میلیون ها گربه

میلیون ها گربه

کتاب « میلیون ها گربه » داستان زوج پیری است که چون تنها هستند نمی‌توانند خوشحال باشند. پیرزن آرزوی داشتن یک بچه گربه می‌کند و پیرمرد به سوی تپه‌ای می‌رود که میلیون‌ها و میلیاردها گربه روی آن زندگی می‌کنند. پیرمرد می‌خواهد زیباترین بچه گربه را انتخاب کند، اما نمی‌تواند. همه آن‌ها زیبا هستند. پس به همراه میلیون‌ها گربه به خانه بر می‌گردد. اما وقتی به خانه می‌رسند به این نتیجه می‌رسند این همه گربه را نمی‌توانند سیر کنند.

پس از گربه‌ها می‌خواهند خودشان انتخاب کنند کدامشان زیباترین است تا پیش آن‌ها بماند. گربه‌ها با هم دعوا می‌کنند. پیرمرد و پیرزن داخل خانه فرار می‌کنند. وقتی بیرون می‌آیند از گربه‌ها خبری نیست و تنها یک گربه باقی مانده که چون فکر می‌کرده معمولی است، گربه‌های دیگر با او کار نداشته‌اند. زوج پیر بچه گربه را به خانه می‌برند و به او غذا می‌دهند. آن‌ها معتقدند او زیباترین گربه است.

کتاب تصویری « میلیون‌ها گربه » در سال ۱۹۲۸ چاپ شده است و قدیمی‌ترین کتاب تصویری است که هنوز که هنوز است چاپ و منتشر می‌شود.

این کتاب برنده‌ی دیپلم افتخار جایزه نیوبری در سال ۱۹۲۹ بوده است. این کتاب در فهرست «هزار و یک کتاب کودکی که پیش از بزرگ شدن باید بخوانید» منتشر شده در سال ۲۰۰۹، آمده است.

کتاب برای بلندخوانی مناسب است. تکرار جمله‌های ریتمیک داخل متن به جذابیت خواندن کتاب خواهد افزود.

در سایت آموزش فلسفه به کودکان، کتاب میلیون‌ها گربه به عنوان یکی از کتاب‌های مناسب برای آموزش فلسفه معرفی شده است. پس از خواندن آن می توان درباره طبیعت زیبایی و داوری درباره آن و همچنین رابطه زیبایی با شادی با کودکان گفتگو کرد.

 

کاربردها و فعالیت ها

پیش از خواندن

 • کودکان را تشویق کنید كه صدای گربه درآورند، مثل "میو، میو

 • از کودکان بخواهید معادل کلمه گربه را در زبان مادریشان بگویند

پرسش هایی برای پیش از بلندخوانی:

 • آیا حیوان خانگی داری؟ درباره آن برای ما صحبت کن.

 • چه کسی مسئولیت مراقبت از حیوان خانگی را بر عهده دارد؟
 • برای نگهداری از حیوان خانگی‌تان چه کارهایی باید انجام بدهی؟

معرفی داستان به کودکان و خواندن آن
به کودکان بگویید ما می‌خواهیم کتابی را بخوانیم که نزدیک به ۸۴ سال پیش درباره‌ي یک پیرمرد و پیرزن تنهایی نوشته شده است كه می‌خواستند یک گربه داشته باشند تا آن ها را از تنهایی دربیاورد. سپس داستان را بخوانید. 

فعالیت های پس از خواندن
از  یک یا دو کودک بخواهید با کمک تصاویر هر صفحه، داستان را بازگو کنند.
سپس از کودکان بپرسید: 

 • چرا تصمیم‌گیری درباره انتخاب گربه برای پیرمرد دشوار بود؟
 • آیا شما تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که از بین چندین گزینه‌ای که برای انتخاب پیش رو دارید نتوانید یکی را انتخاب کنید؟ مثلا طعم بستنی مورد علاقه‌تان؟
 • چرا گربه‌ها شروع کردند به بحث و دعوا ؟
 • پیرمرد و پیرزن در پایان داستان چه احساسی داشتند؟

فعالیت‌های بیشتر
از کودکان بخواهید که یک نقاشی از اعضای خانواده ی خود بکشند. سپس آن را به همکلاسی هایشان نشان بدهند. از آن ها بخواهید که درباره ی اعضا خانواده خود با همکلاسی هایشان صحبت کنند و بگویند چه ویژگی را بیشتر از هر چیز در آن ها دوست دارند. سپس با پرسیدن سوال هایی به کودکان کمک کنید که درک کنند آن چه که یک شخص را منحصر به فرد و ویژه می کند بیشتر رفتار و احساساتش است تا ویژگی های فیزیکی اش.

 از آن ها بپرسید:

 • اگر موهای مادرت کوتاه بود آیا باز هم آن مادرت را دوست داشتی؟ اگر قد برادرت کوتاه بود باز هم او را به خاطر آن ویژگی هایش که گفتی دوست داشتی؟ آیا اگر خواهرت کفش هایی را که تو دوست نداری بپوشد باز هم خواهرت را دوست خواهی داشت؟
 •  فکر می کنید گربه از این که پیرمرد و پیرزن او را برای نگهداری انتخاب کردند چه حسی پیدا کرد؟ 

سپس به کودکان کمک کنید یک کتابچه ی کوچک به نام «همه چیز درباره ی من» درست کنند از آن ها بخواهید که آن را با نقاشی یا چسباندن تصاویری بریده شده از مجله ها پر کنند طوری که به دیگران کمک کند که آن ها را بشناسند و بدانند آن ها چه حسی  دارند، چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. از کودکان بخواهید که کتاب چه هایشان را به دوستانشان نشان دهند.
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Millions of Cats
نویسنده
Wanda Gág, واندا گاگ
تصویرگر
 • Wanda Gág
 • واندا گاگ
برگردان (متن)
 • فرح یکرنگی (دواچی)
سال نشر
۱۳۸۴
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما