دیوید مک کی

دیوید مک کی
مشخصات
نام: 
دیوید
نام خانوادگی: 
مک کی
نام لاتین: 
David
نام خانوادگی لاتین: 
McKee

دیوید مک کی از نویسندگان و تصویرگران برجسته ادبیات کودک انگلستان است که در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد.

دیوید مک‌کی در سال ۱۹۳۵ متولد شد و نوشتن برای کودکان را در سال ۱۹۶۴ با کتاب «Two Can Toucan» آغاز کرد. داستانی درباره‌ی پرنده‌ی سیاهی که نامی نداشت. یکی از نخستین کتاب‌هایی که دیوید مک کی برای کودکان نوشت کتابی بود به نام «بال‌های برونتو» که درباره‌ دایناسوری است که پرواز کردن را می‌آموزد بنابراین می‌تواند در زمستان همراه پرندگان مهاجر به جنوب سفر کند. اما دیوید مک کی با نوشتن مجموعه داستان‌های آقای بین به شهرت رسید.

از دیگر مجموعه داستان‌های محبوب دیوید مک کی مجموعه داستان‌های «المر» است. مک کی نخستین جلد از این مجموعه را به نام «المر» در سال ۱۹۸۹ منتشر کرد. کتاب «المر» داستان فیلی است که برخلاف فیل‌های دیگر رنگارنگ است. کتاب «المر» به سبب احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش آن ستایش شده است. از سال ۲۰۱۶، ناشر کتاب «المر» آخرین شنبه ماه می را به نام روز المر نامگذاری کرده است و هر سال کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها این روز را با اجرای برنامه‌هایی در ستایش و پذیرش تفاوت‌ها جشن می‌گیرند.

خرید کتاب و محصولات المر

دیوید مک‌ کی درباره خلق «المر» در گفت‌وگویی با نشریه گاردین به مناسبت بیست و پنجمین سال انتشار المر، گفته است: روزی همراه همسرم و دخترم در پیاده‌رو راه می‌رفتیم. دخترم به سبب این‌که مادرش امریکایی – افریقایی تبار است، پوست تیره‌ای دارد. در این هنگام از آن سوی خیابان پسرکی که همراه خانواده‌اش بود، فریاد زد: کاکاسیاهه!

فکر کردم او دخترم را به این لحن شرم‌آور صدا می‌زند. چیزی در من شکل گرفت و آن داستان «المر فیل رنگارنگ بود.»

کتاب «المر» دیوید مک کی به ۵۰ زبان از جمله فارسی ترجمه شده و براساس آن‌ انیمیشن و اسباب‌بازی ساخته شده است. دیوید مک کی چهل عنوان کتاب دیگر با هنرنمایی این فیل دوست‌داشتنی نوشته است. «دوباره المر»، «روز المر»، «رنگ‌های المر»، «دوستان المر»، «آب و هوا با المر» از دیگر کتاب‌های این نویسنده و تصویرگر توانا کتاب «الان نه برنارد» را می‌توان نام برد که جز ادبیات ماندگار کودکان به شمار می‌رود. از دیگر آثار دیوید مک کی که به فارسی ترجمه شده است «سه غول» و «شش مرد» و «پیرومندان» را می‌توان نام برد.

دیوید مک‌کی در سال ۲۰۲۰ جایزهی دستاورد یک عمر BookTrust را دریافت کرد و در آوریل ۲۰۲۲ درگذشت.

 

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.