرگ پیشنهادهایی می‌دهد و خواهرش، فلورا، آن‌ها را در اجرای پیشنهادها همراهی می‌کند.

با این پیشنهادها نجات دنیا بیشتر از آن چیزی که جرج پیش‌بینی کرده بود هیجان‌انگیز از آب در می‌آید. کارهایی مانند بازمصرف ظرف ماست صبحانه، انداختن پوست موز در سطل کمپوست، خشک کردن لباس‌های شسته شده در آفتاب به جای استفاده از خشک کن برقی، جدا کردن وسایلی که دیگر استفاده نمی‌شوند و اهدا به خیریه، و تعمیر اسباب‌بازی شکسته و استفاده مجدد از آن. پیشنهادهای پدربزرگ، جرج را با چهار روش نجات کره زمین، بازکاهی، بازمصرف، بازیافت و بازسازی آشنا می‌کند. 

متن کتاب «نجات دنیا در چند ساعت» ترکیبی از روایت داستانی و اطلاعات تکمیلی است که به خوبی با تصاویر کتاب ترکیب شده‌اند. صفحه‌بندی کتاب هوشمندانه است به طوری که در هر دو صفحه بخشی مشخص به روایت داستانی و بخشی به اطلاعات تکمیلی اختصاص داده شده است. تصویرسازی کتاب ترکیبی از نقاشی و عکس است و به خوبی کودکان را با دنیای بازیافت آشنا می‌کند. فعالیت‌های پیشنهادی کتاب نیز قابل فهم و دسترس برای کودکان است و می‌توان آن‌ها را به همراه کودکان در خانه و مدرسه اجرا کرد. 

 


کارهای بزرگ قهرمانانه مثل نجات دادن دنیا رویای بسیاری از کودکان است. این را می توانیم در بازی های شان ببینیم. جورج هم در کتاب نجات دنیا در چند ساعت سرگرم یکی از همین بازی هاست. اما پدربزرگ مهربان وباهوش این بازی را به واقعیت تبدیل می کند تا جورج و فلورا با کارهایی ساده اما لازم دنیا را نجات دهند. پدربزرگ به آن ها یاد می دهد که چه طور چیزهای به ظاهر به درد نخور را دسته بندی کنند و از بعضی از آن به شکل های دیگری استفاده کنند یا به خیریه ها بدهند. او با تعمیر اسباب بازی های بچه ها به آن ها می گوید که لازم نیست با یک عیب کوچک وسایل شان را دور بریزند. یا این که چه طور از بعضی از زباله ها مثل آشغال میوه و سبزی دوباره استفاده کنند. آن ها برای نجات دنیا به شهر هم می روند و برای صرفه جویی، از دوچرخه استفاده می کنند.

این ها و چیزهای کوچک دیگر از زبان پدربزرگ جورج برای هر کودکی شنیدنی است. تصاویر ترکیبی این کتاب از نقاشی و کلاژ هم به دلنشینی آن اضافه کرده تا بچه ها در مدت کوتاهی هم قصه ای خواندنی بشوند و هم شاهد نجات دنیای رنگارنگ جورج و فلورا باشند.

کاربردها و فعالیت ها

کتاب را پس از خواندن با پرسش‌های زیر مرور کنید:

  • چهار «ب» (چهار روش نجات دنیا) چه هستند؟ هرکدام را تعریف کنید و مثال بزنید.
  • شما چه فعالیت‌هایی برای نجات کره زمین در خانه یا مدرسه انجام می‌دهید؟ چه پیشنهادهایی دارید؟

فعالیت‌های زیر را به همراه کودکان انجام دهید:

  • سطلی را برای جدا کردن زباله‌های بازیافتی در نظر بگیرید و به همراه کودکان جداسازی زباله‌ها را تمرین کنید. 
  • اسباب‌بازی‌های شکسته را تعمیر کنید.
  • وسایلی که لازم ندارید را جدا کنید و آن‌ها را به کسانی که نیاز دارند اهدا کنید.
  • یک کاردستی درباره روش‌های نجات دادن دنیا درست کنید و در ساخت آن از دورریختنی‌ها استفاده کنید.
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
George saves the world by lunchtime
ناشران
نویسنده
Jo Readman , جو ریدمن
تصویرگر
  • Lynne Roberts
  • لین رابرتس
برگردان (متن)
  • مریم رضا زاده
سال نشر
۱۳۹۱
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
بخش اول: صفورا زواران حسینی/ بخش دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال پانزدهم- شماره ۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ