محمدرضا یوسفی

محمدرضا یوسفی
مشخصات
نام: 
محمدرضا
نام خانوادگی: 
یوسفی

محمد رضا یوسفی از نویسندگان پر کار ادبیات کودکان است و بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب نوشته است. یوسفی در سال ۱۳۳۲ در همدان زاده شد.

بیش از ۳۰ سال است كه برای کودکان در گروه‌های سنی گوناگون كتاب می‌نویسد. نخستین کتاب او برای کودکان با نام «سال تحویل شد» در سال ۱۳۵۷ منتشر شد.

محور اصلی فعالیت های یوسفی ادبیات کودکان است اما در زمینه فیلم نامه، نمایشنامه و مباحث نظری درباره ادبیات کودکان نیز آثاری دارد.

یوسفی دانش آموخته رشته تاریخ از دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است و برای کودکان آثاری از ادبیات کهن فارسی را بازنویسی و باز آفرینی کرده است. «افسانه شیر سپیدیال» و «قصه یارگار زریران»، «افسانه بلیناس جادوگر» و «افسانه شیرین کارنامه اردشیر بابکان» از این آثار است. «ستاره ای به نام غول» و «حسنی به مکتب نمی رفت» برنده ی دیپلم افتخار IBBY شده و کتاب های او در جشنواره های داخلی نیز جوایزی به دست آورده اند. او یک بار نیز نامزد دریافت جایزه ی هانس کریستین اندرسن شده است.

او در زمینه فیلم نامه، نمایشنامه و مباحث نظری درباره ادبیات كار كرده است که می توان به قصه و قصه‌گویی، ادبیات کهن ادبیات نو اشاره کرد.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام