دنیای رامونا (مجموعه کتاب رامونا)

دنیای رامونا (مجموعه کتاب رامونا)

کتاب «دنیای رامونا» جلد هشتم و در واقع آخرین جلد از مجموعه­ کتاب­­‌های «رامونا»ست. «رامونا» آماده‌­ی رفتن به کلاس چهارم شده. الان خواهر کوچکتری دارد به نام «روبرتا» که باید بعضی از مسئولیت­‌های نگهداری از او را هم به عهده بگیرد و بالاخره توانسته یک دوست دختر صمیمی به اسم «دی­زی» برای خودش داشته باشد.

درواقع «رامونا» وارد ۱۰ سالگی می‌­شود، اولین سن دو رقمی و به نظر خودش شروع تبدیل شدن به یک بزرگسال بالقوه. «رامونا» این‌بار می‌­تواند زمانی که مادر برای مدت کوتاهی در خانه نیست، مسئولیت گربه دوستش و همچنین خواهر کوچکش را با هم به عهده بگیرد و با حل کردن مشکلات هر دو از این امتحان سربلند بیرون بیاید. او می‌­تواند توجه شرکت بزرگ حسابداری را به اشتباه املایی تبلیغشان جلب کند و یک نامه‌­ی عذرخواهی از آن‌­ها دریافت کند و بالاخره متوجه اهمیت درست نوشتن املای کلمات بشود و برای این­‌کار تلاش کند. حتی «رامونا» در این داستان با «سوزان» همکلاسی سال­‌های دبستانش که همیشه باعث ناراحتی او می­شد همدلی می­‌کند. بالاخره در این کتاب به نظر می­رسد «رامونا» به خواسته‌­اش که بزرگ شدن است می‌­رسد.

مجموعه کتاب­ «رامونا» شامل هشت جلد است که در هر جلد اتفاقاتی در خانه خانواده «کوییم‌بی» رخ می­دهد، و این اتفاقات محوریت داستان را تشکیل می‌­دهند. غیر از جلد اول کتاب که با محوریت «بئاتریس»، دختر بزرگ خانواده روایت می‌­شود، بقیه جلدها حول محور «رامونا» دختر کوچک خانواده می­‌گذرد.

در هر جلد مجموعه کتاب، رامونا بزرگ‌­تر و با مشکلات و اتفاقات متفاوتی روبه‌­رو می‌­شود. هشت جلد کتاب شامل «رامونا و بیزس (رامونا و خواهرش)»، «رامونای آتیش پاره»، «رامونای شجاع شجاع»، «رامونا و پدرش»، «رامونا و مادرش»، «رامونای هشت ساله»، «رامونا همیشه راموناست» و «دنیای رامونا» هست.

رامونا داستان کودکی جستجوگر است، داستانی است که با علاقه آن را می­‌خوانید و با ماجراهایش همراه می­‌شوید. رامونا کودکان و حتی بزرگسالان را مشتاق می­‌کند تا هیجانات، ترس‌ها و شادی­‌هایش را دنبال کنند.

«بورلی کلی یری» نویسنده کتاب اهل آمریکا و ایالت پورتلند است. او متولد ۱۹۱۶ است و پس از پایان تحصیلاتش در رشته علوم کتابداری، به کتابداری رو آورد. کتابدار شدن و تماس با کودکان باعث شد تا متوجه شود باید برای کودکان کتاب­‌های باکیفیت‌­تری نوشته شود، پس شروع به نوشتن کرد. کلی یری کتاب­‌های زیادی را از سال ۱۹۴۲ تا به حال برای کودکان نوشته­ است. بعضی از شخصیت­‌های داستان‌­های کلی یری در داستان­‌های زیادی حضور دارند؛ مثل «رامونا کوییم‌بی»، «هنری هاگینز» و «رالف اس موش». این‌ شخصیت‌ها در کتاب­‌های چند جلدی کلی­یری حضور دارند. او علاوه بر مجموعه کتاب‌هایش آثار دیگری نیز دارد، مانند: آقای «هنشاو عزیز»، «دختری اهل یامیل»، «جوراب‌­ها» و بیش از ۵۰ کتاب دیگر.

از میان آثار کلی یری «آقای هنشای عزیز» در سال ۱۹۸۴ مدال نیوبری را کسب کرد، و نشان افتخار نیوبری در ۱۹۷۸ به «رامونا و پدرش» و «رامونا کویم بی‌هشت سال»  در سال ۱۹۸۲ اعطا شد. کلی­‌یری برنده جایزه کتاب ملی در‌بخش داستانی کودکان (شومیز) برای «رامونا و مادرش» در سال ۱۹۸۱، جایزه کتاب کودک ویلیام آلن وایت برای «جوراب‌ها» ۱۹۷۳، مدال رجینای انجمن کتابخانه‌های کاتولیک ۱۹۸۰، و جایزه برای هر کودک یک کتاب شورای کتاب کودکان ۱۹۸۵ شد. بیشتر اتفاقات در داستان‌­های کلی‌­یری در اطراف پارک پورتلند رخ می­‌دهد، یعنی جایی‌که او کودکی‌اش را پشت سر گذاشته است. مجسمه «رامونا کوییم بی‌ را هم می‌­توان در گرند پارک پورتلند مشاهده کرد.

«پروین علی‌پور» مترجم کتاب­‌های رامونا در نشر فندق، دانش آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران است.در کارنامه او می‌توان بیش از ۷۰ اثر در حوزه ادبیات کودکان یافت و به همراه سه مترجم دیگر برجسته‌ترین مترجم بیست سال پس از انقلاب اسلامی شناخته شده است. علی‌پور علاوه بر نوشتن و ترجمه داستان و شعر برای کودکان، در زمینه‌های علمی و آموزشی، مطبوعاتی، تدریس و داوری آثار در جشنواره‌‌های گوناگون فعالیت داشته است.

کتاب­‌های رامونا توسط نشر کیمیا و با ترجمه احمد کسائی‌­پور نیز به چاپ رسیده‌­اند.

 

گزیده‌هایی از کتاب

سوزان گریه کنان گفت: «چی نشده؟! هیچ­کس مرا دوست ندارد، همه رامونا را دوست دارند.»

رامونا کوشید با توضیح دادن اوضاع را روبه‌­راه کند: «خوب آدم باید آن­‌هایی را که روز تولدشان است، دوست داشته باشد.»

سوزان بغض کرده، گفت: «منظورم فقط در روز تولدت نیست، منظورم هر روز است. همه، حتی برایت ولنتاین درست می‌کنند. تمام ولنتاین­‌های من بازاری بود. تازه ...، تو بی‌عیب و ایراد هم نیستی، ولی کسی به ایرادهایت توجه نمی‌­کند.»

سوزان که چانه‌­اش می­‌لرزید، ادامه داد: «همه از من انتظار دارند که همیشه کامل و بی‌عیب باشم.»

کاربردها و فعالیت ها

 پس از خواندن کتاب با پرسش‌­هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می­‌توانی به من بگویی داستان کتاب در مورد چه کسی بود؟
  • خانواده شما از چند نفر تشکیل شده؟ هر کدام از شما در خانه چه وظایفی دارید؟
  • تا به حال مسئول مراقبت از کودک کوچک‌تری بوده‌­ای؟ چه حسی داشته‌­ای؟ چه کارهایی کرده‌­ای؟
  • آیا حیوان خانگی داری؟ چه مسئولیت­‌هایی نسبت به او داری؟

                    ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب دنیای رامونا بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ramonas World ‪(Ramona)‬
ناشران
پروفایل نویسنده
نویسنده
Beverly Cleary, بورلی کلی‌یر
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • متین پدرامی
تصویرگر
  • Alan Tiegreen
  • آلن تایگرین
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • پروین علی‌پور
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ