تو لک‌لکی یا دارکوب؟

دارکوبی قورباغه می‌شود و قورباغه‌‍ای تمساح. می‌پرسید چگونه؟ با بازکردن صفحه‌ای از کتاب «تو لک لکی یا دارکوب؟»، تصویر دارکوبی را می‌بینیم و در صورت باز کردن تای اول، قورباغه‌ای نمایان می‌شود و با باز کردن تای بعدی تمساحی دیده می‌شود.

به همین ترتیب در صفحه‌ای از کتاب پلنگی را می‌بینیم و در صورت باز کردن تای اول کتاب، طاووسی و با باز کردن تای بعدی زرافه‌ای نمایان می‌شوند.

تصویرگر با استفاده از طراحی و تصویرگری در صفحات تاشو توانسته کتابی تصویری خلق کند که در عین حال کتاب بازی هم است زیرا دنبال کردن هر تای کتاب دنیایی از هیجان و شادی و کشف را برای کودک به وجود می‌آورد.

در این کتاب، کودک با هجده حیوان در قالب سه عنصر اصلی در تصویر یعنی خط و رنگ و شکل آشنا می‌شود.

کودک در این اثر خلق کردن را به صورت تولد یک شکل از درون شکل دیگر تجربه می‌کند.

کتاب حس زیبایی‌شناسی کودک را رشد می‌دهد؛ زیرا او با اثر هنری یگانه‌ای روبه‌رو می‌شود که نو و بدیع است و مهم‌تر از همه در فضای بازی و هیجان، تخیل کودک تقویت می‌شود و خاطره‌ای خوش از کتاب در ذهنش حک می‌شود.

کتاب تو لک لکی یا دارکوب، به سبب منحصر بفرد بودن و تاثیرگذاری ایده و تصاویر در فهرست کتاب‌های برگزیده برای کودکان با نیازهای ویژه سال ٢٠١۵ معرفی شده است.  دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان هر دو سال یک بار این فهرست را منتشر می‌کند و آثار ادبی برجسته تولید شده در سراسر دنیا برای کودکان با نیازهای ویژه را معرفی می‌کند.

کتاب «تو لک لکی یا دارکوب» جایزه و لوح تقدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و لوح برگزیده شورای کتاب کودک را هم دریافت کرده است.

درباره نویسنده و تصویرگر کتاب «تو لک لکی یا دارکوب»

 علی خدای تصویرگر و نویسنده ادبیات کودک است که فعالیت حرفه ای خود را  از سال ۱۳۶۵ آغاز کرده است.

او بیش از هشتاد عنوان کتاب از جمله شوخی با حیوانات، چی مثل چی، تکه کاغذهای رنگی ، موش موشک کجایی؟ ، کلاغ مثل کلاغ، همین و همان، تو لک لکی یا دارکوب؟، چی چی قاشق و قیچی، آ مثل آهو، ف مثل فیل را تصویرگری کرده است.

علی خدایی در سال ۱٣٩۵ دیپلم افتخار جشنواره کتاب‌های تصویری داستانی تألیفی مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز را دریافت کرد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب تو لک‌لکی یا دارکوب؟ 

 

 

 

 

 

تصویرگر
علي خدايي
تهیه کننده
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان
سال نشر
۱۳۹۱
نویسنده
علي خدايي
پدیدآورندگان
Submitted by editor on