خانه سبز!

خانه سبز!

موش موشک خیلی خرت و پرت جمع می‌کند و هیچ چیز را دور نمی‌ریزد. یک روز اهالی دهکده تصمیم می‌گیرند شهر را تمیز کنند و لوازم اضافه‌شان را در یک بازارچه حراجی بفروشند.

آن‌ها از موش موشک هم دعوت می‌کنند تا با آنان همراه شود. موش موشک در ابتدا زیر بار نمی‌رود، اما بعد از این کار خوشش می‌آید و حتی بستگانش را هم به این کار تشویق می‌کند.

«خانه سبز» که لوح تقدیر انخستین دوره جشنواره کتاب‌های سبز در سال ۲۰۰۹ را گرفته است، کتابی درباره بازیافت، کاهش میزان زباله و استفاده مجدد از آن‌ است.

ترکیب بندی تصویرگری کتاب پر جزییات و روشن است. در نتیجه کودکان را دعوت می‌کند تا بارها و بارها به سراغ تصویرهای خانه پر از خرت و پرت موش موشک و دوستان دوستدار محیط‌ زیست او بروند.

توجه داشته باشید که هدف این کتاب آموزش مفهوم بازمصرف است تا از تولید زباله جلوگیری کنیم نه کسب درآمد. هنگامی که کتاب را برای کودکان می خوانید درباره ی شیوه های دیگر بازمصرف مانند اهدا کردن آنچه که نیاز نداریم به کسانی که نیاز دارند و یا عوض کردن آنچه که نیاز نداریم با دیگری با کودکان گفت و گو کنید.

کاربردها و فعالیت ها

کاربردها و فعالیت ها: 
نوع فعالیت: گروهی
گروه سنی مخاطب:  ۷ تا ۹ سال
 هدف: آشنایی با کاهش میزان زباله، استفاده مجدد از دورریختنی‌ها و بازیافت زباله

پس از خواندن کتاب سوال های زیر را از کودکان بپرسید:

  • بازیافت چگونه بر زندگی شما، اجتماع و محیط زیست تاثیر می‌گذارد؟
  • کدام فعالیت‌های ما بر محیط‌زیست اثر می‌گذارند؟
  • معنی کاهش زباله، استفاده مجدد از دورریختنی‌ها و بازیافت از نظر تو چیست؟ 

از کودکان بخواهید به شیوه‌هایی که می‌توانند میزان زباله تولیدی خود یا خانه یا کلاس را کاهش دهند، روش‌های استفاده دوباره از دورریختنی‌ها به جای دور ریختن‌شان فکر کنند. به همراه کودکان ایده‌/ایده‌هایی را انتخاب کنید تا در کلاس به اجرا در بیاورید.

منبع: www.personal.psu.edu

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Stuff!‎: reduce, reuse, recycle
نویسنده
Steven Kroll , استیون کرول
تصویرگر
  • Steve Cox
  • استیو کاکس
برگردان (متن)
  • هایده کروبی
سال نشر
۱۳۹۱

ديدگاه شما