این گوزن مال من است

این گوزن مال من است

«این گوزن مال من است» داستان پسری به نام ویلفرد و گوزنی است که یک دفعه سر و کله‌اش پیدا می‌شود و ویلفرد تصور می‌کند او جانور دست‌آموزش است. اما به‌تدریج متوجه می‌شود، ویلفرد که جانوری از حیات‌وحش است، زندگی را با قوانین مورد قبول خودش می‌گذراند، نه قوانینی که ویلفرد وضع کرده است و برای هیچ‌کسی هم نیست.

ویلفرد هیچ وقت گوزنی نداشت. تا این که یک روز، سر و کله‌‌ی گوزنی اطراف خانه ویلفرد پیدا می‌شود. ویلفرد نام گوزن را مارسل می‌گذارد و برایش توضیح می‌دهد باید چه قوانینی را رعایت کند تا جانور دست‌آموز خوبی باشد. مارسل گاهی قوانین را رعایت می‌کند و گاهی نهتا این‌ که یک روز با پیرزنی روبه رو می‌شوند که مارسل را مال خودش می‌داند و او را با نامی دیگر می‌خواند. ویلفرد خجالت‌زده و عصبانی مارسل را ترک می‌کند و در جنگل دچار حادثه می‌شود. وقتی از همه جا ناامید شده، مارسل از راه می‌رسد و او را نجات می‌دهد. پس از آن ویلفرد با گوزن توافق می‌کند که یک جانور خانگی نیست و هر وقت دوست داشت می‌تواند از قوانین ویلفرد اطاعت کند. 

کتاب «این گوزن مال من است» داستانی طنز و تفکربرانگیز است که به موضوع ارتباط با دیگران و مفهوم مالکیت می‌پردازد. داستانی لطیف با تصاویری جذاب که شخصیت‌های با پاهای خطی‌شان امضای همیشگی تصویرگری‌های جفرز را دارند.

«الیور جفرز» هنرمند و نویسنده‌ای اهل ایرلند است که او را اغلب با داستان‌ها و تصویرگری‌هایش برای کودکان می‌شناسند. او سبک خاص خود را در تصویرگری دارد که ترکیبی از نقاشی و عکس و ترکیب‌بندی و فضاسازی است. از او کتاب‌های زیادی توسط ناشران مختلف به فارسی ترجمه شده است، مانند: «ما اینجا زندگی می‌کنیم»، «لوبی‌ها در من نبودم»، «لوبی‌ها در بلوز جدید»، «قلب و بطری»، «چطوری پرواز کنم؟»، «این پسر چه‌قدر کتاب می‌خورد!»، «روزی که مدادشمعی ها دست از کار کشیدند» و «چطوری برگردم خانه؟».

این کتاب برنده جایزه کتاب‌ سال ایرلند و جایزه کتاب کودک سال ایرلند شده است و از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است.

گزیده‌هایی از کتاب

ویلفرد یک گوزن داشت.

البته ویلفرد پیش از این هیچ گوزنی نداشت. تا این‌که آن روز، خود گوزن پیش او آمد. ویلفرد مطمئن بود که آمدن این گوزن بی‌دلیل نبوده و حتما مال اوست.

اسمش را مارسل گذاشت.

دنبال مارسل راه افتاد و برایش توضیح داد که چطور یک حیوان دست‌آموز خوب باشد.

کاربردها و فعالیت ها

  با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • چرا ویلفرد فکر کرد که گوزن مال اوست (صاحب گوزن است)؟ برای این‌که گوزن را مال خودش کند چه کارهایی انجام داد؟
  • اگر شما گوزن را می‌دیدید چه قوانینی برایش می‌گذاشتید؟
  • چه شد که نظر ویلفرد درباره قانون‌گذاری‌هایش عوض شد؟

                  ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب این گوزن مال من است بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
‭This moose belongs to me
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Oliver Jeffers, الیور جفرز
پروفایل مترجم
تصویرگر
  • Oliver Jeffers
  • آلیور جفرز
برگردان (متن)
  • نازنین موفق
سال نشر
۱۳۹۴
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ