میکائیل (میشائیل) انده

Michael Ende
میکائیل انده
مشخصات
نام: 
میکائیل
نام خانوادگی: 
انده
نام لاتین: 
Michael
نام خانوادگی لاتین: 
Ende

میکائیل انده یکی از محبوبترین نویسندگان کودک آلمان و نویسنده جهانی ادبیات فانتزی کودکان در سده بیستم است.

او خود بر این باور بود که برای کودک درون خود و همه انسان‌هاست که داستان می‌نویسد و داستان‌هایش برای همه‌ی کودکان ۸ تا ۸۰ ساله است. انده تنها نویسنده کودکان نیست و برای بزرگسالان نیز آثاری دارد.

میشل انده در سال ۱۹۲۹ در گارمیش آلمان زاده شد. او در یک خانواده هنرمند در مونیخ بزرگ شد. او تنها فرزند نقاش سورئال، ادگار انده بود و دوران کودکیش را در میان نقاشان، مجسمه‌سازان و نویسندگان و بحث‌های پر شور آن‌ها درباره ادبیات، هنر و فلسفه گذراند.

میشل نخست به سوی شعر و تئاتر کشیده شد و به عنوان بازیگر و منتقد فیلم و نمایشنامه‌نویس کار کرد. «جیم دگمه و لوک لوکوموتیوران» نخستین کتاب او برای کودکان بود که در سال ۱۹۶۰ نوشت. این داستان جایزه ادبیات کودکان آلمان ۱۹۶۱ را برای او به ارمغان آورد و او را بر آن داشت تا نویسندگی برای کودکان را برگزیند.

در میان آثار گوناگون انده از داستان، شعر و نمایشنامه، دو رمان «مومو» و «داستان بی پایان» برجسته هستند و از سوی کودکان و بزرگسالان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. مومو در سال ۱۹۷۲ نوشته شده است و دیستوپیای (پادآرمان شهر) طنزآمیزی است که با عناصر فانتزی ترکیب شده است. این داستان در سال ۱۹۷۴ بار دیگر جایزه ادبیات کودکان آلمان را از آن انده کرد.

میکائیل (میشائیل) انده

خرید کتاب‌های میشائیل انده

آثار انده را می‌توان ترکیبی سورئال از واقعیت و فانتزی دانست. داستان‌های او خوانندگانش را به تعامل فرا می‌خواند. جهان داستان‌هایش اغلب آینه‌ای از واقعیت‌های دنیای امروز است که با کمک فانتزی مشکلات ناشی از تکنولوژی دنیای مدرن در آن‌ها آشکار شده است. در داستان‌های او شادمانی و تخیل، چاره‌ای برای عقل‌گرایی و ماتریالیسم دنیای مدرن است.

کتاب‌های میشل انده به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده‌اند و بیش از ۲۰ میلیون نسخه از آن‌ها به فروش رسیده است. از آثار او برای پویانمایی، اپرا، نمایش و کتاب‌های گویا نیز اقتباس شده است.

میشل انده در سال ۱۹۹۵ بر اثر بیماری سرطان درگذشت. 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.