لرد سیاه

لرد سیاه

مجموعه کتاب های « لرد سیاه مجموعه‌ای سه جلدی طنزی است نوشته‌ی جیمی تامسون. جلد اول این مجموعه با نام « لرد سیاه: جلوی نابغه خبیث قرن زانو بزنید » برنده جایزه ۲۰۱۲ رولد دال شده است. این جایزه تا سال ۲۰۱۵ به خنده‌دارترین کتاب منتشر شده در سال اهدا می‌شد.

لرد سیاه، پادشاه سرزمین تاریکی‌هاست و هاسدروبان جادوگر دشمن قسم‎خورده‌ی اوست. در جلد اول مجموعه کتاب‌های « لرد سیاه »، هاسدروبان جادوگر، لرد سیاه را به زمین تبعید می‌کند لرد سیاه در زمین جوهره‌ی پلیدی را بالا می‌آورد و خود را در جسم یک پسر نوجوان می‌یابد و لوید شیان نامیده می‌شود. لوید در زمین مانند هر نوجوان دیگری مجبور می‌شود به مدرسه برود. او در مدرسه با کریستوفر، سوز و سال دوست می‌شود.

در کتاب «جلوی نابغه خبیث قرن زانو بزنید»، جلد دوم مجموعه‌ی « لرد سیاه »، لوید تلاش می‌کند که با کمک یک طلسم به سرزمین تاریکی‌ها برگردد ولی مدرسه را به آتش می‌کشد. پس از آن هاسدوربان، «حیوان سفید» را برای کشتن لوید می‌فرستد. ولی لوید او را شکست می‌دهد. لوید برای بازگشت به سرزمین تاریکی‌ها طلسم دیگری را اجرا می‌کند ولی به جای او دوستش سوز به سرزمین تاریکی می‌رود. در ادامه داستان هاسدروبان سوز را فریب می‌دهد و در برج سفیدش زندانی می‌کند. لرد سیاه و کریستوفر بالاخره با کمک طلسم خطرناکی به سرزمین تاریکی‌ها راه پیدا می‌کنند و سوز را نجات می‌دهند. اما لرد سیاه به خاطر استفاده از آن طلسم نیرویش را از دست می‌دهد و دوستانش مجبور می‌شوند جوهره پلیدی را دوباره به او بخورانند تا نجات پیدا کند. با خوردن آن لوید تبدیل به لرد سیاه خبیث می‌شود و کریستوفر و سوز را به سیاهچال نابودی می‌اندازد. اما مشاورش آن‌ها را نجات می‌دهد و آن‌ها همراه با لرد سیاه به زمین برمی‌گردند. لرد سیاه در مسیر بازگشت دوباره به لوید پسربچه تبدیل می‌شود.

در جلد سوم مجموعه کتاب‌های « لرد سیاه » هاسدروبان برای انتقام گرفتن از لرد سیاه به زمین می‌آید و لرد سیاه با خوراندن اشک بانوی مغبوم او را به یک پیرمرد مهربان و دوست‌داشتنی تبدیل می‌کند.

درباره نویسنده مجموعه کتاب‌های « لرد سیاه »

جیمی تامسون نویسنده، ویراستار و سازنده‌ی بازی در سال ۱۹۵۸ در ایران به دنیا آمده است. او در سال ۲۰۱۲ به خاطر نوشتن جلد اول لرد سیاه، « جلوی نابغه خبیث قرن زانو بزنید» جایزه رولد دال را از آن خود کرد. او در دانشگاه علوم سیاسی خوانده است.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The early years,2014
نویسنده
Jamie Thomson, جیمی تامسون
برگردان
  • مریم رفیعی
تصویرگر
  • Freya Hartas
  • فریا هارتاس
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ پنجم ۱۳۹۵

ديدگاه شما