آهای! گوسفندهای شیطون وقت خواب است

آهای! گوسفندهای شیطون وقت خواب است

کتاب «آهای! گوسفند شیطون وقت خواب است»، داستان دختر کوچکی به نام فیبی است که برای این‌که بتواند بخوابد، از همان راه حل قدیمی شمردن گوسفندان استفاده می‌کند، اما این بار گوسفندها مانند همیشه نیستند و خودشان تصمیماتی دارند.

فیبی با این‌که در رختخواب دراز کشیده؛ اما خسته نیست و خوابش نمی‌برد. پس تصمیم می‌گیرد تا چشم‌هایش را ببندد و گوسفند بشمارد. اما کار پریدن از روی نرده‌ها برای گوسفندها خسته‌کننده است، پس تصمیم می‌گیرند تا کارهای مهیج‌تری انجام دهند. اول کفش‌هایشان را می‌پوشند و اسکیت روی یخ می‌کنند. بعد روی موتورسیکلت‌ها می‌نشینند و با آخرین سرعت گاز می‌دهند، هر چقدر هم فیبی صدایشان می‌کند، گوش نمی‌دهند. بعد هم می‌روند سراغ کارها و شیطنت‌های دیگر مانند رقصیدن دسته‌جمعی، اسکی، ترامپولین، فوتبال و آب‌تنی در دریاچه. هر قدر هم که فیبی صدایشان می‌کند تا به آن‌ها بگوید که هنوز بیدار است و آن‌ها آرام بگیرند، فایده‌ای ندارد. نهایتا فیبی خسته می‌شود و چشم‌هایش را می‌بندد و خوابش می‌برد و گوسفندها که به هدفشان رسیده‌اند، می‌روند تا برای خودشان خوش بگذرانند!

کتاب «آهای! گوسفند شیطون وقت خواب است»، کتابی است با متنی طنز آمیز و شعرگونه اما ساده، که تصاویر بزرگ و شاد در هر صفحه متن را همراهی می‌کند و گزینه مناسبی برای بلندخوانی است.

«الیسون ریچی»، نویسنده و ویراستاری است که تاکنون چندین کتاب مخصوص کودکان منتشر کرده است. او در روستایی در آکسفوردشایر، همراه دو فرزندش و سگشان زندگی می‌کند.

«کورنلیا هاس» یک تصویرگر تمام وقت است که از سال ۲۰۰۳ کتاب‌های زیادی را در آلمان، کشور محل اقامتش منتشر کرده است.

«رضی هیرمندی» از مترجمان و نویسندگان شناخته شده حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که وسواس او در انتخاب آثاری که ترجمه می‌کند مورد توجه است. هیرمندی جوایز بسیاری برای آثار خود دریافت کرده است. از جمله لوح افتخار IBBY سال ۲۰۱۴ برای ترجمه کتاب اختراع هوگو کابره.

گزیده‌هایی از کتاب

فیبی در رخت خوابش دراز شد.

پتو را رویش کشید و سعی کرد بخوابد.

اما چون خسته نبود خوابش نمی‎برد.

ناچار چشم‌هایش را بست و بنا کرد به شمردن گوسفندهایش.

کاربردها و فعالیت ها

  هیجانات و نگرانی‌ها در کودکان وجود دارند و یکی از دلایل شناخته شده مشکلات خواب در کودکان هستند. پس هر کاری که بتواند قبل از خواب از میزان استرس و نگرانی کم کند، می‌تواند کمک کننده باشد. با این شیوه‌ها به کودکان کمک کنید تا ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را کم کنند.

  • از کودکان بخواهید تا آن‌چه موجب نگرانی و ترسشان می‌شود را روی کاغذ نقاشی کنند یا بنویسند.

                       ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب‌هایی با موضوع خواب بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
It’s time to sleep, you crazy sheep
پروفایل نویسنده
نویسنده
Alison Ritchie, آلیسون ریچی
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • رضی هیرمندی
تصویرگر
  • Cornelina Haas
  • کورنلیا هاس
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • شیما شریفی
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ