انتظار عروسکی

عنوان لاتین
Waiting

«انتظار عروسکی» درباره عروسک­‌های پشت پنجره است. هرکدامشان منتظر چیزی هستند. آن­‌ها شاهد دوستی­‌ها و احساس­‌ها وتغییرات آب­ و هوا هستند.

عروسک‌­ها با حوصله لبه پنجره نشسته‌­اند. هر کدامشان منتظر چیزی هستند؛ یکی متنظر باد، یکی ماه، یکی هم همین­‌جوری آن‌­جا می­‌نشیند. بعضی وقت­‌ها یکی از آن­‌ها می‌­رود ولی دوباره برمی­‌گردد. گاهی هم یک تازه وارد از راه دور دارند. آن­‌ها پشت پنجره چیزهای عجیب و نویی می­‌بینند. آن­‌ها رنگین‌­کمان، باد، باران، ماه، برگ، آتش‌­بازی و خیلی چیزهای دیگر را نگاه می‌­کنند. یک روز یک گربه وصله‌­دار و خپل هم پیدایش می‌­شود. اما او انگار منتظر چیزی نیست تا این­که عروسک­‌ها می‌­فهمند منتظر بچه‌­هایش است. حالا ده تا عروسک هستند، همراه هم و حسابی خوش­حال.

«انتظار عروسکی» کتابی لطیف و آرام است که در دل این آرامش موضوع­‌هایی مهم مانند آب‌­وهوا، طبیعت، دوستی، همراهی، ارتباط­‌های تازه، صبوری و انتظار، احساس‌­ها و غیره را بیان کرده است. این آرامش با دلهره­ای زیبا برای رویارویی با چیزهای تازه همراه است. کودکان اغلب صبوری و انتظار را سخت می‌­دانند و این کتاب می‌­تواند این مفهوم را با روشی نرم برای کودک جا بیندازد تا بیاموزد انتظار چیز بدی نیست و پایانش شاید لذت‌­بخش یا ناخوشایند باشد. تصویرهای کتاب نیز دل‌­انگیز و ساده با رنگ­‌آمیزی آرامش­‌بخش هستند.

«کوین هنکس» نویسنده و تصویرگر اهل آمریکا است. او در رشته هنر درس خوانده ‌است و جوایز زیادی به‌ویژه برای تصویرگری دریافت کرده ‌است. هنکس بیش از 30 سال است که برای کودکان می‌­نویسد. او در سایت شخصی خود می‌گوید: «اغلب اوقات اولین تجربه کودکان با هنر از طریق کتاب‌هاست. من همیشه این مسئله را  در خاطرم دارم تا فراموش نکنم که باید بهترین کار را برای کودکان خلق کنم. کتاب‌­های دوران کودکی من نقش مهمی در زندگی من داشتند و بدون آن‌ها، نویسنده و هنرمند نمی‌شدم».

«آناهیتا حضرتی­‌کیاوندانی» در رشته زبان انگلیسی دانش آموخته­ است. او مترجم کتاب­‌های کودک و نوجوان است و کتاب‌هایی مانند «پاستیل‌­های بنفش» و «ربات جنگلی» از آثار اوست.

کتاب «انتظار عروسکی»برنده چهار جایزه مهم شده است:

Coldecott Honor (2016)

Charlotte Zolotow Award Highly Commended (2016)

Theodor Seuss Geisel Honor (2016)

Goodreads Choice Award Nominee For Picture Book (2015)


گفت‌وگوی فلسفی درباره کتاب انتظار عروسکی

گزیده‌هایی از کتاب

ماه که در آمد،

جغد خال‌خالی خوشحال شد.

ماه هم که هر شب در می‌آمد.

 

باران که گرفت،

خانم خوکه خوشحال شد.

چترش نمی‌گذاشت او خیس بشود.

 

باد که وزید،

خرس پشمالو خوش­حال شد.

بالأخره بادبادکش رفت بالا

توی آسمان.

 

آخر سر هم وقتی برف گرفت،

هاپو کوچولو خوشحال شد.

طفلی از همه بیشتر صبر کرده بود.

 

برگردان
آناهیتا حضرتی‌کیاوندانی
تصویرگر
تصویرگر
kevin henkes, کوین هنکس
سال نشر
1395
ناشر
نویسنده
kevin henkes, کوین هنکس
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
کبری محمودی
ویراستار
Submitted by skyfa on