این گوزن مال من است

عنوان لاتین
‭This moose belongs to me

«این گوزن مال من است» داستان پسری به نام ویلفرد و گوزنی است که یک دفعه سر و کله‌اش پیدا می‌شود و ویلفرد تصور می‌کند او جانور دست‌آموزش است. اما به‌تدریج متوجه می‌شود، ویلفرد که جانوری از حیات‌وحش است، زندگی را با قوانین مورد قبول خودش می‌گذراند، نه قوانینی که ویلفرد وضع کرده است و برای هیچ‌کسی هم نیست.

ویلفرد هیچ وقت گوزنی نداشت. تا این که یک روز، سر و کله‌‌ی گوزنی اطراف خانه ویلفرد پیدا می‌شود. ویلفرد نام گوزن را مارسل می‌گذارد و برایش توضیح می‌دهد باید چه قوانینی را رعایت کند تا جانور دست‌آموز خوبی باشد. مارسل گاهی قوانین را رعایت می‌کند و گاهی نهتا این‌ که یک روز با پیرزنی روبه رو می‌شوند که مارسل را مال خودش می‌داند و او را با نامی دیگر می‌خواند. ویلفرد خجالت‌زده و عصبانی مارسل را ترک می‌کند و در جنگل دچار حادثه می‌شود. وقتی از همه جا ناامید شده، مارسل از راه می‌رسد و او را نجات می‌دهد. پس از آن ویلفرد با گوزن توافق می‌کند که یک جانور خانگی نیست و هر وقت دوست داشت می‌تواند از قوانین ویلفرد اطاعت کند. 

کتاب «این گوزن مال من است» داستانی طنز و تفکربرانگیز است که به موضوع ارتباط با دیگران و مفهوم مالکیت می‌پردازد. داستانی لطیف با تصاویری جذاب که شخصیت‌های با پاهای خطی‌شان امضای همیشگی تصویرگری‌های جفرز را دارند.

«الیور جفرز» هنرمند و نویسنده‌ای اهل ایرلند است که او را اغلب با داستان‌ها و تصویرگری‌هایش برای کودکان می‌شناسند. او سبک خاص خود را در تصویرگری دارد که ترکیبی از نقاشی و عکس و ترکیب‌بندی و فضاسازی است. از او کتاب‌های زیادی توسط ناشران مختلف به فارسی ترجمه شده است، مانند: «ما اینجا زندگی می‌کنیم»، «لوبی‌ها در من نبودم»، «لوبی‌ها در بلوز جدید»، «قلب و بطری»، «چطوری پرواز کنم؟»، «این پسر چه‌قدر کتاب می‌خورد!»، «روزی که مدادشمعی ها دست از کار کشیدند» و «چطوری برگردم خانه؟».

این کتاب برنده جایزه کتاب‌ سال ایرلند و جایزه کتاب کودک سال ایرلند شده است و از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است.

گزیده‌هایی از کتاب

ویلفرد یک گوزن داشت.

البته ویلفرد پیش از این هیچ گوزنی نداشت. تا این‌که آن روز، خود گوزن پیش او آمد. ویلفرد مطمئن بود که آمدن این گوزن بی‌دلیل نبوده و حتما مال اوست.

اسمش را مارسل گذاشت.

دنبال مارسل راه افتاد و برایش توضیح داد که چطور یک حیوان دست‌آموز خوب باشد.

برگردان
نازنین موفق
تصویرگر
تصویرگر
Oliver Jeffers, آلیور جفرز
تهیه کننده
صفورا زواران حسینی
سال نشر
۱۳۹۴
نویسنده
Oliver Jeffers, الیور جفرز
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by editor3 on