خاویر زابالا

Javier Zabala
خاویر زابالا
مشخصات
نام: 
خاویر
نام خانوادگی: 
زابالا
نام لاتین: 
Javier
نام خانوادگی لاتین: 
Zabala

مترجم: شیرین سلیمی


خاویر زابالا[۱] در سال ۱۹۶۲ در لئون[۲] (اسپانیا) به دنیا آمد. او در مدرسه‌ی هنر اویدو و مادرید[۳] تصویرگری و طراحی گرافیک خواند. وی بیش از هشتاد کتاب تصویرگری کرده و بعضی را هم نوشته است. او با ناشران بسیار معتبر دنیا همکاری کرده و کتاب‌هایش به هجده زبان ترجمه شده است. خاویر زابالا آثار سروانتس، شکسپیر، گارسیا لورکا، روداری، ملویل، چخوف، ونگوگ[۴] و بسیاری دیگر را تصویرگری کرده است. او در حال حاضر تصویرگر و استاد دروس و مجامع تصویرگری در دانشگاه‌ها و مدارسِ کشورهای گوناگون است.

آثار این تصویرگر در بسیاری از نمایشگاه‌های خصوصی و گروهی در سراسر دنیا به نمایش درآمده است. جایزه‌های متعدد او عبارت است از:

جایزه‌ی ملی تصویرگری در سال ۲۰۰۵ و دو نشان شایستگی برای جایزه‌ی نمایشگاه بین‌المللی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بولونیا[۵] در سال ۲۰۰۸. او یکی از فینالیست‌های جایزه‌ی اندرسن[۶] سال ۲۰۱۲ و نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن[۷] (ALMA) در اسپانیا بود. در سال ۲۰۱۵، برنده‌ی جایزه‌ی‌ دوسالانه‌‌ی «سیب طلایی»[۸] براتیسلاوا شد و در سال ۲۰۱۶، مدال طلای تصویرگری کتاب تایمز[۹] در چین را از آن خود کرد.

تصویرگری خاویر زابالا

رافا ویواس[۱۰] می‌گوید: «آثار خاویر زابالا با ترکیبی از عوامل مختلف و اکسپرسیونیسم (هیجان‌نمایی) که در کتاب کودکان به کار برده است، مشخص می‌شود. همه‌ی کارهایش تأثیرگذارند و موجب کشف پی در پی عواملی می‌شود که متن را غنی می‌کند؛ سبک هنری پیشگام او و زبان تصویری‌اش در این عوامل دخیل‌اند. هریک از کتاب‌های او متفاوت از دیگری است؛ هیچ‌گاه الگوی یکسانی را تکرار نمی‌کند و در عین حال، همه‌ی این الگوها با یکدیگر ارتباط دارند.»

کتاب با تصویرگری خاویر زابالا

کریستیانا کلریچی[۱۱] متخصص کتاب‌های تصویری می‌گوید: «خاویر در دوران طلایی تصویرگری خود کارهای پیچیده‌ای انجام داده است. از جمله‌ی این آثار تصویرگری دن کیشوت[۱۲]، سانتیاگو[۱۳] اثر گارسیا لورکا است (که نشان شایستگی برای جایزه‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب بولونیا را دریافت کرد) و نسخه‌ی مصوری از هملت شکسپیر برای بزرگسالان. او همچنین داستان‌های گوناگونی از ملویل و روداری را تصویرگری کرده است. به‌طور خلاصه، خاویر مطمئن بود که تجربه‌ی گسترده‌ای کسب می‌کند! احتمالاً این تصویرگر در زمان رویارویی با دشواری‌ها تردید نداشته است و من (کریستیانا کلریچی) این رفتار را بسیار تحسین می‌کنم؛ این خواسته‌ی افراد متخصص، نشانگر تمایل شدید به رشد، تحقیق و مطالعه است و از نظر من، در کمال فروتنی، نباید کنار گذاشته شود. کتاب‌های او با یکدیگر تفاوت دارند و در عین حال، با ریسمانی واحد به هم ارتباط یافته‌اند. جایگاه این ارتباط در حساسیت و دیدگاه تصویرگر در قبال جهان است؛ همچنین توانایی‌ای که او در بیان دارد و آن را از طریق تصاویر و انطباق زبان برای مخاطبان به‌شکلی ویژه نشان می‌دهد.»

خاویر زابالا


[۱]. Javier Zabala

[۲]. Leòn

[۳]. Oviedo and Madrid

[۴]. Cervantes, Shakespeare, García Lorca, Rodari, Melville, Čechov, Van Gogh

[۵]. Bologna International Book Fair

[۶]. Andersen Prize

[۷]. Astrid Lindgren Memorial Award

[۸]. Golden Apple at the Bratislava Biennale

[۹]. Golden Medal of Times

[۱۰]. Rafa Vivas

[۱۱]. Cristiana Clerici

[۱۲]. Don Quixote

[۱۳]. Santiago

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.